A Mathias Corvinus Collegium tudásbázisa

Polémia

2024. 03. 18. 4:40

MCC Podcast: Polémia | Hangunk mint ujjlenyomat

A hangunk a vokális névjegyünk, ahhoz viszont, hogy kellő magabiztossággal és erővel képviseltessük magunkat a beszédünkön keresztül, belső munkára, önismeretre és rengeteg gyakorlásra van szükségünk.
2024. 01. 11. 18:05

Az érvelési hiba: hamis dilemma

Hallhattuk már a „Megszoksz vagy megszöksz” vagy „Aki nincs velünk, ellenünk van” kifejezéseket. De vajon mindig csak két lehetőség közül választhatunk? Mindennapjaink során többször találkozhatunk érvekkel és gyakran szembesülünk olyan helyzetekkel, amelyek választás elé állítanak minket. De hogyan is kapcsolódnak ide az érvelési hibák?
2023. 05. 10. 23:11

MCC Podcast: Polémia | Nem csak a bárányok hallgatnak

Minden és mindenki a figyelmünkért harcol, de vajon hogyan tudunk értő figyelemmel, aktív hallgatóként jelen lenni a pillanatokban?
2023. 02. 13. 5:25
Szerző: Tenczer Ádám

A nemzetközi kapcsolatok nagy vitái IV.

Lehet-e objektíven vizsgálni a társadalmi folyamatokat? A megfigyelő elválasztható egyáltalán a vizsgálat tárgyától vagy el kell fogadnunk, hogy a természettudományos módszerek egyszerűen nem működnek a nemzetközi kapcsolatok elemzésében?
2023. 01. 09. 6:02
Szerző: Tenczer Ádám

A nemzetközi kapcsolatok nagy vitái III.

Miért érdemes a nemzetközi kapcsolatokról rendszerszinten gondolkodni? Mi határozza meg, hogy az államok együttműködő vagy versengő politikát alakítanak ki? Többek között ezekre a kérdésekre kérdésekre keressük a választ.
2022. 12. 21. 6:59
Szerző: Tenczer Ádám

Nemzetközi kapcsolatok nagy vitái II.

Hogyan válik a nemzetközi kapcsolatok tanulmányozása tudományossá? Egyáltalán érdemes-e modelleket felállítani a világpolitikáról és ezzel leegyszerűsíteni a valóságot? Többek között ezekre a kérdésekre keressük a választ ebben az írásban.
2022. 12. 12. 5:22

MCC Podcast: Polémia | “Ó kapitány, kapitányom”, avagy amikor a vita köt össze minket

A Polémia új adásában többek között a szenvedélyes szónoklatról, a vita oktatásban betöltött szerepéről és a jó mentor jelentőségéről beszélgetnek.
2022. 11. 22. 15:18

MCC Podcast: Polémia | A király beszéde, avagy szónoknak születünk vagy azzá válunk?

Kovács Flóra ebben az adásban Szemere Alexandra vitaoktatóval és Lanku Máté pszichológussal beszélgetett a szónoklás velünk született és fejleszthető mivoltáról, a nyilvános beszéddel együtt járó stressz-faktorokról és azok leküzdési stratégiáiról.
2022. 10. 27. 19:47
Szerző: Tenczer Ádám

A nemzetközi kapcsolatok nagy vitái I.

Miért érdemes foglalkozni a nemzetközi politika elméleteivel egy olyan világban, ahol bármelyik modell már holnap csődöt mondhat? Valóban utópia a világbéke gondolata és egyedül az erő nyelvén ért a nemzetközi politika? Többek között ezekre a kérdésekre keressük a választ a nemzetközi kapcsolatok tudományának fejlődéstörténetén keresztül.
2022. 10. 17. 7:42
Szerző: Tenczer Ádám

Az ENSZ intézményének célja: a háború elkerülése

Valóban az ENSZ a legalkalmasabb eszköz a nemzetközi béke garantálására? Hogyan tud működni a világbékét szavatoló Biztonsági Tanács, ha a tagok ellenérdekeltek egymással és bármikor élhetnek vétójogukkal? Lehetséges, hogy az ENSZ a Népszövetség sorsára jut?
2022. 09. 21. 10:07
Szerző: Tenczer Ádám

Politikai nyilvánosság a reformkor idején: A reformkor vívmányai

A magyar vitakultúra egyik legvirágzóbb időszaka kétségkívül a reformkor volt.
2022. 07. 19. 10:31
Szerző: Tenczer Ádám

Mohácsnál kezdődött a magyar balsors?

