A Mathias Corvinus Collegium tudásbázisa

Vélemény

2024. 11. 19. 8:27

Ezerarcú PTSD

A trauma egy túlságosan gyakori emberi tapasztalat, a legtöbben életük során legalább egy traumatikus eseményt átélnek. Azonban csak körülbelül egyharmaduknál alakul ki poszttraumás stressz zavar (PTSD), ami fontos kérdéseket vet fel azzal kapcsolatban, hogy mi tesz egyeseket sérülékenyebbé, mint másokat. A PTSD kockázati tényezőit pretraumatikus, peritraumatikus és poszttraumás területekre lehet kategorizálni. Ez a cikk a PTSD tüneteit, előfordulását, kockázati tényezőit és a mögöttes biológiai mechanizmusokat vizsgálja.
2024. 11. 18. 8:31

Start-up vállalkozások kialakulása és fogalma - Divatos kifejezés vagy ennél több?

Napjainkban egyre nagyobb figyelem irányul a köznapi beszédben is a start-up vállalkozások irányába.
2024. 11. 14. 20:05

Félelmek és elvárások – mit vár a világ Donald Trumptól?

Vegyes érzelmek követték a november 5-i amerikai választások eredményét nem csak az amerikai választók körében, hanem nemzetközi viszonylatban is.
2024. 11. 12. 22:10
Szerző: Tárik Meszár

Pogrom Amszterdamban: a narratívák csatája

Legalább tíz izraeli sérült meg az Ajax-Maccabi futballmérkőzést követően Amszterdamban. Az esetet azonban az arab nyelvű és izraeli sajtó is teljesen másképpen értelmezi: az információs térben egyfajta „világok harca” zajlik, eltérő narratívákat bemutatva. A szálak azonban Európát is elérik, ahol az ellentétek tovább mélyíthetik a társadalmon belüli szakadékot.
2024. 11. 12. 22:05
Szerző: Vargha Márk

Kipufogógázba fulladó fővárosok – törekvések a közép-ázsiai motorizáció hátrányainak mérséklésére

A Migrációkutató Intézet elemzői októberben Közép-Ázsiában jártak, ahol két fővárosban is megtapasztalhatták a nagymértékű motorizációnak a régióban igencsak jellemző árnyoldalát: a rettenetes városi levegőminőséget. De van-e terve az üzbégeknek és a tádzsikoknak a helyzet javítására? Az alábbiakban a helyszínen hallottakat is felhasználva erről írunk.
2024. 11. 12. 22:01
Szerző: Vargha Márk

Az ENSZ segítségével küzd Üzbegisztán az Aral-medence rehabilitálásáért

A Migrációkutató Intézet elemzői októberben Taskentben jártak, ahol a 14 mezőgazdasági kutatóintézetet összefogó AKIS-nál és az ENSZ fejlesztési programja, a UNDP helyi képviseletén is jártak. Az alábbiakban az ott hallottak összegzése olvasható.
2024. 11. 01. 19:47
Szerző: Veres Szabolcs

Közép-ázsiai nem a „holland beteg” szerepére? Gazdasági kihívások pozitív előjelekkel

Közép-Ázsia Földünk azon régiója, amely nyugaton a Kaszpi-tenger, keleten Kína, délen Afganisztán, északon pedig a hatalmas Oroszország határol. Az öt volt szovjet tagköztársaságot – Kazahsztánt, Kirgizisztánt, Tádzsikisztánt, Türkmenisztánt és Üzbegisztánt – magában foglaló régiót gazdag természeti erőforrásai és stratégiai földrajzi helyzete, valamint természeti szépsége és kulturális öröksége a 21. század első negyedére gyorsan jelentős gazdasági blokká alakította. 82 millió fős lakosságával Közép-Ázsia egy dinamikusan fejlődő piaccá vált, amely egyre nagyobb érdeklődést vált ki Európától Afrikáig.
2024. 10. 31. 16:02
Szerző: Tolnai Gyula

Gyorscsapatok a m. kir. Honvédségben, 1938-1939

A korszerű haderő és hadviselés egyik fontos eleme a gyorsan mozgó, nagy tűzerejű csapatok megléte és harcbavetése a súlypontokon.
2024. 10. 28. 16:51
Szerző: Tárik Meszár

