A Mathias Corvinus Collegium tudásbázisa

Vélemény

2024. 11. 01. 19:47
Szerző: Veres Szabolcs

Közép-ázsiai nem a „holland beteg” szerepére? Gazdasági kihívások pozitív előjelekkel

Közép-Ázsia Földünk azon régiója, amely nyugaton a Kaszpi-tenger, keleten Kína, délen Afganisztán, északon pedig a hatalmas Oroszország határol. Az öt volt szovjet tagköztársaságot – Kazahsztánt, Kirgizisztánt, Tádzsikisztánt, Türkmenisztánt és Üzbegisztánt – magában foglaló régiót gazdag természeti erőforrásai és stratégiai földrajzi helyzete, valamint természeti szépsége és kulturális öröksége a 21. század első negyedére gyorsan jelentős gazdasági blokká alakította. 82 millió fős lakosságával Közép-Ázsia egy dinamikusan fejlődő piaccá vált, amely egyre nagyobb érdeklődést vált ki Európától Afrikáig.
2024. 10. 31. 16:02
Szerző: Tolnai Gyula

Gyorscsapatok a m. kir. Honvédségben, 1938-1939

A korszerű haderő és hadviselés egyik fontos eleme a gyorsan mozgó, nagy tűzerejű csapatok megléte és harcbavetése a súlypontokon.
2024. 10. 28. 16:51
Szerző: Tárik Meszár

Közös hadgyakorlatot tart Irán és Szaúd-Arábia a Vörös-tengeren

A Közel-Kelet bonyolult geopolitikai viszonyai közepette két meglehetősen ellentétes érdekekkel bíró állam fűzi egyre szorosabbá katonai kapcsolatait. Vajon milyen stratégiai megfontolások húzódnak e sokak számára meglepő együttműködés hátterében?
2024. 10. 24. 21:10

A ChatGPT végleg elveszejti az esszét

Az Ifjúságkutató Intézet 2024-es kutatásából megismerhetjük az ifjúság mesterséges intelligenciával (MI) kapcsolatos álláspontját, valamint az is kiderül, hogy minden tízedik magyar fiatal rendszeresen használ ChatGPT-t vagy hasonló alkalmazást. A diákok és tanárok számára a kétségtelen lehetőségeken kívül azonban azonnali kihívásként is megjelenik.
2024. 10. 22. 21:37
Szerző: Gali Máté

Történelmünk „csillagórája”: 1956. október 23.

A történelemben csillagóráknak nevezik azokat a sorsfordító eseményeket, melyek alapvetően határozták meg egy nemzet históriáját. Nekünk, magyaroknak ezek a csillagórák nagy nemzeti ünnepeinkhez, március 15-éhez, augusztus 20-ához és október 23-ához köthetők. Eme jeles évfordulók, valamint a hozzájuk fűződő események szilárd, a talajba mélyen beléivódott, biztos támpontot jelentő cölöpök népünk számára.
2024. 10. 21. 21:11
Szerző: Dobó Géza

Uniós határvédelem a Nyugat-Balkánon

Az Európai Unió határainak védelme kiemelten fontos, ám a tapasztalatok azt mutatják, hogy a hatékony prevenciónak már az unió határain kívül el kell kezdődnie. A 2015-ös menekültválság során világossá vált, hogy az irreguláris migrációs nyomás kezeléséhez a nyugat-balkáni országok határbiztonságának megerősítése elengedhetetlen. A tranzitországokon keresztül ugyanis közel-keleti, afrikai és ázsiai bevándorlók tömegei próbálnak átjutni a schengeni határokon. Az EU és tagállamai felismerték, nem elegendő csupán a schengeni határ védelme, a migrációs útvonalak mentén is ki kell terjeszteni a védelmi intézkedéseket.
2024. 10. 17. 20:09
Szerző: Gönczi Róbert

Ambivalens migrációs politika - Változások Lengyelországban

Lengyelország új, a 2021-ben kezdődött belorusz határválságra választ adni próbáló migrációs stratégiája komoly fordulatot jelent a bel- és külpolitikában. A 2025-2030-ra vonatkozó terv szigorúbb határvédelmi intézkedéseket és a menedékkérelmek ideiglenes felfüggesztését is tartalmazza, amennyiben a bevándorlás az ország stabilitását veszélyeztetné. A kormánykoalíción belüli belpolitikai feszültségek és az Európai Unióval való konfliktusok azonban nehezíthetik az irányvonal megvalósítását.
2024. 10. 16. 20:14