“Több is veszett Mohácsnál!” – így szól a népi mondás a nehéz időkről. De mennyi veszett valójában akkor? Tényleg Mohács minden bajunk forrása? Évszázados hagyománya van a közgondolkodásban az őskatasztrófa keresésnek.
2022. 06. 29. 7:00
Szerző: Tenczer Ádám

Politikai nyilvánosság a reformkor idején: A reformok előzménye

A modern Magyarország viták által fogant. Miként jött létre a reformkor termékeny vitáinak teret adó politikai légkör? Milyen indíttatásból döntött Széchenyi Ferenc a politikai szerepvállalás mellett és mindez hogyan befolyásolta Magyarország vitakultúráját? Soron következő írásunkban ezekre a kérdésekre keressük a választ.
2022. 04. 22. 10:17
Szerző: Tenczer Ádám

Tajvan is Ukrajna sorsára juthat?

Lehetséges, hogy Tajvan és Ukrajna ugyanarra a sorsra jut? Mennyi az esélye egy Tajvan elleni kínai támadásnak? Többen párhuzamot vélnek felfedezni a két ország esete között. A következőkben ennek a valóságalapját kívánjuk megvizsgálni.
2022. 04. 13. 14:01
Szerző: Tenczer Ádám

Érvek az angolszász világ koherenciájára

Hogyan befolyásolja az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Ausztrália között létrejött nukleáris technológia átadásáról szóló egyezmény a csendes-óceáni térség biztonságát? Miért hagyták ki az együttműködésből az amerikaiak számos szövetségesüket? És mindez hogyan illeszkedik a racionális vitázás keretei közé? A mindennapjainkat beárnyékoló ukrán-orosz konfliktustól eltávolodva, röviden ezekre a kérdésekre keressük a választ.
2022. 03. 22. 9:02

MCC Podcast: Polémia | Kaszinók, kávéházak, közösségek

Kovács Flóra és Kiss Zsombor március 15-e kapcsán, az MCC könyvkiadójának vezetőjét Botos Mátét kérdezték a viták és eszmecserék különböző terekben megjelenő formáiról és az 1848-as magyar forradalomhoz köthető jelentőségükről.
2022. 03. 21. 12:00
Szerző: Tenczer Ádám

A Kossuth–Széchenyi-vita érvei

Hogyan vitáztak a reformkori politikusaink és mik voltak a főbb ütközési pontjaik? Erre keressük a választ a negyvennyolcas forradalom százhetvennegyedik évfordulóján, ugyanis sok reformkori szempont releváns üzenetet hordoz a mai napig.
2022. 03. 03. 18:59

MCC Podcast: Polémia | A Vitaakadémia bemutatkozása - beszélgetés Surjányi Fannival

Lajos Jonatán Balázs a Vitaakadémia szakmai igazgatóját, Surjányi Fannit kérdezte a podcast során vitáról, mint műfajról és annak kúlturájáról.
2022. 02. 23. 9:42
Szerző: Tenczer Ádám

Mégis létezik LMBTQ-lobbi?

Egyesek szerint nem játszik jelentős szerepet a fiatalok életében az LMBTQ-lobbi kérdése, így inkább más problémákra hívnák fel a figyelmet. Állításuk szerint az sem biztos, hogy létezik az LMBTQ-lobbi mint jelenség. De vajon igazuk van-e? Erre nézünk most néhány fontosabb példát.
2022. 01. 31. 7:34
Szerző: Tenczer Ádám

Az atomfegyverek elhozták a békét?

„Az atomfegyverek elhozták a békét” – állítják többen a nemzetközi kapcsolatokat vizsgáló kutatók közül annak ellenére, hogy fél évszázadon keresztül fenyegették a nukleáris robbanófejek az emberiség puszta létét. A hidegháború végével lehetséges, hogy végül éppen ezek az eszközök lettek a világbéke garanciái?
2022. 01. 20. 7:35
Szerző: Tenczer Ádám

A nyugat hanyatlása elhozza a BRICS országok felemelkedését?

Az USA vezette nyugati világrend átalakulása az előző évtized elején gyorsult fel. Jelentőségükből veszítve, a liberális demokráciáknak most helyet kell biztosítani feltörekvő országok számára is a nemzetközi döntéshozatalban.
2022. 01. 03. 9:58
Szerző: Szabó Anna

Védhetetlen az egyszerű többséggel való alkotmányozás

Több mint harminc év után ismét vita tárgya a jogfolytonosság és a jogbiztonság követelménye. Létezhet-e célszerű magyarázat egy esetleges alkotmánymódosítás során az Alaptörvényre visszavezethető eljárási szabályok áthágására?
2021. 12. 07. 9:55
Szerző: Tenczer Ádám

A karácsony szó használata nem rekeszt ki senkit!

További megfontolásig visszavonta javaslatát az Európai Bizottság, melyben „erősen ajánlottá” tett volna bizonyos kifejezéseket a hivatali tisztviselők számára. Lehetséges, hogy a korrektség jegyében szótárra lesz szükségünk a megfelelő önkifejezéshez?

Blogok

BBB

Mi történik Ázsiában?

Between the lines

Bonfiniana

Polémia

LeaderShape

Tranzitzóna

Klímapolitikai Intézet

Diplomaci