Közös hadgyakorlatot tart Irán és Szaúd-Arábia a Vörös-tengeren

A Közel-Kelet bonyolult geopolitikai viszonyai közepette két meglehetősen ellentétes érdekekkel bíró állam fűzi egyre szorosabbá katonai kapcsolatait. Vajon milyen stratégiai megfontolások húzódnak e sokak számára meglepő együttműködés hátterében?
2024. 10. 24. 21:10

A ChatGPT végleg elveszejti az esszét

Az Ifjúságkutató Intézet 2024-es kutatásából megismerhetjük az ifjúság mesterséges intelligenciával (MI) kapcsolatos álláspontját, valamint az is kiderül, hogy minden tízedik magyar fiatal rendszeresen használ ChatGPT-t vagy hasonló alkalmazást. A diákok és tanárok számára a kétségtelen lehetőségeken kívül azonban azonnali kihívásként is megjelenik.
2024. 10. 22. 21:37
Szerző: Gali Máté

Történelmünk „csillagórája”: 1956. október 23.

A történelemben csillagóráknak nevezik azokat a sorsfordító eseményeket, melyek alapvetően határozták meg egy nemzet históriáját. Nekünk, magyaroknak ezek a csillagórák nagy nemzeti ünnepeinkhez, március 15-éhez, augusztus 20-ához és október 23-ához köthetők. Eme jeles évfordulók, valamint a hozzájuk fűződő események szilárd, a talajba mélyen beléivódott, biztos támpontot jelentő cölöpök népünk számára.
2024. 10. 21. 21:11
Szerző: Dobó Géza

Uniós határvédelem a Nyugat-Balkánon

Az Európai Unió határainak védelme kiemelten fontos, ám a tapasztalatok azt mutatják, hogy a hatékony prevenciónak már az unió határain kívül el kell kezdődnie. A 2015-ös menekültválság során világossá vált, hogy az irreguláris migrációs nyomás kezeléséhez a nyugat-balkáni országok határbiztonságának megerősítése elengedhetetlen. A tranzitországokon keresztül ugyanis közel-keleti, afrikai és ázsiai bevándorlók tömegei próbálnak átjutni a schengeni határokon. Az EU és tagállamai felismerték, nem elegendő csupán a schengeni határ védelme, a migrációs útvonalak mentén is ki kell terjeszteni a védelmi intézkedéseket.
2024. 10. 17. 20:09
Szerző: Gönczi Róbert

Ambivalens migrációs politika - Változások Lengyelországban

Lengyelország új, a 2021-ben kezdődött belorusz határválságra választ adni próbáló migrációs stratégiája komoly fordulatot jelent a bel- és külpolitikában. A 2025-2030-ra vonatkozó terv szigorúbb határvédelmi intézkedéseket és a menedékkérelmek ideiglenes felfüggesztését is tartalmazza, amennyiben a bevándorlás az ország stabilitását veszélyeztetné. A kormánykoalíción belüli belpolitikai feszültségek és az Európai Unióval való konfliktusok azonban nehezíthetik az irányvonal megvalósítását.
2024. 10. 16. 20:14

A kutatási szerződések hazai fejlődésének története – II. rész

A kutatási szerződések már több mint ötven éve képezik a magyar jogrendszer részét, speciális jellegük miatt azonban kevés figyelem hárult rájuk. Ennek ellenére az innováció létrehozásában nagy szerep jut a jogi konstrukcióknak is, ezért érdemes számba venni a történeti fejlődés fontosabb állomásait. Ebben a részben a rendszerváltást követően kialakult szabályozás történetét mutatjuk be.
2024. 10. 15. 20:49

A Draghi-jelentésről: kiváló probléma-felismerés, de középszerű megoldási javaslatok az európai versenyképesség jövője szempontjából

A Draghi-jelentés egy jelentős figyelmeztetés, ugyanakkor a DMA iránti elkötelezettsége veszélyezteti az innovációt.
2024. 10. 11. 19:55
Szerző: Ripszki Balázs

BorsodChem: Amikor működik a kémia

A BorsodChem sikertörténete több mint 70 évre nyúlik vissza. De miként érte el ezt a sziklaszilárd pozíciót a vegyiparban egy magyar vállalat?
2024. 10. 09. 19:10
Szerző: Tóth Andor

A koreai írás napja – október 9.

