A Mathias Corvinus Collegium tudásbázisa

Vélemény

2024. 09. 13. 20:22
Szerző: Tolnai Gyula

A Dunai Flottilla a Horthy-korszakban

Az első modern kori magyar folyami hadihajós alakulat az 1848/49-es forradalom és szabadságharc idején került felállításra.
2024. 09. 12. 16:53

Virtuális valóság a pszichiátriában

Az elmúlt években a virtuális valóság (VR) technológiája túllépett a szórakoztatóipari eredetén, és hatékony segédeszköznek mutatkozik különböző egészségügyi területeken, mint a pszichiátriában. Bár a gyakorlatban, főleg hazánkban jelenleg még kevésbé elterjedt ez az eljárás, mégis nagy potenciál rejlik benne, melyet a kutatások már kezdenek feltárni és kialakítani olyan paradigmákat, amelyek használhatóak lesznek az egyes pszichiátriai kórképek gyógyításában. Cikkünkben bemutatjuk a VR-t, valamint néhány gyakran előforduló kórkép körüli felhasználási lehetőségét.
2024. 09. 09. 8:00

A magyar és az ír alkotmánymódosítási eljárások összehasonlítása

Szokás hallani azt a közbeszédben, hogy fékek és ellensúlyok rendszerére van szükség; de milyen módon lehet egy megfelelő ellensúlyt létrehozni, illetve milyen esetben lehetséges ez? Erre a kérdésre próbálok választ találni a mostani összehasonlításban, amelyben a magyar alkotmánymódosítási eljárás megváltoztatására is teszek javaslatot.
2024. 09. 07. 20:29

A „négyigenes” népszavazás jogi szempontból

Amikor történelemórán vagy a politikai műsorok során megkérdezik, hogy miért is nincs közvetlen államfőválasztás Magyarországon, akkor mindenki azonnal elmondja a jól megtanult választ, hogy „így tudták megelőzni azt, hogy Pozsgay Imre ne legyen köztársasági elnök”. A politikai környezetet ismerjük, azonban azt már kevésbé, hogy hogyan is nézett ki a jogi környezet ennél a népszavazásnál? A mostani cikkben ezt fogom részletezni.
2024. 09. 05. 19:51
Szerző: Kalotai Máté

A mesterséges intelligencia mint a szólásszabadság online kapuőre

Mit lehet tudni a mesterséges intelligencia (MI) egy speciális alkalmazási területéről, a tartalommoderálásról? Mik az általános problémakörök, és mik lehetnek az MI megfelelő használatában rejlő előnyök?
2024. 09. 02. 20:28
Szerző: Osztovits Pál

Igazságügyi reformcsomag Németországban – Megérkezik a XXI. századi igazságszolgáltatás Európába is?

A német parlamentben 2023. április 23-án terjesztették elő a „Németország mint igazságszolgáltatási központ megerősítéséről” szóló törvény (Justizstandort-Stärkungsgesetz) tervezetét. A reformtervezet jelentősége az ország gazdasági ereje, valamint a jogtudományban betöltött jelentősége miatt messze túlmutat önmagán és akár egyfajta európai áttörést is jelenthet a polgári igazságszolgáltatás terén.
2024. 08. 29. 21:56
Szerző: Osztovits Pál

Nemzetközi kereskedelmi bíróságok – A polgári igazságszolgáltatás jövője?

Az alábbi írás a nemzetközi kereskedelmi bíráskodás elmúlt másfél évtizedben bekövetkezett reformjait, annak okait és eddig észlelhető következményeit mutatja be röviden annak érdekében, hogy jobban megértsük, mi is történik most a német igazságszolgáltatással.
2024. 08. 28. 20:23
Szerző: Csiffáry Ábel

A mesterséges intelligencia szabályozása az Európai Unióban

Az uniós jogalkotó hogyan tervezi szabályozni a mesterséges intelligenciát alkalmazó rendszereket? Hogyan teremti meg az egyensúlyt az innováció elősegítése és az uniós polgárok alapvető jogai és érdekei között az EU? Milyen szabályozási környezet várható a mesterséges intelligencia területén a következő évtizedekben Európában?
2024. 08. 27. 21:00
Szerző: Dobó Géza

Sötétség délen – a balkáni áramellátás anomáliái

A nyugat-balkáni régió több államát egyidejűleg sújtotta a júniusi áramkimaradás. A turisztikai idény kezdetekor, egyben a nagy forróságok idején emberéleteket is követelt, hogy a klímaberendezéseket sem lehetett üzemeltetni.
2024. 08. 26. 20:26

Az iszlám kérdése Európában: európaizált iszlám vagy iszlamizált Európa?

