Tárik Meszár: Zsidók egy arab országban. Dream Vision 47, 159 oldalon.
A Zsidók egy arab országban című kötet bepillantást nyújt az iraki zsidóság huszadik századi történetébe, különösen az 1940-es évek antiszemita közhangulatába és annak a korabeli sajtóban való megjelenésébe. A kötet egyik érdeme, hogy egy máig kevéssé feltárt, a magyar olvasóközönség számára szinte teljesen ismeretlen történelmi epizódot tár elénk. A műben szereplő dokumentumok – főként az 1940-es, valamint 1950-es évek elején Irakban megjelenő újságcikkek – értékes primer forrásként szolgálnak a zsidóellenes propaganda természetének, retorikájának és céljainak megértéséhez.
A könyv fontos megállapítása, hogy az uszító jellegű írások nem egyszerűen etnikai vagy vallási gyűlöletre építenek, hanem állításaikat geopolitikai és ideológiai retorikával támasztják alá. A több mint 2500 éve Irak területén élő zsidókat nem csupán „idegen elemként” tüntették fel, hanem a brit imperializmus szövetségeseiként, valamint őket az arab nemzeti egység és függetlenség legfőbb akadályaként azonosították. A cikkek gyakori toposza, hogy a zsidók „árulók”, és „kettős ügynökök”, akik titokban a gyarmatosítók érdekeit szolgálják. Ez a motívum szervesen illeszkedik a korszak nacionalista diskurzusába, amely egyre inkább az „áruló belső ellenség” gondolatára épített.
A propaganda másik fő csapásiránya a dehumanizálás és a gyűlöletkeltés eszköztárát használja. A zsidók démonizálása – mint akik minden baj forrásai, akik rombolják az arab társadalmat – a nemzetiszocialista propagandából ismerős elemekkel dolgozik. Ez nem véletlen: a könyv részletesen bemutatja a Harmadik Birodalom és az egyes arab nacionalista körök közötti ideológiai kapcsolatot, ami elsősorban a hírhedt al-Huszajni nagy mufti munkásságát megvizsgálva mutatható ki. A szerző által feldolgozott dokumentumok megmutatják, hogyan gyűrűzött be ez az eszmerendszer a helyi sajtóba, és azt hogyan használták fel politikai célokra a szélesebb tömegek hangulatának manipulálása céljából.
Tárik Meszár kötete amellett, hogy bemutatja a zsidóellenes propaganda természetét, arra is kitér, hogy az miként illeszkedett az iraki zsidóság történetébe, és hogyan vezetett el olyan tragikus eseményekhez, mint például a bagdadi zsidók ellen 1941-ben elkövetett pogrom (Farhúd). A szerző által feldolgozott dokumentumok rámutatnak arra a feszültségre, amely a brit katonai jelenlét, az arab nacionalizmus és az iraki zsidóság viszonylatában alakult ki. Ezek a források feltárják azokat a mechanizmusokat is, amelyek révén egy kisebbség démonizálása tömeges erőszakhoz vezethet.
A kötet történeti forrásértéke több szinten is jelentős. A szerző ritka dokumentumokat dolgoz fel, amelyekből pontos képet kaphatunk a korabeli sajtó és közvélemény formálásának eszközeiről. Továbbá olyan perspektívát nyújt a Közel-Kelet történetéhez, amely ritkán jelenik meg a magyar és a nemzetközi történetírás főáramában. A kötetben közreadott szövegek elemzése kiválóan alkalmas történelmi, politológiai és kommunikációelméleti elemzésekhez.
A könyv egyik erénye, hogy fölvázolja a szövegek történeti kontextusát. A szerző forrásszövegekhez fűzött kommentárjai hatékonyan segítik az olvasót, hogy a közölt szövegeket a korszak ideológiai és társadalmi szövetét figyelembe véve értelmezhesse.
A Zsidók egy arab országban című kötet nem csupán egy történeti korszak feldolgozását adja, hanem figyelmeztetésként is szolgál arra nézve, miként válik a propaganda valóságformáló erővé, és hogyan vezethet a gyűlöletkeltés cselekvő erőszakhoz.