A Mathias Corvinus Collegium tudásbázisa

Vélemény

2025. 01. 15. 21:02
Szerző: Dorang Zsanett

Az összbüntetés ellentmondásai: egy vitatott jogintézmény bemutatása I.

Az összbüntetés egy büntető anyagi jogi jogintézmény, amely a Btk. IX. fejezetében, a büntetéskiszabás szabályai körében található meg. „Az összbüntetés célja az, hogy a terheltet utólag olyan helyzetbe hozza, mintha a különböző eljárásokban elbírált cselekményeit a Btk. különböző szabályainak megfelelően egy eljárásban elbírálva halmazati büntetéssel sújtották volna.”
2025. 01. 14. 21:16

Régi és új típusú háborúk? - Az „új háborúkról” szóló elméletek kiindulópontjainak tisztázása

A hidegháború végével a tudományos diskurzus napirendjére került annak vizsgálata, hogy beszélhetünk-e a fegyveres konfliktusok kapcsán valamiféle újdonságról, a kihívásokkal és fenyegetésekkel kapcsolatos változásról, melyek együttesen a korábbi stratégiák revízióját és a háborúkról alkotott nézetek, elméletek felülvizsgálatát teszik szükségessé. A következőkben bemutatásra kerül, hogy az ún. „új háborúkra” vonatkozó elméletek miképpen jutnak el arra a következtetésre, mely szerint a háborúk új típusai meghatározott tulajdonságok mentén elkülöníthetők a történelem során látott korábbi gyakorlattól.
2025. 01. 10. 14:38
Szerző: Hardi Ádám

A 2024-es amerikai elnökválasztás kampányfinanszírozásai

Az év egyik legfontosabbnak vélt világpolitikai eseményének az amerikai elnökválasztás bizonyult. Az elnöki tisztségért folyó verseny intenzív és fordulatos volt. A jelöltek minden kampányeszközt bevetettek a verseny megnyerése érdekében. Ma már tudjuk, hogy végül a korábbi elnök, Donald Trump fogja vezetni a világ egyik legerősebb országát. De mi is az ára egy ilyen versenynek és a szereplésnek, és hogyan alakul az Egyesült Államokban egy elnöki kampány finanszírozása?
2025. 01. 09. 20:20
Szerző: Tolnai Gyula

Mindent a munkaszolgálatról

A személyes történetek és tanúvallomások különösen értékessé teszik a munkát, mivel az áldozatok és elkövetők egyaránt megszólalnak a lapokon. Ettől válik igazán emberközelivé a munkaszolgálat történetének bemutatása, ez segíthet megérteni az egyéni tragédiák mögött húzódó rendszerszintű problémákat.
2025. 01. 07. 13:40

Kihívások és lehetőségek az ezredfordulón - Az európai integráció a 2001. szeptember 11-i terrortámadások kontextusában

A 20. század közepén kibontakozó, egyre dinamikusabbá váló európai integrációs folyamat során mind gyakrabban fogalmazódott meg a közös kül- és biztonságpolitika létrehozása, a tagállami érdekek összehangolása és együttes képviselete a nemzetközi kapcsolatokban. Az Egyesült Államokban 2001. szeptember 11-én végrehajtott terrortámadások hatására számos területen sor került az európai együttműködés megerősítésére, amely többé-kevésbé a mai napig meghatározza az Európai Unió érintett szervezeti és stratégiai keretrendszerét. A következőkben a szeptember 11-i támadásokra adott válaszok közül kerül említésre néhány fontosabb eredmény.
2025. 01. 03. 15:25
Szerző: Radnai Fanni

Fiatalos települések: Mi kell ahhoz, hogy a városok megtartsák a jövő generációját?

A fiatalok számára a lakóhely megválasztásakor a fenntarthatóság, megfizethetőség és kulturális pezsgés a legfontosabb tényezők. Az Ifjúságkutató Intézet 2024-es kutatásából kiderül, hogy míg Budapest kiemelkedik fiatalosságával és kulturális kínálatával, a kisebb települések a tisztaság és a megfizethetőség terén bizonyulnak vonzóbbnak.
2024. 12. 23. 12:01

Natalis Domini: az Üdvözítő születésének hittitka

Amikor az új időszámítás kezdete körül a Názáreti Jézus megszületik, a kortársak közül csak igen kevesen sejtik Márián kívül (talán csak jegyese, József, és rokona, Erzsébet, valamint annak férje, Zakariás) az újszülött történelmi és üdvtörténeti jelentőségét, amint az új időszámítást is csak öt–nyolc évszázaddal később rögzítik egységesen.
2024. 12. 19. 22:32

Mi értelme a történelemtanításnak?