A kutatási szerződések hazai fejlődésének története – II. rész

A kutatási szerződések már több mint ötven éve képezik a magyar jogrendszer részét, speciális jellegük miatt azonban kevés figyelem hárult rájuk. Ennek ellenére az innováció létrehozásában nagy szerep jut a jogi konstrukcióknak is, ezért érdemes számba venni a történeti fejlődés fontosabb állomásait. Ebben a részben a rendszerváltást követően kialakult szabályozás történetét mutatjuk be.
2024. 10. 15. 20:49

A Draghi-jelentésről: kiváló probléma-felismerés, de középszerű megoldási javaslatok az európai versenyképesség jövője szempontjából

A Draghi-jelentés egy jelentős figyelmeztetés, ugyanakkor a DMA iránti elkötelezettsége veszélyezteti az innovációt.
2024. 10. 11. 19:55
Szerző: Ripszki Balázs

BorsodChem: Amikor működik a kémia

A BorsodChem sikertörténete több mint 70 évre nyúlik vissza. De miként érte el ezt a sziklaszilárd pozíciót a vegyiparban egy magyar vállalat?
2024. 10. 09. 19:10
Szerző: Tóth Andor

A koreai írás napja – október 9.

A hangul forradalmasította az írástudást Koreában, egyszerű, de rendkívül hatékony írásrendszert biztosítva minden koreai számára, társadalmi osztálytól függetlenül. A Hangul-nap nemcsak az ábécé mögötti találékonyságot tiszteli, hanem egy olyan írásrendszer kulturális és történelmi jelentőségét is kiemeli, amely Korea nyelvi függetlenségét és nemzeti büszkeségét szimbolizálja. Ez a nap emlékeztetőül szolgál az ország tartós elkötelezettségére az oktatás, a kulturális örökség és az identitás iránt.
2024. 10. 08. 20:55
Szerző: Veres Szabolcs

Új trendek és berobbanó gazdaság ágazatok Ázsiában? Rohamos növekedésben a kazah fintech piac

Kazahsztán elsősorban hatalmas természeti erőforrásairól ismert közép-ázsiai ország, ugyanakkor a pénzügyi technológiai (fintech) szektor is egyre jobban meghatározza az ország gazdaságát, ugyanis a kazah fintech piac exponenciális növekedést mutatott az elmúlt években, amit a technológiai fejlődés, a szabályozási támogatás és a növekvő fogyasztói kereslet kombinációja vezérelt.
2024. 10. 07. 19:35

Prominens kelet-német politikusok álltak ki a hagyományos, tárgyalás-párti német diplomácia újraélesztése mellett

A kelet-németországi választások hatására átalakuló német politikai térkép belső dinamikái egy évvel a szövetségi választásokat megelőzően akár a hagyományosan legfontosabb német pártok Ukrajnával kapcsolatos politikájának az átformálásához is vezethet. A Németország előtt álló összetett, gazdasági, társadalmi és biztonságpolitikai kihívásokra adott – a választók többsége által elégedetlennek minősített – kormányzati válasz a hárompárti Scholz-kormáy népszerűségének bezuhanásához és az államba vetett bizalom drasztikus csökkenéséhez vezetett.
2024. 10. 04. 20:09
Szerző: Frisch Bence

Kincs, ami nincs? A jogi segítségnyújtás lehetséges megjelenítése az alkotmányjogi panaszeljárásokban

Magyarországon valamennyi eljárás során „bejáratott” a jogi segítségnyújtás intézménye, amely az arra rászorulók jogérvényesítését segíti. Ebből kifolyólag felmerülhet a kérdés, hogy az Alkotmánybíróság eljárásaiban miért nem létezik, amikor kifejezetten az alapvető jogok védelmét biztosítja?
2024. 10. 03. 20:02

