A Mathias Corvinus Collegium tudásbázisa

Diplomaci

2024. 04. 18. 21:55
Szerző: Vers Enikő

Kivont kardok és nemzetközi pajzsok: a húti mozgalom

Az Iránnal szövetséges húti mozgalom a Vörös-tengeren áthaladó kereskedelmi hajók megtámadásával akar véget vetni az izraeli támadásoknak a Gázai övezetben. A Vörös-tengeren és a Szuezi-csatornán áthaladó tengeri útvonal a világ egyik legjelentősebb kereskedelmi útvonala. Komoly hatással van a világgazdaságra az, hogy az Irán által felfegyverzett hútik támadása miatt a hajózási társaságok egyre inkább kezdik elkerülni ezt a térséget.
2023. 11. 15. 20:18
Szerző: Király Panka

Pengeélen a világbéke: az Izrael–Hamász konfliktus hatásai Európa biztonságára

Az elmúlt hetekben az újságok, az online cikkek uralkodó szalagcímei mind kötődtek az izraeli konfliktushoz, melynek hatásai már nemcsak a Közel-Keleten, hanem Európa-szerte is érezhetők. A szimpatizáns tüntetéseken és demonstrációkon túl Brüsszelben már halálos áldozatot is követelt magának a palesztinbarát megnyilvánulás.
2023. 11. 01. 8:30
Szerző: Róka Julianna

Szlovák magyar két jó barát? – A szlovák előrehozott parlamenti választásokról és a Magyarországra gyakorolt hatásairól

Szlovákiában négyévente tartják a parlamenti választásokat, így az előrehozott választásokra idén szeptember 30-án került sor. Összesen hét párt érte el a bejutási küszöböt, az egykori kormányfő pártja, a Hang- Szociáldemokrácia (Hlas), csak a harmadik helyen végzett. Az eredmények szinte teljesen feldogozott állapota alapján megállapítható, hogy Robert Fico és pártja, a Irány- Szlovák Szociáldemokrácia (Smer) nyerte a választásokat. A szlovák helyzet a nyugati médiában negatív fennhangot kapott, míg hazánkban Orbán Viktor miniszterelnök rendkívüli örömmel jelentette be a hírt a X-en. A felvidéki magyarság pártja, a Szövetség viszont nem jutott be a pozsonyi törvényhozásba.
2023. 11. 01. 7:33
Szerző: Vers Enikő

Reichsbürger puccs: veszélyben a német állam stabilitása?

A kérdés a következő: megdöntheti-e a német államot egy olyan terrorszervezet, amelynek a tagjai nem fogadják el a Német Szövetségi Köztársaság létezését? A gyakorta ismétlődő, a csoport tagjainak elfogására irányuló rendőrségi razzia talán rámutat arra a tényre, hogy a helyzet komolyabb, mint gondolnánk.
2023. 05. 01. 20:47
Szerző: Katona Bálint

Új játékos a Közel-Keleten?

Irán és Szaúd-Arábia bejelentette, hogy helyreállítják az államközi kapcsolatukat Kína közbenjárásával. A kiegyezés évtizedes ellenségeskedés után új utat jelölhet ki a térség fejlődése szempontjából, illetve új jelentéstartalmat adhat a kínai szerepvállalásnak a régióban. A két közel-keleti állam közeledésének a jelentősége nem vitatható, de egyelőre meghatározhatatlan, hogy pontosan milyen következményekkel fog járni a jövőre tekintettel. A kínai közbenjárás is dilemmákat vet fel, mivel növekvő jelenléte alternatívát kínálhat gazdasági és diplomáciai kapcsolatok terén az Egyesült Államokkal szemben, ami alapjaiban kérdőjelezheti meg az amerikaiak által vezényelt világrend elképzelését.
2023. 04. 21. 20:04