A hangul forradalmasította az írástudást Koreában, egyszerű, de rendkívül hatékony írásrendszert biztosítva minden koreai számára, társadalmi osztálytól függetlenül. A Hangul-nap nemcsak az ábécé mögötti találékonyságot tiszteli, hanem egy olyan írásrendszer kulturális és történelmi jelentőségét is kiemeli, amely Korea nyelvi függetlenségét és nemzeti büszkeségét szimbolizálja. Ez a nap emlékeztetőül szolgál az ország tartós elkötelezettségére az oktatás, a kulturális örökség és az identitás iránt.
2024. 10. 08. 20:55
Szerző: Veres Szabolcs

Új trendek és berobbanó gazdaság ágazatok Ázsiában? Rohamos növekedésben a kazah fintech piac

Kazahsztán elsősorban hatalmas természeti erőforrásairól ismert közép-ázsiai ország, ugyanakkor a pénzügyi technológiai (fintech) szektor is egyre jobban meghatározza az ország gazdaságát, ugyanis a kazah fintech piac exponenciális növekedést mutatott az elmúlt években, amit a technológiai fejlődés, a szabályozási támogatás és a növekvő fogyasztói kereslet kombinációja vezérelt.
2024. 10. 07. 19:35

Prominens kelet-német politikusok álltak ki a hagyományos, tárgyalás-párti német diplomácia újraélesztése mellett

A kelet-németországi választások hatására átalakuló német politikai térkép belső dinamikái egy évvel a szövetségi választásokat megelőzően akár a hagyományosan legfontosabb német pártok Ukrajnával kapcsolatos politikájának az átformálásához is vezethet. A Németország előtt álló összetett, gazdasági, társadalmi és biztonságpolitikai kihívásokra adott – a választók többsége által elégedetlennek minősített – kormányzati válasz a hárompárti Scholz-kormáy népszerűségének bezuhanásához és az államba vetett bizalom drasztikus csökkenéséhez vezetett.
2024. 10. 04. 20:09
Szerző: Frisch Bence

Kincs, ami nincs? A jogi segítségnyújtás lehetséges megjelenítése az alkotmányjogi panaszeljárásokban

Magyarországon valamennyi eljárás során „bejáratott” a jogi segítségnyújtás intézménye, amely az arra rászorulók jogérvényesítését segíti. Ebből kifolyólag felmerülhet a kérdés, hogy az Alkotmánybíróság eljárásaiban miért nem létezik, amikor kifejezetten az alapvető jogok védelmét biztosítja?
2024. 10. 03. 20:02

Az igazságügyi elmeorvos szakértő szerepe a büntetőeljárásban

Az igazságügyi szakértőkre vonatkozó jogszabályi rendelkezések közül a Be. 188. § (1) bekezdése kimondja, hogy „Ha a bizonyítandó tény megállapításához vagy megítéléséhez külön szakértelem szükséges, szakértőt kell alkalmazni.”, míg az igazságügyi szakértőkről szóló 2016. évi XXIX. törvény jól körülírja azt a célt, ami miatt indokolt a szakértő kirendelése: a tudomány illetve a technológia rengeteget fejlődött, ezért egyre inkább megmutatkozik az igény arra, hogy más tudományterületek vívmányait is bevonjuk a bizonyításba és a szakértő véleménye segítse a tényállás megállapítását.
2024. 10. 02. 20:49
Szerző: Póka Lili

Az online vitarendezés Japánban, különös tekintettel a mesterséges intelligenciával kapcsolatos fejlesztésekre

A japán jogi kultúrára már régóta jellemző, hogy az alternatív vitarendezési módszereket részesíti előnyben a pereskedéssel szemben. Ebben a cikkben az online vitarendezés helyzetét vizsgálom Japánban, és azt, hogy a mesterséges intelligencia fejlődése hogyan befolyásolja ezt.
2024. 10. 01. 20:37
Szerző: Póka Lili

Mesterséges intelligencia a büntetőeljárásjogban

Ez a cikk a mesterséges intelligencia gyakorlati alkalmazását vizsgálja a büntetőeljárás területén, azon belül is a mesterséges intelligencia lehetséges szerepét a nyomozati szakaszban, valamint a nyomozati szakaszon túli lehetőségeket. Emellett pedig tárgyalja az alapvető büntetőeljárási elvekkel összefüggésben felmerülő releváns kérdéseket és aggályokat.
2024. 09. 30. 13:40
Szerző: Sayfo Omar

Naszrallah likvidálva - de mi következik a Hezbollah számára?