Dr. Nicholas Tate előadásával indult az MCC Tanuláskutató Intézet Reclaiming Classical Education című online szeminárium sorozata.
2024. 12. 19. 20:27
Szerző: Német Donát

Első NATO-tag a BRICS-ben?

A hidegháború óta a nyugati szövetség részét képező Kis-Ázsiának milyen érdeke fűződik a feltörekvő gazdaságok csoportjához való csatlakozás tekintetében?
2024. 12. 18. 22:02

Ember alkotta sivatag: Közép-Ázsia vízgazdálkodásának hatásai a regionális konfliktusokra és gazdasági folyamatokra

A közép-ázsiai országok egy főre jutó vízfogyasztása a magyar fogyasztás 13-szorosa. Ez az elsőre is kiugróan magas szám rengeteg kérdést von maga után, főleg, ha tisztában vagyunk a térség földrajzi viszonyaival. Ahhoz, hogy megértsük, milyen folyamatok zajlanak az olyan szalagcímek mögött, mint a tádzsik-kirgiz etnikai fegyveres konfliktus, vagy a nagy afgán csatornaprojekt, először kontextusba kell helyeznünk a történéseket és meg kell vizsgálnunk a múltat.
2024. 12. 17. 10:12

A generációk közötti legrövidebb út egy szmájli? A magyarországi fiatalok emoji-használati szokásai

A magyarországi fiatalok túlnyomó többsége rendszeres felhasználója a közösségimédia-felületeknek, amely egyúttal azt is jelenti, hogy a digitális nyelvhasználati szokásaikra a közösségimédia-felületek erős hatást gyakorolnak. A digitális kommunikációban a vizualitás előretörésének lendületet adott a közösségi oldalalak elindulása, alapvető változást hozva a képekhez való viszonyunkban.
2024. 12. 17. 9:16

Okostelefon-használat az iskolában

Információs társadalomban élünk, ami egyúttal azt is jelenti, hogy az információs források soha korábban nem látott expanziójának köszönhetően az önálló tudásépítés formái és lehetőségei eddig szinte elképzelhetetlen lehetőséget nyújtanak a személyes tudás fejlesztésében. A tanulástámogatás- és szervezés legújabb, személyhez szabható formái még eredményesebb eljárások kialakításához vezethetnek, ami a tudástartalmak, kompetenciák, viselkedésformák és attitűdök elsajátítását még hatékonyabbá teheti. A mesterséges intelligencia térhódítása pedig az ember és a gép közötti együttműködés új formáinak megjelenéséhez vezet, ami pedig még nem belátható távlatokat nyit meg.
2024. 12. 16. 13:12
Szerző: Gönczi Róbert

Migráció és propaganda: Belarusz nyomásgyakorlása az EU-ra

A lengyel-belorusz határon zajló migrációs válság nem csupán humanitárius kihívás, hanem egy átfogó geopolitikai stratégia része, amely Közép-Európa stabilitását célozza. Belarusz, Oroszország támogatásával, nemcsak migránsok ezreit irányítja az EU külső határaihoz, hanem párhuzamosan egy intenzív dezinformációs kampánnyal is támad. Ezzel a hibrid hadviselési módszerrel destabilizálják a régiót, megosztják az EU-t és aláássák a nyugati szövetségek legitimitását. A válság nem pusztán regionális konfliktus, hanem az Európa elleni szélesebb körű támadás része is.
2024. 12. 14. 12:22
Szerző: Kmeczkó Sára

A libanoni tűzszünet iráni megítélése

2024. november 27-én, szerdán hajnali négy órakor életbe lépett az Izrael Állam és a libanoni Hezbollah közötti tűzszüneti megállapodás. Az alábbiakban ennek részleteit, valamint az arra adott iráni reakciókat vizsgáljuk.
2024. 12. 04. 14:56
Szerző: Lakatos Mihály

Húsz év múlva

Ma már talán az utca embere sem románokat, szlovákokat és egyéb nációkat lát a határon túli magyarokban, hanem egyre inkább nemzettársakat, akiknek a puttonyában ugyanaz a nyelv, ugyanaz a történelem és ugyanazok a hagyományok vannak, mint anyaországi társaikéban.
2024. 11. 28. 22:32
Szerző: Tolnai Gyula

Kis harckocsik a Horthy-korszakban

A kis harckocsik külföldről való beszerzése vagy itthoni gyártása több nehézségbe ütközött és csak nagy anyagi ráfordítással volt kivitelezhető.
2024. 11. 25. 21:31

