„Amilyen a család, olyan a nemzet és olyan az egész világ, amelyben élünk.”

Szent II. János Pál pápa

            Idén 2023. szeptember 14-15-én került megrendezésre a Budapest Demográfiai Csúcs (BDS) a Szépművészeti Múzeum csodálatos épületében. Az idei találkozó mottója „A család a biztonság záloga” volt. Az MCC-t Rodrigo Ballester, az Európai Tanulmányok Műhely vezetője, dr. Hornyik Zsuzsanna, az MCC Plusz főszerkesztője képviselte.

            A szakmailag tartalmas előadások is hiteles elköteleződésről tettek tanúbizonyságot már a nyitónapon, amelyet az összekötő kulturális műsorszámok csak fokoztak. Zsuráfszky Zoltán rendezésében a Magyar Nemzeti Néptáncegyüttes lélegzetelállító műsorával vette kezdetét az esemény, amelyet a meghívott világi egyházak vezetőinek áldása követett. Novák Katalin köztársasági elnök asszony a BDS igazi „háziasszonyaként” valamennyi előadót személyre szabottan, közvetlen hangnemben köszöntötte és kérte fel előadásának megtartására. Az első nap „sztárfellépője” Jordan B. Peterson, kanadai szakpszichológus volt, akit lenyűgözve hallgatott a közönség. Ezt követően az első szekcióban Novák Katalin köztársasági elnökasszony, Rumen Radev bolgár köztársasági elnök, Giorgia Meloni olasz köztársasági elnökasszony és Orbán Viktor Magyarország miniszterelnöke tartott beszédet.

Novák Katalin államfő beszédében felhívta a figyelmet arra, hogy Magyarországon családbarát fordulat történt, nőtt a házasságok száma, csökkent az abortuszoké, és nőtt a születések száma is. Az elnökasszony beszédében visszaidézte az 1848-as forradalomban megfogalmazott 12 pontot, amely a magyar szabadság vastörvénye. Ennek mintájára a magyar családok szabadságharcának is legalább tizenkét alapvetése van, ezek a következők:

  1. Kívánják a nevelés szabadságát, a gyerek nevelése a szülők joga, felelőssége, kötelezettsége, itt nincs helye semmiféle ideológiának.
  2. Aki kislánynak született, nőhessen fel lányként, aki kisfiúnak, fiúként.
  3. Családpárti döntéshozókat, ne lázítsanak a családok ellen, a családpártiság legyen nemzeti minimum.
  4. A magyar családok képviselete itthon és külföldön.
  5. Biztonságot a családoknak, az óvodák, iskolák, falvak, városok, az ország legyen biztonságos.
  6. Megfelelő lehetőséget a gyermekeseknek, ne járjon rosszabbul az, aki gyermeket vállal, annál, mint aki lemond erről.
  7. Ne legyen anyagi akadálya a vágyott gyermekek megszületésének.
  8. Megbecsülést az időseknek.
  9. Valódi választási szabadságot a nőknek, a munka miatt ne kelljen lemondani a gyermekről, és fordítva sem, megbecsülést a főállású édesanyáknak.
  10. Védjék meg a saját otthon biztonságát, segítsék a fiatalokat az otthonteremtésben.
  11. Versenyképes köznevelés, szakképzés, felsőoktatás és egészségmegőrzés.
  12. Figyelmet a határon túli magyar családoknak.

Giorgia Meloni olasz köztársasági elnökasszony Magyarországot, a magyar családpolitikát követendő példaként állította a fókuszba. Beszédében rámutatott arra, hogy sajnálatos módon a gazdagabb nemzetek azok, ahol az embereknek kevesebb gyereke születik. Ezért Magyarország gyakorlatát átvéve kell az erőforrásokat mobilizálni a családok és gyermekek támogatására. Az olasz kormányfő kitért arra is, hogy a hazánkban védett értékek köre a világ jövőjének záloga.  

A miniszterelnök beszédében kiemelt hangsúlyt fektetett a Bulgáriával történő jövőbeni együttműködésre az energiabiztonság területén. Külön köszöntötte Rumen Radevet, Bulgária elnökét, aki szintén tartott előadást hazája demográfiai helyzetéről. Orbán Viktor felhívta a figyelmet arra, hogy Európát még mindig egy progresszív, liberális elit vezeti, és Európa fontos kérdései helyett lényegtelen, életképtelen témák foglalkoztatják a vezetői székben ülőket. Ezzel szemben a helyzet az, hogy Magyarország a családok és a demográfia ügyének leghangosabb, legkitartóbb szószólója a nemzetközi politikában, és ebben nem lesz változás. Magyarország az a hely, ahol a jövő konzervatív politikáját, működő megoldásait fejlesztik, amelynek fontos része a munkaalapú gazdaság, az egyház és az állam együttműködésének modern formája, a konzervatív-patrióta oktatáspolitika és a demográfia. A demográfiát illetően a kormány öt célt tűzött ki maga elé:

  1. A gyermekvállalás legyen előny.
  2. Segítsék az otthonteremtést.
  3. A családpolitikát az édesanyákra kell alapozni.
  4. Az egész ország működése legyen családbarát.
  5. A jog eszközeivel is védeni kell a családokat.

Az esemény második napjának legnagyobb „sztárelőadója” Nick Vujicic, a világ egyik legismertebb keresztény prédikátora volt, aki mondhatni „ódákat” zengett Magyarországról. Igazi hívő emberként, tanúságtevőként figyelmeztette a hallgatóságot, hogy négy alapelvre kell, hogy épüljön az életünk: igazságosság, becsületesség, együttérzés, béke. Azok a családi értékek, amelyek Magyarországon még érvényesülnek, Istenre mutatnak – mondta előadásában. Megható volt, hogy magyar nyelven mondta beszéde kezdetén a megjelenteknek: „Szeretlek!” Zárógondolatai között pedig kérte az egybegyűlteket, hogy imádkozzanak vele együtt Amerikáért, mert nem jó úton halad, különösen a családpolitikát illetően.

Az idei demográfiai csúcs előadói között volt még, többek között Freund Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke, Gad Saad, világhírű kanadai pszichológus, Robert C. Castel, biztonságpolitikai szakértő Izraelből, Hornung Ágnes, családokért felelős államtitkár.

A 2023-as Budapesti Demográfiai Csúcs ismételten eredményesen zárult. Világszínvonalú eseményként színvonalas előadásokat felsorakoztatva, a nemzetközi életben elismert szakembereket felvonultatva folytatta a 2015-ben megkezdett sikertörténetet. Köszönjük!