Moldova: egy kis ország nagy problémái - különös fókusszal a gagauzokra

A gagauzok egy török nyelvet beszélő népcsoport, akik a legnagyobb számban Moldova déli részén élnek, kb. 130 ezren, egyébként emellett Ukrajnában, Törökországban, Görögországban, Oroszországban és Kazahsztánban élnek kisebb számban. Vallásukat tekintve ortodox keresztények, de még a mai napig megtalálható egykét elem az egykori -feltehetőleg tengrista- vallásukból.
2023. 04. 18. 7:49
Szerző: Kiss Gréta

Az új euró? – érkezhet a közös dél-amerikai valuta

2023. január 22-én a világ szeme Argentínára és Brazíliára szegeződött, amikor Luiz Inácio Lula da Silva brazil, és Alberto Fernández argentin elnök bejelentette, hogy a két ország közti nagyobb gazdasági integrációra törekszenek, ami egy közös valuta kifejlesztését is magába foglalja.
2023. 02. 23. 10:05

Megáll az észt? – Észt parlamenti választások, fegyverek, menekültek, válság

Amikor Észtországban járunk egyszerre érezhetjük magunkat a „szovjet Finnországban”, illetve a világ innovációs és digitalizációs inkubátorházában is. Ez az ambivalencia tombol a társadalomban és gazdaságban is.
2022. 12. 21. 9:39

Erőszak és bűn epicentrum: határon, határok nélkül

Rettegés, bizonytalanság, bűnözés, megfélemlítés, erőszak és kilátástalanság. Ki tehető felelőssé a Venezuelában történtekért?
2022. 12. 19. 9:44

Fokozódik a feszültség Izrael és Irán között: dróntámadás ért egy tankerhajót Omán partjainál

Kiélezi a feszültségeket Izrael és Irán között a november 15-én, Omán partjainál bekövetkezett dróntámadás, amely egy izraeli milliárdos tulajdonában lévő tankerhajót ért. A hajón szerencsére nem keletkezett jelentős kár, a tenger nem szennyeződött kiszivárgó gázolajtól és a személyzetnek sem esett bántódása, viszont a támadás ténye a jövőre nézve aggodalomra ad okot, és a kérdés, hogy ki indította, továbbra is megválaszolatlan marad.
2022. 12. 14. 15:47
Szerző: Katona Bálint

Határok közé szorítva: Csád gazdasági helyzete Afrika közepén

Csád, a volt francia gyarmat gazdasági helyzete a XXI. században sok bizonytalanságot mutat. Tengerparttal nem rendelkező országként nehezen tud becsatlakozni a világgazdaság keringésébe, és a belpolitikai körülményei sem a legkiegyensúlyozottabbak. A sok negatív hatás ellenére azonban mégis mutatkozik lehetőség a fejlődésre ásványkincseinek köszönhetően.
2022. 12. 08. 6:45

Kazah helyzetjelentés: elnökválasztás után, reformok előtt

Noha elsőre megtévesztő lehet Kaszim-Zsomart Tokajev elnök több mint 80%-os eredménye, és az európai demokrata csak fintorogva legyintene rá – hogy na, egy újabb rendkívül fair közép-ázsiai választás –, de a valóság ennél sokkal árnyaltabb.
2022. 12. 08. 4:03

A 20. Kínai Kommunista Pártkongresszus, avagy merre halad a jövőben Kína?

Lezárult október 22-én a Kínai Kommunista Párt (KKP) huszadik kongresszusa. Meghatározták a következő öt év politikai és gazdasági programját, illetve a szűkebben vett pártvezetés és a párt Központi Bizottság tagjainak listáját. Milyenek Kína kilátásai? Mi a helyzet Tajvannal? Hogy áll a kínai gazdaság a COVID-19 járvány után? Vagyis, mit tudhatunk meg a pártfőtitkár beszédéből?
2022. 11. 29. 21:35

Szezám tárulj: Kolumbia és Venezuela megnyitja kapuit egymás előtt

Latin-Amerika konfliktusokkal terhes világát Kolumbia és Venezuela ellentéte mély válságba taszította, egészen a közelmúltig, amikor az országok elnökei a kölcsönös határmegnyitással kapcsolatban konszenzusra jutottak. Mi okozhatta ezt a hirtelen változást? Milyen hatással van ez a két országra?
2022. 11. 20. 8:28