Valóban elkerülhetetlen? A Tajvan körüli konfliktus de-eszkalációjának lehetőségei történelmi kontextusban

Az elhúzódó orosz-ukrán és a közel-keleti konfliktusok fokozódó eszkalációjával rendkívül feszültté váló globális geopolitikai helyzetben kérdés, hogy fennmaradhat-e Tajvan és a térség törékeny békéje. Milyen lépések meghozatala szükséges a status quo fenntartásához a világgazdaság motorjának is tartott térségben? A kérdés megválaszolásához a felek álláspontjának elemzése mellett egyes történelmi párhuzamokat vizsgálva kerülhetünk közelebb.
2024. 11. 21. 21:12
Szerző: Yann Caspar

Franciaország elszálló államháztartási hiánya: a szenátus felveti Macron elnök felelősségét

A legfrissebb adatok szerint a francia adósságállomány jelenleg 3228,4 milliárd eurót tesz ki, ami a GDP 112%-át jelenti.
2024. 11. 19. 8:27

Ezerarcú PTSD

A trauma egy túlságosan gyakori emberi tapasztalat, a legtöbben életük során legalább egy traumatikus eseményt átélnek. Azonban csak körülbelül egyharmaduknál alakul ki poszttraumás stressz zavar (PTSD), ami fontos kérdéseket vet fel azzal kapcsolatban, hogy mi tesz egyeseket sérülékenyebbé, mint másokat. A PTSD kockázati tényezőit pretraumatikus, peritraumatikus és poszttraumás területekre lehet kategorizálni. Ez a cikk a PTSD tüneteit, előfordulását, kockázati tényezőit és a mögöttes biológiai mechanizmusokat vizsgálja.
2024. 11. 18. 8:31

Start-up vállalkozások kialakulása és fogalma - Divatos kifejezés vagy ennél több?

Napjainkban egyre nagyobb figyelem irányul a köznapi beszédben is a start-up vállalkozások irányába.
2024. 11. 14. 20:05

Félelmek és elvárások – mit vár a világ Donald Trumptól?

Vegyes érzelmek követték a november 5-i amerikai választások eredményét nem csak az amerikai választók körében, hanem nemzetközi viszonylatban is.
2024. 11. 12. 22:10
Szerző: Tárik Meszár

Pogrom Amszterdamban: a narratívák csatája

Legalább tíz izraeli sérült meg az Ajax-Maccabi futballmérkőzést követően Amszterdamban. Az esetet azonban az arab nyelvű és izraeli sajtó is teljesen másképpen értelmezi: az információs térben egyfajta „világok harca” zajlik, eltérő narratívákat bemutatva. A szálak azonban Európát is elérik, ahol az ellentétek tovább mélyíthetik a társadalmon belüli szakadékot.
2024. 11. 12. 22:05
Szerző: Vargha Márk

Kipufogógázba fulladó fővárosok – törekvések a közép-ázsiai motorizáció hátrányainak mérséklésére

A Migrációkutató Intézet elemzői októberben Közép-Ázsiában jártak, ahol két fővárosban is megtapasztalhatták a nagymértékű motorizációnak a régióban igencsak jellemző árnyoldalát: a rettenetes városi levegőminőséget. De van-e terve az üzbégeknek és a tádzsikoknak a helyzet javítására? Az alábbiakban a helyszínen hallottakat is felhasználva erről írunk.
2024. 11. 12. 22:01
Szerző: Vargha Márk

Az ENSZ segítségével küzd Üzbegisztán az Aral-medence rehabilitálásáért

A Migrációkutató Intézet elemzői októberben Taskentben jártak, ahol a 14 mezőgazdasági kutatóintézetet összefogó AKIS-nál és az ENSZ fejlesztési programja, a UNDP helyi képviseletén is jártak. Az alábbiakban az ott hallottak összegzése olvasható.
2024. 11. 01. 19:47
Szerző: Veres Szabolcs

Közép-ázsiai nem a „holland beteg” szerepére? Gazdasági kihívások pozitív előjelekkel

Közép-Ázsia Földünk azon régiója, amely nyugaton a Kaszpi-tenger, keleten Kína, délen Afganisztán, északon pedig a hatalmas Oroszország határol. Az öt volt szovjet tagköztársaságot – Kazahsztánt, Kirgizisztánt, Tádzsikisztánt, Türkmenisztánt és Üzbegisztánt – magában foglaló régiót gazdag természeti erőforrásai és stratégiai földrajzi helyzete, valamint természeti szépsége és kulturális öröksége a 21. század első negyedére gyorsan jelentős gazdasági blokká alakította. 82 millió fős lakosságával Közép-Ázsia egy dinamikusan fejlődő piaccá vált, amely egyre nagyobb érdeklődést vált ki Európától Afrikáig.
2024. 10. 31. 16:02
Szerző: Tolnai Gyula