80 tonna robbanóanyag zuhant Dél-Bejrútra múlt hét pénteken. A robbanás elpusztította a Hezbollah vezetőségének föld alatti főhadiszállását, ahol a síita terrorszervezet főtitkára, Haszan Naszrallah állítólag éppen Benjamin Netanjahu New York-i beszédét nézte.
2024. 09. 27. 16:05
Szerző: Kondi Krisztina

Sztereotípiák: hasznos mintázatok vagy felesleges előítéletek?

Ki ne vette volna már észre magán, hogy első pillantásra ítéletet hoz egy helyzetről, embercsoportról, egyénekről anélkül, hogy jobban megismerte volna a hátterüket?
2024. 09. 24. 20:39
Szerző: Boris Kálnoky

Miért van eltűnőben a demokrácia?

Amikor az EU tisztviselői a tagállamok „demokratikus visszaesése” miatt aggódnak, a konzervatívok pedig magát az EU-t vádolják azzal, hogy nem demokratikus, akkor talán jogos az aggodalom, hogy a „demokrácia” kifejezés elvesztette értelmét. Egyáltalán szükségünk van-e rá, és ha igen, miért?
2024. 09. 24. 19:58
Szerző: Basa Márton

Egyre sürgősebb az aszályhoz és a hőséghez való alkalmazkodás a mezőgazdaságban

Bár az utóbbi napok legforróbb témája éppen az árvíz volt, az idei nyári hónapokra sokkal inkább a forróság és az aszály volt jellemző. Ez a néhány hét, néhány nap alatt végbemenő drasztikus változás egyfelől jól szemlélteti a klímaváltozás időjárási szélsőségekre gyakorolt hatását, másfelől ismét rávilágít az aszályadaptáció fontosságára.
2024. 09. 20. 20:26
Szerző: Bojtor Bogáta

A bíróság elé állítás és büntetővégzés fejlődésének áttekintése és napjainkban betöltött szerepe

A Be. miniszteri indokolásában az Általános indokolás III. alpontja alapján, a jogalkotó a büntetőeljárási reformok egyik fő pontjaként nevezi meg a büntetővégzéses valamint a bíróság elé állításos eljárások szabályainak hatékonyabbá tételét.
2024. 09. 19. 18:19
Szerző: Dr. Zay Balázs

Zöldpolitika: elvész, vagy átalakul?

Az elmúlt öt évben az európai Zöldek és az Európai Szabad Szövetség számbeli fölényüket meghaladó befolyást gyakoroltak az Európai Parlamentben.
2024. 09. 18. 12:05
Szerző: Iszály Boróka

„Egy modern szent” - Slachta Margit példája és hagyatéka

Slachta Margitot, az első magyar női képviselőt sokáig ambivalensen ítélte meg a közvélemény. A kommunista éra egyes publicistái demokráciaellenes és bigott apácaként ábrázolták, míg a vasfüggönyön túl elismerő szavakkal illették szociális tevékenységéért és a magyar parlamentben tanúsított bátor helytállásáért.
2024. 09. 16. 20:14
Szerző: Szabó Laura

„Housing crisis” - avagy hogyan nem fognak a hollandok lakást venni?

Az ingatlanárak jelentős emelkedése és ezzel párhuzamosan a bérleti díjak növekedése miatt fiatalok tömegei maradnak megfelelő lakhatás nélkül Hollandiában. Jelen cikk azt a kérdést járja körbe, hogy milyen tényezők okozták a lakásvásárlás, és -bérlés ilyen mértékű megnehezülését Hollandiában.
2024. 09. 13. 20:22
Szerző: Tolnai Gyula

A Dunai Flottilla a Horthy-korszakban

Az első modern kori magyar folyami hadihajós alakulat az 1848/49-es forradalom és szabadságharc idején került felállításra.
2024. 09. 12. 16:53