Az Egyesült Államok a választások után

Szó szerint lázban ég a világ, mióta november 8-án elstartolt az Amerikai Egyesült Államok 2022-es félidős választása, melynek során a Képviselőház mind a 435 székéért, a Szenátusnak pedig 100-ból 35 székéért folyt a verseny. Ezen túl, harminckilenc államban került sor kormányzóválasztásra is, valamint számos népszavazást is tartottak most az Államokban. Az idei választások voltak az elsők, amelyeket erősen befolyásolt a szavazókerületi újraelosztás, ami 2020-as népszámlálást követte.
2022. 11. 20. 7:31
Szerző: Joó Judit

Izrael választ – Ötödik felvonás

2019 áprilisa óta az ötödik parlamenti választás zajlott le Izraelben. November 1-én az izraeli lakosság több, mint 70%-a járult az urnák elé. Két nappal később pedig fény derült a végső eredményre, amely alapján többséget értek el a jobboldali pártok. Ez azt jelenti, hogy visszatérhet kormányfőként Izrael élére Benjámín Netanjáhú.
2022. 11. 09. 6:23
Szerző: Róka Julianna

Még sohasem látott mértékű összefogás a prágai csúcson

Az Európai Politikai Közösség első informális találkozójára egy kétnapos ülésen, október 6-án és 7-én került sor Prágában.
2022. 11. 09. 6:20

A Twitter-biznisz végre lezárult - hogyan tovább?

Elon Musk 2022. április 14-én osztotta meg először a nyilvánossággal a szándékát a Twitter felvásárlására.
2022. 11. 09. 6:14
Szerző: Molnár Máté

A kínai-pakisztáni kapcsolatok múltjáról és jelenjéről

Első ránézésre kutya-macska barátságnak tűnhet Kína és Pakisztán szívélyes viszonya.
2022. 11. 04. 20:05

A brazíliai elnökválasztás ideológiai és szövetségesi tétje

A Brazíliában folyó elnökválasztás felkeltette a világ figyelmét, hiszen a világ egyik legnépesebb demokráciája két ideológia között választott: a jobb és a baloldal soha nem látott módon küzdött meg egymással, minden idők legszorosabb választási eredményét elérve.
2022. 10. 28. 19:09
Szerző: Nagy Máté

A republikánusok programot hirdettek

A főbb pontok: „Egy Gazdaság, ami Erős”, „Egy Nemzet, ami Biztonságos”, „Egy Jövő, ami a Szabadságra Épült” és „Egy Kormány, ami Számon kérhető”. Ahogy azt a Fox News megjegyezte, igen csak hasonlítanak a korábbi házelnök, Newt Gingrich ötleteire, aki egy hasonló programmal szerzett republikánus többséget még az 1990-es években.
2022. 10. 28. 9:45

A szebb napokat is látott Északi Áramlat

Szeptember 26-án este hirtelen nyomáscsökkenést észlelt az Északi Áramlat gázvezeték egyik szálában a vezeték üzemeltetője, a Nord Stream 2 AG.
2022. 10. 26. 9:00
Szerző: Pásztor Diána

Újabb tüntetéshullám rázza meg Iránt

Már több mint két hete tart az ország számos részére kiterjedő és a társadalom különböző rétegeit megmozgató tüntetéssorozat Iránban.
2022. 10. 25. 8:37
Szerző: Vass Réka

Főtárgyaló kerestetik - elnöki casting

Trump szeptember végén felajánlotta, személyesen közvetít az oroszok és az ukránok között, hogy minél előbb tető alá hozzanak egy megállapodást a tűzszünetről és a békéről. Szerinte erre van most a feleknek és a világnak a legnagyobb szüksége. Mit gondoljunk erről a felvetéséről, illetve hogyan értékeljük a felajánlást megelőző és az azt követő világtörténelmi eseményeket?
2022. 10. 11. 20:31