Az igazságügyi elmeorvos szakértő szerepe a büntetőeljárásban

Az igazságügyi szakértőkre vonatkozó jogszabályi rendelkezések közül a Be. 188. § (1) bekezdése kimondja, hogy „Ha a bizonyítandó tény megállapításához vagy megítéléséhez külön szakértelem szükséges, szakértőt kell alkalmazni.”, míg az igazságügyi szakértőkről szóló 2016. évi XXIX. törvény jól körülírja azt a célt, ami miatt indokolt a szakértő kirendelése: a tudomány illetve a technológia rengeteget fejlődött, ezért egyre inkább megmutatkozik az igény arra, hogy más tudományterületek vívmányait is bevonjuk a bizonyításba és a szakértő véleménye segítse a tényállás megállapítását.
2024. 10. 02. 20:49
Szerző: Póka Lili

Az online vitarendezés Japánban, különös tekintettel a mesterséges intelligenciával kapcsolatos fejlesztésekre

A japán jogi kultúrára már régóta jellemző, hogy az alternatív vitarendezési módszereket részesíti előnyben a pereskedéssel szemben. Ebben a cikkben az online vitarendezés helyzetét vizsgálom Japánban, és azt, hogy a mesterséges intelligencia fejlődése hogyan befolyásolja ezt.
2024. 10. 01. 20:37
Szerző: Póka Lili

Mesterséges intelligencia a büntetőeljárásjogban

Ez a cikk a mesterséges intelligencia gyakorlati alkalmazását vizsgálja a büntetőeljárás területén, azon belül is a mesterséges intelligencia lehetséges szerepét a nyomozati szakaszban, valamint a nyomozati szakaszon túli lehetőségeket. Emellett pedig tárgyalja az alapvető büntetőeljárási elvekkel összefüggésben felmerülő releváns kérdéseket és aggályokat.
2024. 09. 30. 13:40
Szerző: Sayfo Omar

Naszrallah likvidálva - de mi következik a Hezbollah számára?

80 tonna robbanóanyag zuhant Dél-Bejrútra múlt hét pénteken. A robbanás elpusztította a Hezbollah vezetőségének föld alatti főhadiszállását, ahol a síita terrorszervezet főtitkára, Haszan Naszrallah állítólag éppen Benjamin Netanjahu New York-i beszédét nézte.
2024. 09. 27. 16:05
Szerző: Kondi Krisztina

Sztereotípiák: hasznos mintázatok vagy felesleges előítéletek?

Ki ne vette volna már észre magán, hogy első pillantásra ítéletet hoz egy helyzetről, embercsoportról, egyénekről anélkül, hogy jobban megismerte volna a hátterüket?
2024. 09. 24. 20:39
Szerző: Boris Kálnoky

Miért van eltűnőben a demokrácia?

Amikor az EU tisztviselői a tagállamok „demokratikus visszaesése” miatt aggódnak, a konzervatívok pedig magát az EU-t vádolják azzal, hogy nem demokratikus, akkor talán jogos az aggodalom, hogy a „demokrácia” kifejezés elvesztette értelmét. Egyáltalán szükségünk van-e rá, és ha igen, miért?
2024. 09. 24. 19:58
Szerző: Basa Márton

Egyre sürgősebb az aszályhoz és a hőséghez való alkalmazkodás a mezőgazdaságban

Bár az utóbbi napok legforróbb témája éppen az árvíz volt, az idei nyári hónapokra sokkal inkább a forróság és az aszály volt jellemző. Ez a néhány hét, néhány nap alatt végbemenő drasztikus változás egyfelől jól szemlélteti a klímaváltozás időjárási szélsőségekre gyakorolt hatását, másfelől ismét rávilágít az aszályadaptáció fontosságára.
2024. 09. 20. 20:26
Szerző: Bojtor Bogáta

A bíróság elé állítás és büntetővégzés fejlődésének áttekintése és napjainkban betöltött szerepe

A Be. miniszteri indokolásában az Általános indokolás III. alpontja alapján, a jogalkotó a büntetőeljárási reformok egyik fő pontjaként nevezi meg a büntetővégzéses valamint a bíróság elé állításos eljárások szabályainak hatékonyabbá tételét.
2024. 09. 19. 18:19
Szerző: Dr. Zay Balázs

Zöldpolitika: elvész, vagy átalakul?

