Silvio Berlusconit Olaszországban évekig, sőt talán évtizedekig milliók áldották vagy átkozták. Lehetett valaki idős vagy fiatal, jobb- vagy baloldali, diplomás vagy szakmunkás, A Lovagról (Il Cavaliere, ahogyan hazájában sokan nevezik) biztosan volt véleménye. De hogyan is jutott egy vállalkozó a miniszterelnöki székig, ráadásul háromszor?
Olaszországot 1945 után a kereszténydemokraták kormányozták hol egyedül, hol koalícióban kisebb pártokkal. Gazdaságilag ugyan sikeres időszak volt, ám közben a politika és az alvilág számos ponton összefonódott. Az egész rendszernek – és az első köztársaságnak is –az ún. Tangentopoli-ügy vetett véget, amelynek során fény derült számos korrupciós és vesztegetési ügyre. Di Pietro államügyész vezetésével megkezdődtek a letartóztatások, számos politikus ellen vádat emeltek, az akkor létező pártok pedig gyakorlatilag eltűntek a közéletből.
Volt azonban valaki, aki rendkívül nagy politikai hasznot tudott húzni a kereszténydemokraták eltűnéséből: maga Berlusconi. Egy vállalkozó, aki kilépett a fényre, pártot alapított néhány hónappal az 1994-es – előrehozott – parlamenti választások előtt, majd pedig miniszterelnök lett, rossznyelvek szerint azért, mert az ügyészség közel járt ahhoz, hogy elegendő bizonyítékot találjon a letartóztatására. Ne szaladjunk azonban ennyire előre, hanem nézzük meg, hogy lett Berlusconiból sikeres vállalkozó, majd a 2. világháború óta a legtöbb időt a miniszterelnöki székben töltő politikus.
Történt egyszer a ’60-as években, hogy Berlusconi cége felépítette az egyik milánói reptérhez közeli Milano 2 lakóparkot. Ebben önmagában még semmi rendkívüli nincs, abban azonban igen, hogy nem sokkal ezt követően a légikikötőre érkező járatok egy része más milánói reptereken szállt le, a zajszennyezés csökkenése pedig jelentősen növelte az itteni lakások értékét. Tiszta haszon volt ez Berlusconinak, ám egyes pletykák szerint nem volt puszta véletlen a légiforgalom „spontán” elterelése. Berlusconi figyelme később a média felé fordult, 1978-ban megalapította a Fininvest nevű céget, amely a Mediaset nevű médiavállalat (vagy inkább –birodalom) elődjének tekinthető. Életre hívását követően a ’80-as években a Mediaset vált Olaszország legnagyobb ilyen profillal rendelkező vállalatává. Berlusconi komoly befolyással bírt tehát a médiára azáltal, hogy idővel 3 országos tv-csatorna is az ő tulajdonába került. Ilyen médiabirodalommal, amely a tv-nézők felét közvetlenül eléri, nem volt nehéz a politikába lépni akkor, amikor a korrupciós és vesztegetési botrányok miatt amúgy is meginogott a választók bizalma a hagyományos pártokban.
Berlusconi új stílust vitt az olasz politikábasikeres vállalkozóként építve fel saját karaktérét, aki mindent egyedül ért el és pontosan tudja, hogyan kell egy vállalatot irányítani - ezért képes lesz Olaszországot is elvezetni. Az 1994-es választás előtt nem sokkal alapította meg Hajrá, Olaszország (Forza Italia) elnevezésű pártját, amely meg is nyerte a tavaszi parlamenti választást. A siker Berlusconi imázsa mellett a személyét középpontba állító kampánynak és a kiterjedt médiahálózatnak is köszönhető volt. Szövetségeseivel, az akkor még leginkább az ország északi részének elszakadásáért küzdő, mára bevándorlásellenes, radikális jobboldali Északi Ligával, illetve a neofasiszta Olasz Szociális Mozgalom (MSI) alapjain létrejövő, jobboldali Nemzeti Szövetséggel (AN) alakított kormányt, amely azonban a belső feszültségek miatt év végére megbukott.
Berlusconi a 2001-ben ismét miniszterelnöki székbe került. Ezúttal ráadásul koalíciós partnerei is kiszámíthatóbbnak bizonyultak. A Lovag így az első – és mindezidáig egyetlen – politikus a második köztársaság történetében, aki képes volt egy teljes parlamenti ciklust a miniszterelnökként kitölteni. A 2006-os választás rendkívül szoros volt, de végül a baloldal egy orrhosszal – egészen pontosan 2 szenátori hellyel (az alsóházban a győztes koalíciónak 340 hely garantált volt a 630-ból) – többet szerzett, mint a Berlusconi vezette jobbközép szövetség. Sokan ezt a vereséget annak tudták be, hogy számos olyan törvényt fogadott el az olasz parlament, amely kedvező volt a miniszterelnök számára.