Azért halt meg, mert republikánus volt — Ideológiai alapú gyilkosság az Egyesült Államokban

Szeptember 19-én kezdődtek a tárgyalások annak az észak-dakotai fiatalnak az ügyében, aki halálos sérüléseket szenvedett, úton hazafelé. Az elkövető később beismerte, hogy szándékosan ütötte el a 18 éves fiatalt, mivel az, tudomása szerint, tagja volt egy szélsőséges republikánus mozgalomnak.
2022. 10. 07. 21:07

Történelmi választások Olaszországban

Az elmúlt hetekben a legjelentősebb nemzetközi esemény az orosz részleges mozgósítás mellett az előrehozott olasz választások voltak.
2022. 09. 28. 11:20

A demokrácia próbája: Kenya választ

Augusztus első napjaiban véget értek a választások Kelet-Afrika egyik legnagyobb országában, Kenyában, a várakozásokkal ellentétben viszonylag békés úton.
2022. 09. 27. 8:34
Szerző: Nyúl Emese

Korlátok nélkül - Mit jelent Irán SCO-s csatlakozása?

Az Amerikai Egyesült Államok és Irán feszült kapcsolata a 2015-ös nukleáris megállapodás aláírásával bár enyhülni látszott, ez az állapot nem tartott sokáig, miután Donald Trump 2018-ban felmondta ezt az egyezményt.
2022. 08. 30. 8:39

Gyenge felhatalmazásból zöld forradalom? Az ausztrál választások hátteréről

Lassan 3 hónap és közel 14000 km választ el minket az ausztrál szövetségi választásoktól, 9 éve tartó konzervatív kormányzat adja át a stafétát a Munkáspártnak.
2022. 05. 27. 17:48
Szerző: Várnai Balázs

Egy háború mellékhatásai: Élelmezési válság a Közel-Keleten és Afrikában?

Oroszország 2021 februárjában indított Ukrajna elleni inváziója jelentős kihatással van a globális élelmiszerkereskedelemre. A két hadviselő fél ugyanis a világ legnagyobb gabonaexportőrei közé tartozik, a világ búzakivitelének több mint a negyedéért az előbbi két ország a felelős. Egy elmélyülő háború tovább emelheti a már amúgy is magas gabonaárakat, emellett a legnagyobb importőrök közül többen is jelentősen kitettek az orosz és az ukrán gabonának, ami miatt később élelmiszerhiány is felléphet a világ elmaradottabb régióiban.
2022. 04. 26. 13:38

Eső után köpönyeg? A német hadsereg fejlesztéséről

2022. február 27-én a német Bundestag rendkívüli ülésén történelmi pillanatnak lehettek tanúi a képviselők. Soha nem látott haderőfejlesztést jelentett be Olaf Scholz német kancellár. A német kormány 100 milliárd euróra, közel a duplájára növeli a hadseregre szánt költségvetési forrásokat, sőt egy külön alapot is létrehoznának, melyhez alkotmánymódosításra van szükség. Vajon sikerül elérnie a kormánynak a kellő többséget? Hogyan reagálnak a pártok erre a grandiózus tervre?
2022. 04. 13. 10:23
Szerző: Krausz József

Az orosz-ukrán háború áldozatai a magyar fővárosban

Több mint egy hónapja annak, hogy Oroszország megtámadta Ukrajnát. A menekültek elárasztották Európát. Számuk napról-napra nő. Több önkéntes szervezet segédkezik szerte Európában: biztonságot, segítséget, normális életet kívánnak biztosítani embertársainknak.
2022. 03. 08. 13:17

Ahol a II. világháborúban ragadtak: a Kuril-szigetek problémája

Az utóbbi napokban Oroszország neve leggyakrabban az orosz-ukrán háború kapcsán merül fel. Azonban az országóriás keleti végén zajló határvitákról már jóval kevesebbet hallunk, így könnyen elsiklik a tekintetünk a Kuril-szigetek problémája felett. A terület hovatartozása már 1945-től vita tárgyát képezi Japán és Oroszország között.
2022. 02. 25. 9:34
Szerző: Nagy Márton