Az elmúlt öt évben az európai Zöldek és az Európai Szabad Szövetség számbeli fölényüket meghaladó befolyást gyakoroltak az Európai Parlamentben.
2024. 09. 18. 12:05
Szerző: Iszály Boróka

„Egy modern szent” - Slachta Margit példája és hagyatéka

Slachta Margitot, az első magyar női képviselőt sokáig ambivalensen ítélte meg a közvélemény. A kommunista éra egyes publicistái demokráciaellenes és bigott apácaként ábrázolták, míg a vasfüggönyön túl elismerő szavakkal illették szociális tevékenységéért és a magyar parlamentben tanúsított bátor helytállásáért.
2024. 09. 16. 20:14
Szerző: Szabó Laura

„Housing crisis” - avagy hogyan nem fognak a hollandok lakást venni?

Az ingatlanárak jelentős emelkedése és ezzel párhuzamosan a bérleti díjak növekedése miatt fiatalok tömegei maradnak megfelelő lakhatás nélkül Hollandiában. Jelen cikk azt a kérdést járja körbe, hogy milyen tényezők okozták a lakásvásárlás, és -bérlés ilyen mértékű megnehezülését Hollandiában.
2024. 09. 13. 20:22
Szerző: Tolnai Gyula

A Dunai Flottilla a Horthy-korszakban

Az első modern kori magyar folyami hadihajós alakulat az 1848/49-es forradalom és szabadságharc idején került felállításra.
2024. 09. 12. 16:53

Virtuális valóság a pszichiátriában

Az elmúlt években a virtuális valóság (VR) technológiája túllépett a szórakoztatóipari eredetén, és hatékony segédeszköznek mutatkozik különböző egészségügyi területeken, mint a pszichiátriában. Bár a gyakorlatban, főleg hazánkban jelenleg még kevésbé elterjedt ez az eljárás, mégis nagy potenciál rejlik benne, melyet a kutatások már kezdenek feltárni és kialakítani olyan paradigmákat, amelyek használhatóak lesznek az egyes pszichiátriai kórképek gyógyításában. Cikkünkben bemutatjuk a VR-t, valamint néhány gyakran előforduló kórkép körüli felhasználási lehetőségét.
2024. 09. 09. 8:00

A magyar és az ír alkotmánymódosítási eljárások összehasonlítása

Szokás hallani azt a közbeszédben, hogy fékek és ellensúlyok rendszerére van szükség; de milyen módon lehet egy megfelelő ellensúlyt létrehozni, illetve milyen esetben lehetséges ez? Erre a kérdésre próbálok választ találni a mostani összehasonlításban, amelyben a magyar alkotmánymódosítási eljárás megváltoztatására is teszek javaslatot.
2024. 09. 07. 20:29

A „négyigenes” népszavazás jogi szempontból

Amikor történelemórán vagy a politikai műsorok során megkérdezik, hogy miért is nincs közvetlen államfőválasztás Magyarországon, akkor mindenki azonnal elmondja a jól megtanult választ, hogy „így tudták megelőzni azt, hogy Pozsgay Imre ne legyen köztársasági elnök”. A politikai környezetet ismerjük, azonban azt már kevésbé, hogy hogyan is nézett ki a jogi környezet ennél a népszavazásnál? A mostani cikkben ezt fogom részletezni.
2024. 09. 05. 19:51
Szerző: Kalotai Máté

A mesterséges intelligencia mint a szólásszabadság online kapuőre

Mit lehet tudni a mesterséges intelligencia (MI) egy speciális alkalmazási területéről, a tartalommoderálásról? Mik az általános problémakörök, és mik lehetnek az MI megfelelő használatában rejlő előnyök?
2024. 09. 02. 20:28
Szerző: Osztovits Pál

Igazságügyi reformcsomag Németországban – Megérkezik a XXI. századi igazságszolgáltatás Európába is?