Berlusconi így ellenzékbe szorult, ám csupán átmenetileg. A balközép koalíció szűk szenátusi többsége kérészéletű volt, miután az egyik kispárt szenátorai 2008 elején átálltak Berlusconihoz, így Romano Prodi miniszterelnök elvesztett egy bizalmatlansági indítványt. Ezt követően, az előrehozott választásokon a jobbközép koalíció – benne a Forza Italia és a Nemzeti Szövetség egyesüléséből létrejött Szabadság Népe (PdL) – ismét győzni tudott, Berlusconi pedig újra miniszterelnök lett. A 2008 őszén kitört gazdasági válság azonban súlyosan érintette Olaszországot, a nem túl sikeres válságkezelés hatására pedig 2011-re a miniszterelnök elvesztette parlamenti többségét, aminek eredményeképp lemondott. Berlusconi csillaga leáldozott, pártja visszaesett és elkezdett széthullani. Mára az ismét Forza Italia névre hallgató tömörülés a közvélemény-kutatások szerint 6-8% körüli támogatottságot tudhat magáénak.
A P2-be a ’70-es évek második felében számos politikus, üzletember, katonatiszt kérte felvételét, többek közt tagja volt az ekkor még nem túl ismert Berlusconi mellett Roberto Calvi, azaz az „Isten bankára”, a Banca Ambrosiano elnöke, aki a feltételezések szerint komoly vatikáni kapcsolatokkal is rendelkezett. Calvit végül – vélhetően – a maffia ölte meg 1982-ben, holtteste egy londoni hídról lógott le. Szintén a P2-höz tartozott Michele Sindona bankár, akinek egyértelmű kapcsolatai voltak a szicíliai maffiához. Sindona végül a börtöncellájában halt meg, miután cianiddal megmérgezték a kávéját. A P2 tevékenységére végül a ’80-as évek elején derült fény, a rendőrség pedig felgöngyölítette az ügyet.
Berlusconi azonban ekkortájt még nem számított „nagy halnak”. Épp csak építgette médiabirodalmát, amely országos tv-hálózattá fejlődött. Ez akkortájt Olaszországban nem számított legálisnak, Berlusconi azonban jó kapcsolatokat ápolt Bettino Craxi olasz miniszterelnökkel (1983-87), aki olyan törvényt tudott keresztülvinni a parlamenten, amely legalizálta Berlusconi országos adóit. A Lovag eközben pénzügyileg is támogatta Craxi tömörülését, az Olasz Szocialista Pártot (PSI). Craxi később a korrupció egyik szimbóluma lett, a Tangentopoli-ügy pedig megtépázta népszerűségét, a törvények elől 1994-ben Tunéziába menekült, itt is hunyt el. Távollétében az olasz hatóságok 27 év szabadságvesztésre ítélték korrupcióért.
A Tangentopoli-ügy egyébként is sok szálon futott, számos embert utolért az igazságszolgáltatás, Berlusconi azonban ki tudott bújni. Ellenfelei szerint eleve azért kezdett politizálni, hogy megússza a felelősségre vonást. Ami tény, hogy a Berlusconi-kormányok számos esetben kezdeményeztek olyan jogszabályokat, amelyek a miniszterelnök számára kedvezőek voltak. A teljesség igénye nélkül ilyen volt például az egy fő által birtokolható médiacégek számának növelése, a fontosabb állami pozíciót birtoklók elleni perek felfüggesztése azok hivatali ideje alatt, de az is, hogy a vádlott – elfogultságra hivatkozva – kérhette, hogy az ügyet másik bíró tárgyalja.
Berlusconi mindig hangsúlyozta, hogy boszorkányüldözés zajlik ellene, a bírák kommunisták – 1991-es átalakulásáig az Olasz Kommunista Párt (PCI) volt a második legnagyobb erő, egyben a legerősebb ellenzéki párt, később ebből a pártból nőtt a baloldal vezetője ereje.
Berlusconit emellett maffiakapcsolatokkal is vádolták. Noha ezt egyértelműen soha nem sikerült bizonyítani, az tény, hogy Marcello Dell’Utri Berlusconi egyik bizalmasa volt, akivel a ’70-es évek első fele óta állt kapcsolatban A Lovag. Dell’Utri mutatta be 1973-ban Berlusconinak Vittorio Mangano maffiatagot (Cosa Nostra), aki Berlusconi villájában évekig dolgozott. A gyanú szerint Dell’Utri volt az összekötő kapocs Berlusconi és a Cosa Nostra között. Salvatore Cancemi korábbi maffiózó, később pentito – azaz olyan ember, aki maffiakapcsolatait hátrahagyva együttműködik az igazságszolgáltatással – azt mondta, Berlusconinak Dell’Utrin keresztül közvetlen kapcsolata volt Totò Riina maffiafőnökkel is. Dell’Utrit végül 2004-ben ítélte a palermói bíróság 9 év börtönre. Amennyiben ezek a szálak igazak akkor Berlusconi sikereit már egészen más fénytörésben értékelhetjük. A Lovagot emellett számos más bűncselekménnyel is vádolták, ilyen pl. a hivatali visszaélés, prostitúció (az „ungabunga bulik” és a 18 év alatti személyt is érintő Ruby-ügy is elég széles körben ismert) vagy a vesztegetés (pl. a szenátorok átállítása esetében, aminek eredményeképp megbukott a Prodi-kormány 2008-ban).
Akármelyik oldaláról is szemléljük azonban Silvio Berlusconit, egy dolog biztos: nyomot hagyott az olasz politikai életen.
A szerző politológus, az MCC Politikatudományi Műhelyének kutatótanára.
Borítókép: SkyNews.