Gyorscsapatok a m. kir. Honvédségben, 1938-1939

A korszerű haderő és hadviselés egyik fontos eleme a gyorsan mozgó, nagy tűzerejű csapatok megléte és harcbavetése a súlypontokon.
2024. 10. 28. 16:51
Szerző: Tárik Meszár

Közös hadgyakorlatot tart Irán és Szaúd-Arábia a Vörös-tengeren

A Közel-Kelet bonyolult geopolitikai viszonyai közepette két meglehetősen ellentétes érdekekkel bíró állam fűzi egyre szorosabbá katonai kapcsolatait. Vajon milyen stratégiai megfontolások húzódnak e sokak számára meglepő együttműködés hátterében?
2024. 10. 24. 21:10

A ChatGPT végleg elveszejti az esszét

Az Ifjúságkutató Intézet 2024-es kutatásából megismerhetjük az ifjúság mesterséges intelligenciával (MI) kapcsolatos álláspontját, valamint az is kiderül, hogy minden tízedik magyar fiatal rendszeresen használ ChatGPT-t vagy hasonló alkalmazást. A diákok és tanárok számára a kétségtelen lehetőségeken kívül azonban azonnali kihívásként is megjelenik.
2024. 10. 22. 21:37
Szerző: Gali Máté

Történelmünk „csillagórája”: 1956. október 23.

A történelemben csillagóráknak nevezik azokat a sorsfordító eseményeket, melyek alapvetően határozták meg egy nemzet históriáját. Nekünk, magyaroknak ezek a csillagórák nagy nemzeti ünnepeinkhez, március 15-éhez, augusztus 20-ához és október 23-ához köthetők. Eme jeles évfordulók, valamint a hozzájuk fűződő események szilárd, a talajba mélyen beléivódott, biztos támpontot jelentő cölöpök népünk számára.
2024. 10. 21. 21:11
Szerző: Dobó Géza

Uniós határvédelem a Nyugat-Balkánon

Az Európai Unió határainak védelme kiemelten fontos, ám a tapasztalatok azt mutatják, hogy a hatékony prevenciónak már az unió határain kívül el kell kezdődnie. A 2015-ös menekültválság során világossá vált, hogy az irreguláris migrációs nyomás kezeléséhez a nyugat-balkáni országok határbiztonságának megerősítése elengedhetetlen. A tranzitországokon keresztül ugyanis közel-keleti, afrikai és ázsiai bevándorlók tömegei próbálnak átjutni a schengeni határokon. Az EU és tagállamai felismerték, nem elegendő csupán a schengeni határ védelme, a migrációs útvonalak mentén is ki kell terjeszteni a védelmi intézkedéseket.
2024. 10. 17. 20:09
Szerző: Gönczi Róbert

Ambivalens migrációs politika - Változások Lengyelországban

Lengyelország új, a 2021-ben kezdődött belorusz határválságra választ adni próbáló migrációs stratégiája komoly fordulatot jelent a bel- és külpolitikában. A 2025-2030-ra vonatkozó terv szigorúbb határvédelmi intézkedéseket és a menedékkérelmek ideiglenes felfüggesztését is tartalmazza, amennyiben a bevándorlás az ország stabilitását veszélyeztetné. A kormánykoalíción belüli belpolitikai feszültségek és az Európai Unióval való konfliktusok azonban nehezíthetik az irányvonal megvalósítását.
2024. 10. 16. 20:14

A kutatási szerződések hazai fejlődésének története – II. rész

A kutatási szerződések már több mint ötven éve képezik a magyar jogrendszer részét, speciális jellegük miatt azonban kevés figyelem hárult rájuk. Ennek ellenére az innováció létrehozásában nagy szerep jut a jogi konstrukcióknak is, ezért érdemes számba venni a történeti fejlődés fontosabb állomásait. Ebben a részben a rendszerváltást követően kialakult szabályozás történetét mutatjuk be.
2024. 10. 15. 20:49

A Draghi-jelentésről: kiváló probléma-felismerés, de középszerű megoldási javaslatok az európai versenyképesség jövője szempontjából

A Draghi-jelentés egy jelentős figyelmeztetés, ugyanakkor a DMA iránti elkötelezettsége veszélyezteti az innovációt.
2024. 10. 11. 19:55
Szerző: Ripszki Balázs

BorsodChem: Amikor működik a kémia

A BorsodChem sikertörténete több mint 70 évre nyúlik vissza. De miként érte el ezt a sziklaszilárd pozíciót a vegyiparban egy magyar vállalat?
2024. 10. 09. 19:10
Szerző: Tóth Andor

A koreai írás napja – október 9.