A német parlamentben 2023. április 23-án terjesztették elő a „Németország mint igazságszolgáltatási központ megerősítéséről” szóló törvény (Justizstandort-Stärkungsgesetz) tervezetét. A reformtervezet jelentősége az ország gazdasági ereje, valamint a jogtudományban betöltött jelentősége miatt messze túlmutat önmagán és akár egyfajta európai áttörést is jelenthet a polgári igazságszolgáltatás terén.
2024. 08. 29. 21:56
Szerző: Osztovits Pál

Nemzetközi kereskedelmi bíróságok – A polgári igazságszolgáltatás jövője?

Az alábbi írás a nemzetközi kereskedelmi bíráskodás elmúlt másfél évtizedben bekövetkezett reformjait, annak okait és eddig észlelhető következményeit mutatja be röviden annak érdekében, hogy jobban megértsük, mi is történik most a német igazságszolgáltatással.
2024. 08. 28. 20:23
Szerző: Csiffáry Ábel

A mesterséges intelligencia szabályozása az Európai Unióban

Az uniós jogalkotó hogyan tervezi szabályozni a mesterséges intelligenciát alkalmazó rendszereket? Hogyan teremti meg az egyensúlyt az innováció elősegítése és az uniós polgárok alapvető jogai és érdekei között az EU? Milyen szabályozási környezet várható a mesterséges intelligencia területén a következő évtizedekben Európában?
2024. 08. 27. 21:00
Szerző: Dobó Géza

Sötétség délen – a balkáni áramellátás anomáliái

A nyugat-balkáni régió több államát egyidejűleg sújtotta a júniusi áramkimaradás. A turisztikai idény kezdetekor, egyben a nagy forróságok idején emberéleteket is követelt, hogy a klímaberendezéseket sem lehetett üzemeltetni.
2024. 08. 26. 20:26

Az iszlám kérdése Európában: európaizált iszlám vagy iszlamizált Európa?

Az előítéletektől független közeledés a második legnagyobb világvalláshoz valóban kihívást jelent napjainkban.
2024. 08. 23. 19:37
Szerző: Both Gábor

Az adózás területén alkalmazott adatbányászattal kapcsolatban felmerülő jogi problémák

Érdekes kettősség figyelhető meg az adatvédelem tekintetében, mivel a jogszabályoknak egyszerre kell biztosítaniuk az egyének magánélethez való jogát, valamint a lehetőséget, hogy belelássanak az adataik kezelésének módjába.
2024. 08. 22. 21:25
Szerző: Ratkai Dániel

Az M. I. bírósági döntéshozatalban való alkalmazásának legfőbb korlátjai

Amennyiben a mesterséges intelligenciával összefonodó bírósági döntéshozatal valósággá válik, a bíróknak olyan keretrendszer kell, hogy álljon rendelkezésre, amelyekre támaszkodva felelősséget vállalhatnak a mesterséges intelligencia bírósági alkalmazásának alakításáért.
2024. 08. 21. 21:19

Besoroznák az ultraortodoxokat – politikai földrengés fenyegeti Izraelt?

Súlyos vita került újra napirendre Izraelben a Hamász palesztin terrorszervezettel folytatott háború nyomán: az ultraortodoxok katonai szolgálatának a kérdése. Miközben minden 18. életévét betöltött izraelinek kötelező katonai szolgálatot kell teljesítenie, az ultraortodoxoknak csupán kis része vonul be a hadseregbe. Ez azonban a társadalom többségének egyre kevésbé tetszik.
2024. 08. 16. 18:59

A kutatási szerződések hazai fejlődésének története – I. rész

A kutatási szerződések már több mint ötven éve képezik a magyar jogrendszer részét, speciális jellegük miatt azonban kevés figyelem hárult rájuk. Ennek ellenére az innováció létrehozásában nagy szerep jut a jogi konstrukcióknak is, ezért érdemes számba venni a történeti fejlődés fontosabb állomásait. Ebben a részben a szocializmus korának szabályozását mutatjuk be.
2024. 08. 15. 8:02

Kutatástól a piacig – a német technológiatranszfer szereplői

Európa legerősebb gazdaságában vajon milyen szereplőkön múlhat a kutatási eredmények sikeres piaci termékké való átalakítása?

Blogok

BBB

Mi történik Ázsiában?

Between the lines

Bonfiniana

Polémia

LeaderShape

Tranzitzóna

Klímapolitikai Intézet

Diplomaci