Virtuális valóság a pszichiátriában

Az elmúlt években a virtuális valóság (VR) technológiája túllépett a szórakoztatóipari eredetén, és hatékony segédeszköznek mutatkozik különböző egészségügyi területeken, mint a pszichiátriában. Bár a gyakorlatban, főleg hazánkban jelenleg még kevésbé elterjedt ez az eljárás, mégis nagy potenciál rejlik benne, melyet a kutatások már kezdenek feltárni és kialakítani olyan paradigmákat, amelyek használhatóak lesznek az egyes pszichiátriai kórképek gyógyításában. Cikkünkben bemutatjuk a VR-t, valamint néhány gyakran előforduló kórkép körüli felhasználási lehetőségét.
2024. 09. 09. 8:00

A magyar és az ír alkotmánymódosítási eljárások összehasonlítása

Szokás hallani azt a közbeszédben, hogy fékek és ellensúlyok rendszerére van szükség; de milyen módon lehet egy megfelelő ellensúlyt létrehozni, illetve milyen esetben lehetséges ez? Erre a kérdésre próbálok választ találni a mostani összehasonlításban, amelyben a magyar alkotmánymódosítási eljárás megváltoztatására is teszek javaslatot.
2024. 09. 07. 20:29

A „négyigenes” népszavazás jogi szempontból

Amikor történelemórán vagy a politikai műsorok során megkérdezik, hogy miért is nincs közvetlen államfőválasztás Magyarországon, akkor mindenki azonnal elmondja a jól megtanult választ, hogy „így tudták megelőzni azt, hogy Pozsgay Imre ne legyen köztársasági elnök”. A politikai környezetet ismerjük, azonban azt már kevésbé, hogy hogyan is nézett ki a jogi környezet ennél a népszavazásnál? A mostani cikkben ezt fogom részletezni.
2024. 09. 05. 19:51
Szerző: Kalotai Máté

A mesterséges intelligencia mint a szólásszabadság online kapuőre

Mit lehet tudni a mesterséges intelligencia (MI) egy speciális alkalmazási területéről, a tartalommoderálásról? Mik az általános problémakörök, és mik lehetnek az MI megfelelő használatában rejlő előnyök?
2024. 09. 02. 20:28
Szerző: Osztovits Pál

Igazságügyi reformcsomag Németországban – Megérkezik a XXI. századi igazságszolgáltatás Európába is?

A német parlamentben 2023. április 23-án terjesztették elő a „Németország mint igazságszolgáltatási központ megerősítéséről” szóló törvény (Justizstandort-Stärkungsgesetz) tervezetét. A reformtervezet jelentősége az ország gazdasági ereje, valamint a jogtudományban betöltött jelentősége miatt messze túlmutat önmagán és akár egyfajta európai áttörést is jelenthet a polgári igazságszolgáltatás terén.
2024. 08. 29. 21:56
Szerző: Osztovits Pál

Nemzetközi kereskedelmi bíróságok – A polgári igazságszolgáltatás jövője?

Az alábbi írás a nemzetközi kereskedelmi bíráskodás elmúlt másfél évtizedben bekövetkezett reformjait, annak okait és eddig észlelhető következményeit mutatja be röviden annak érdekében, hogy jobban megértsük, mi is történik most a német igazságszolgáltatással.
2024. 08. 28. 20:23
Szerző: Csiffáry Ábel

A mesterséges intelligencia szabályozása az Európai Unióban

Az uniós jogalkotó hogyan tervezi szabályozni a mesterséges intelligenciát alkalmazó rendszereket? Hogyan teremti meg az egyensúlyt az innováció elősegítése és az uniós polgárok alapvető jogai és érdekei között az EU? Milyen szabályozási környezet várható a mesterséges intelligencia területén a következő évtizedekben Európában?
2024. 08. 27. 21:00
Szerző: Dobó Géza

Sötétség délen – a balkáni áramellátás anomáliái

A nyugat-balkáni régió több államát egyidejűleg sújtotta a júniusi áramkimaradás. A turisztikai idény kezdetekor, egyben a nagy forróságok idején emberéleteket is követelt, hogy a klímaberendezéseket sem lehetett üzemeltetni.

Blogok

BBB

Mi történik Ázsiában?

Between the lines

Bonfiniana

Polémia

LeaderShape

Tranzitzóna

Klímapolitikai Intézet

Diplomaci