A hangul forradalmasította az írástudást Koreában, egyszerű, de rendkívül hatékony írásrendszert biztosítva minden koreai számára, társadalmi osztálytól függetlenül. A Hangul-nap nemcsak az ábécé mögötti találékonyságot tiszteli, hanem egy olyan írásrendszer kulturális és történelmi jelentőségét is kiemeli, amely Korea nyelvi függetlenségét és nemzeti büszkeségét szimbolizálja. Ez a nap emlékeztetőül szolgál az ország tartós elkötelezettségére az oktatás, a kulturális örökség és az identitás iránt.
2024. 10. 08. 20:55
Szerző: Veres Szabolcs

Új trendek és berobbanó gazdaság ágazatok Ázsiában? Rohamos növekedésben a kazah fintech piac

Kazahsztán elsősorban hatalmas természeti erőforrásairól ismert közép-ázsiai ország, ugyanakkor a pénzügyi technológiai (fintech) szektor is egyre jobban meghatározza az ország gazdaságát, ugyanis a kazah fintech piac exponenciális növekedést mutatott az elmúlt években, amit a technológiai fejlődés, a szabályozási támogatás és a növekvő fogyasztói kereslet kombinációja vezérelt.
2024. 10. 07. 19:35

Prominens kelet-német politikusok álltak ki a hagyományos, tárgyalás-párti német diplomácia újraélesztése mellett

A kelet-németországi választások hatására átalakuló német politikai térkép belső dinamikái egy évvel a szövetségi választásokat megelőzően akár a hagyományosan legfontosabb német pártok Ukrajnával kapcsolatos politikájának az átformálásához is vezethet. A Németország előtt álló összetett, gazdasági, társadalmi és biztonságpolitikai kihívásokra adott – a választók többsége által elégedetlennek minősített – kormányzati válasz a hárompárti Scholz-kormáy népszerűségének bezuhanásához és az államba vetett bizalom drasztikus csökkenéséhez vezetett.
2024. 10. 04. 20:09
Szerző: Frisch Bence

Kincs, ami nincs? A jogi segítségnyújtás lehetséges megjelenítése az alkotmányjogi panaszeljárásokban

Magyarországon valamennyi eljárás során „bejáratott” a jogi segítségnyújtás intézménye, amely az arra rászorulók jogérvényesítését segíti. Ebből kifolyólag felmerülhet a kérdés, hogy az Alkotmánybíróság eljárásaiban miért nem létezik, amikor kifejezetten az alapvető jogok védelmét biztosítja?
2024. 10. 03. 20:02

Az igazságügyi elmeorvos szakértő szerepe a büntetőeljárásban

Az igazságügyi szakértőkre vonatkozó jogszabályi rendelkezések közül a Be. 188. § (1) bekezdése kimondja, hogy „Ha a bizonyítandó tény megállapításához vagy megítéléséhez külön szakértelem szükséges, szakértőt kell alkalmazni.”, míg az igazságügyi szakértőkről szóló 2016. évi XXIX. törvény jól körülírja azt a célt, ami miatt indokolt a szakértő kirendelése: a tudomány illetve a technológia rengeteget fejlődött, ezért egyre inkább megmutatkozik az igény arra, hogy más tudományterületek vívmányait is bevonjuk a bizonyításba és a szakértő véleménye segítse a tényállás megállapítását.
2024. 10. 02. 20:49
Szerző: Póka Lili

Az online vitarendezés Japánban, különös tekintettel a mesterséges intelligenciával kapcsolatos fejlesztésekre

A japán jogi kultúrára már régóta jellemző, hogy az alternatív vitarendezési módszereket részesíti előnyben a pereskedéssel szemben. Ebben a cikkben az online vitarendezés helyzetét vizsgálom Japánban, és azt, hogy a mesterséges intelligencia fejlődése hogyan befolyásolja ezt.

Blogok

BBB

Mi történik Ázsiában?

Between the lines

Bonfiniana

Polémia

LeaderShape

Tranzitzóna

Klímapolitikai Intézet

Diplomaci