Háború a szomszédban: a magyar és a nyugati érdekek összehangolása

Február 24-én hajnalban bekövetkezett a – szakértők által csak legrosszabb forgatókönyvként emlegetett – eshetőség: Oroszország hadserege megtámadta Ukrajnát, kitört a háború keleti szomszédunkban. Vegyük sorra, hogy mik a NATO, és mik hazánk érdekei ezen vészterhes időnkben – s hogy miként lehet ezeket összehangba hozni!
2022. 02. 21. 9:01
Szerző: Krausz József

Ukrajna saját magának ad mattot: a normandiai négyek „reaktiválása” és a minszki egyezmény implementálásának kérdései

Párizsban január 26-án, szerdán hosszú kihagyás után újra találkoztak a „normandiai négyek” képviselői: Franciaország, Németország, Oroszország és Ukrajna. A megbeszélés ugyan nem ért el átütő sikert, viszont sikeresen megegyeztek a tárgyalás folytatásában. Azonban a minszki egyezmény implementálása továbbra is gondot okozhat. Az egyezményt már 2015-ben megkötötték, de még mindig nem sikerült alkalmazni: a fő probléma, hogy egyértelműen sérti az ukrán érdekeket. Ha viszont Kijev nem lép, akkor gazdasági összeomlás fenyegetheti Ukrajnát.
2022. 02. 17. 10:40
Szerző: Szabó Bence

Nagy lehetőségek előtt állnak a magyar-brazil kapcsolatok

Jair Bolsonaro brazil államfő 2022. február 17-én Magyarországra látogat, hogy Orbán Viktorral tárgyaljon. A nemzetközi megítélésében hányattatott sorsú latin-amerikai politikus saját országában is egyre alacsonyabb népszerűségnek örvend, és úgy látszik, szövetségeseket igyekszik találni a világ több pontján. Külföldi útja során először Vlagyimir Putyin orosz elnökkel találkozott, akire a világ egyébként is árgus szemekkel tekint Ukrajna miatt, ezután tesz látogatást a magyar kormányfőnél.
2022. 02. 10. 8:02
Szerző: Szabó Bence

Partvonalról a parlamentbe: így forgathatja fel a svéd politikát a jobboldal 2022-ben

Szeptemberben Svédországban az urnáknál történelmi fordulat következhet be.
2022. 02. 08. 8:00
Szerző: Krausz József

Ukrajna: a nagyhatalmi játszmák kereszttüzében

Január 21-én Genfben tárgyalt egymással az orosz külügyminiszter, Szergej Viktorovics Lavrov és az amerikai külügyminiszter, Antony Blinken az ukrán helyzet kapcsán.
2022. 01. 25. 8:00
Szerző: Sitkei Zolta

Mi lesz veled, Izrael?

A nyári választásokon színes koalíció váltotta le Benjamin Netanyahu elnököt. Az új kormány élén álló Naftali Bennett számos kihívással néz szembe, így a folyamatosan napirenden lévő palesztin kérdéssel, Irán megerősödésével vagy akár a koronavírus járvány hatásaival. A külső fenyegetések erősek, a kormányzat összetétele pedig nem segít a gyors és hatékony döntéshozatalban. Vessünk egy pillantást az új izraeli kormány elmúlt fél évére!
2022. 01. 18. 9:06
Szerző: Rontó Martin

Kilátások a Nyugat-Balkánon: Szerbia és az európai uniós álom

A nyugat-balkáni államok többsége az 1990-es évek óta kisebb nagyobb megszakításokkal törekszik arra, hogy csatlakozhasson az Európai Unióhoz, ám sem a koszovói konfliktusok, sem a pandémia nem segítik Szerbiát, hogy közelebb kerüljön az uniós tagsághoz.

Blogok

BBB

Mi történik Ázsiában?

Between the lines

Bonfiniana

Polémia

LeaderShape

Tranzitzóna

Klímapolitikai Intézet

Diplomaci