Az internet megtelt szívszorító videókkal, civilek kétségbeesetten menekülnek országukból, nők és gyerekek indulnak neki a nagyvilágnak egyedül, és a férfiak fegyvert ragadva védik otthonaikat.
Michael Hopf idézete, miszerint: “A nehéz idők erős embereket szülnek, az erősek pedig jó időket teremtenek” rendkívül jól leírja a jelenlegi helyzetet. Egész Európa egy rég nem látott egységgel segíti Ukrajnát. Szinte minden nagyobb városban gyűjtőpontok, ingyen szállók, étel és ital várja az ukrán menekülteket, nem beszélve a rengeteg jótékonysági (és nem csak) szervezetek adománygyűjtéseiről.
Ukrajna informatikai és technológiai szempontból is rendkívül lerombolt, amely nem csak a startupok és a nagyobb technológiai cégek sokaságát foglalja magába, hanem a világ legnagyobb tech márkáinak kutatási és fejlesztési irodáit.
Utazás és források biztosítása
Észtország folyamatosan segíti a startup alapítókat Vízum szerzésben, és a cég központjának átszervezésében. A “ For Ukrainians” oldal folyamatos, naprakész információkat tartalmaz az Észtországba érkezéseről, ottartózkodásról, valamint arról, hogyan lehet a cégeket áthelyezni Észtországba, biztosítva az üzlet megszakítás nélküli működését.
A berlini startup szférában egy egységes, tech támogatású mozgalom indult el,Thomas Duscha-nak köszönhetően, amely ellátmány és utas szállítással, munka és otthon kereséssel, valamint ingyenes mobil szolgáltatással segíti a menekülteket. Duschal mozgalmát, csakúgy mint sok másikat, Paypalen keresztül lehet támogatni itt.
A Lifesaver és Techfugees közösen dolgoznak előre feltöltött Power bankek szállításában és kézbesítésében, amiket Lengyelországba küldenek, majd egy részét onnan továbbítják Ukrajna nyugati részére. Itt segíthetsz.
Ezen kívül a Techfugees alkalmazottai kétszeres munkaidőben dolgoznak, fenntartható digitális megoldásokat létrehozva, ameleyyekkel segítenek a lakóhelyüket elhagyni kényszerült embereknek különböző forrásokhoz jutni, beleértve a szállítást és az átköltöztetési alternatívákat.
Az Uber csapatai a hét minden napján, 24 órában dolgoznak az érintett alkalmazottak, motorosok és sofórők biztonságának megőrzésén, valamint civil szervezetekkel együttműködve támogatják a helyi erőfeszítéseket.
Szállás biztosítása
Fehérorosz fiatalok megalkották a rendkívül könnyen használható és átlátható icanhelp.host weboldalt, ami segítségével a menekültek pár kattintás alatt személyre szabott szállásokat találhatnak különböző időterminusokra egész Europa szerte.
A párizsi Station F, egyben a világ legnagyobb startup kampusza, amely 2019-ben, az ukrán elnök, Volodzmzr Zelensky által is meglátogatásra került, ingyen szállást biztosít a Franciaországba menekült Ukrán vállalkozóknak.
Az előbbiekhez hasonlóan a németországi Wunderflats is ideiglenes szállást biztosít az ukrajnai menekülteknek. Bár a platform önmagában nem ígér automatikusan ingyen szállást, a cég szerint a bérbeadók több mint fele nem kér el bért.
IT-egyesülés
Európa legkisebb és legnagyobb IT szereplői egyaránt fogtak össze Ukrajna technológiai támogatásában, újraépítésében. Rengeteg kezdeményezés indult a különféle NGO-k segítésére, amely nagyrészt a már meglévő IT rendszereik modernizálásából, újratervezéséből áll. Emellett folyamatosan jönnek létre olyan platformok, amelyeknek célja az ukrajnai informatikusok összekötése különböző Európai tech cégekkel.
A jobs4ukraine egy nemrég alapított weboldal, ami már most több mint 60 partner által támogatott. Az oldal nyitott önkéntesek számára is, akik segíteni szeretnék informatikai tudásukkal Ukrajnát a Szilícium-völgyben.
Az egyik legnagyobb mozgalom ezen a téren, a már 2700 önkéntest felhalmozott romániai Code for Romania. A szervezet február 24 óta a teljes munkaerejét az urkajnai helyzetre fordítja.Létrehozták a dopomoha.ro oldalt, amely a Belügyminisztérium Rendkívüli Helyzetek Osztályával, a Nemzetközi Migrációs Szervezettel és a Román Nemzeti Menekültügyi Tanáccsal együtt dolgozva, valós idejű, folyamatosan frissülő információkkal segítik a Romániába menekülő ukránokat.
Hogyan segíthetünk, mire van még szükség?
Az ukrajnai menekültek nem csak életüket és otthonaikat veszítik el, hanem sok esetben teljes mentális egészségüket. A háborúk generációkon áthullámzó traumákat hordozhatnak magukban, amennyiben nincsenek megfelelően kezelve. „A háború öröksége egy traumatizált generáció lesz” – írta Szerhij Lukasov, az ukrajnai SOS Gyermekfalvak igazgatója. Thomas Duscha szerint rengeteg traumára specializálódott szakemberre lenne szükség, az összes európai országban.
Ez a formája a segítségnek még nem túl fejlett, ámbár vannak próbálkozások.A németországi It’s complicated ingyenes online tanácsadást ajánl a háborút közvetlen módon tapasztalt embereknek.
A már említett német vállalkozó, Thomas Duscha szerint a legnagyobb kihívás a kereslet és kínálat összehangolása és felépítése, amelyben szükség lesz a magán szektor segítségére is.