Az előítéletektől független közeledés a második legnagyobb világvalláshoz valóban kihívást jelent napjainkban.
2024. 08. 23. 19:37
Szerző: Both Gábor

Az adózás területén alkalmazott adatbányászattal kapcsolatban felmerülő jogi problémák

Érdekes kettősség figyelhető meg az adatvédelem tekintetében, mivel a jogszabályoknak egyszerre kell biztosítaniuk az egyének magánélethez való jogát, valamint a lehetőséget, hogy belelássanak az adataik kezelésének módjába.
2024. 08. 22. 21:25
Szerző: Ratkai Dániel

Az M. I. bírósági döntéshozatalban való alkalmazásának legfőbb korlátjai

Amennyiben a mesterséges intelligenciával összefonodó bírósági döntéshozatal valósággá válik, a bíróknak olyan keretrendszer kell, hogy álljon rendelkezésre, amelyekre támaszkodva felelősséget vállalhatnak a mesterséges intelligencia bírósági alkalmazásának alakításáért.
2024. 08. 21. 21:19

Besoroznák az ultraortodoxokat – politikai földrengés fenyegeti Izraelt?

Súlyos vita került újra napirendre Izraelben a Hamász palesztin terrorszervezettel folytatott háború nyomán: az ultraortodoxok katonai szolgálatának a kérdése. Miközben minden 18. életévét betöltött izraelinek kötelező katonai szolgálatot kell teljesítenie, az ultraortodoxoknak csupán kis része vonul be a hadseregbe. Ez azonban a társadalom többségének egyre kevésbé tetszik.
2024. 08. 16. 18:59

A kutatási szerződések hazai fejlődésének története – I. rész

A kutatási szerződések már több mint ötven éve képezik a magyar jogrendszer részét, speciális jellegük miatt azonban kevés figyelem hárult rájuk. Ennek ellenére az innováció létrehozásában nagy szerep jut a jogi konstrukcióknak is, ezért érdemes számba venni a történeti fejlődés fontosabb állomásait. Ebben a részben a szocializmus korának szabályozását mutatjuk be.
2024. 08. 15. 8:02

Kutatástól a piacig – a német technológiatranszfer szereplői

Európa legerősebb gazdaságában vajon milyen szereplőkön múlhat a kutatási eredmények sikeres piaci termékké való átalakítása?
2024. 08. 13. 22:42
Szerző: Tolnai Gyula

A trianoni békediktátum katonai előírásai

Az 1920. június 4-én aláírt trianoni békeszerződést a magyar törvényhozás az 1921. évi XXXIII. törvényben cikkelyezte be, amely 1921. július 26-án lépett életbe.
2024. 08. 12. 15:35

Elfoghatom a tettest?

Ki, mikor, kivel szemben és milyen magatartást tanúsíthat akkor, ha bűncselekmény elkövetésén éri tetten?
2024. 08. 08. 19:47

A tálibok diplomáciai harca kormányuk elismeréséért

A tálib hatalomátvétel után kevés olyan ország maradt, mely fenntartotta a diplomáciai kapcsolatokat Afganisztánnal, jellemzően a keleti hatalmak, köztük Kína és Pakisztán hoztak ilyen döntést.
2024. 08. 06. 20:17

Miért és miképpen? Fejezetek a keresztény politikai gondolkodás modernkori történetéből

Mik a keresztény politizálás feltételei a szekularizálódás korában? Hogyan viszonyuljon az egyház a demokratikus eszméhez? Lehetséges, illetve szabad-e Isten országát a Földön megvalósítani? Ilyen és ehhez hasonló kérdéseket taglal a Darabos Ádám és Jancsó András szerkesztésében megjelent Theologians on Modern Politics című kiadvány.
2024. 08. 05. 20:11
Szerző: Veres Szabolcs

Logisztika és digitalizáció, mint a közép-ázsiai gazdaságok kulcsai?

Ma Ázsiában a gazdaság fenntartható és stabil fejlődése az alapja az új, minőségi termelési, üzleti, logisztikai modellek kialakításának.
2024. 07. 30. 22:25
Szerző: Bauer Bence

Botrányos törvény után botrányos ítélet

Akár egyéniben győztes jelöltek se szerezhetnek mandátumot a német parlamentben.
2024. 07. 26. 22:53

Mikor mérethatékony egy magyar borbirtok? – 2. rész

A közepes méretű borászatok pénzügyi mutatói gyengébben teljesítettek, ráadásul az elmúlt évek hatásai sem kedveztek nekik.
2024. 07. 25. 20:22

Mikor mérethatékony egy magyar borbirtok? – 1. rész

A Közgazdasági Iskola Elemző Műhelyének tagjai arra keresték a választ, hogy a magyar borászatok esetében melyek a hatékony működés mozgatórugói, és hogy milyen birtok- és pinceméret mellett érhető ez el.
2024. 07. 24. 22:06
Szerző: Csiffáry Ábel

Az államok klímaváltozással kapcsolatos kötelezettségei

Milyen konkrét kötelezettségei vannak az egyes államoknak a klímaváltozás ellen folytatott globális küzdelemben? Milyen következményei lehetnek az ilyen kötelezettségek megszegésének?
2024. 07. 22. 19:29
Szerző: Joanna Williams

A vizsgák védelmében

A vizsgák létfontosságúak a színvonal fenntartásához és emeléséhez. A vizsgákat meg kell védeni.
2024. 07. 19. 19:48
Szerző: Veres Szabolcs

Technológia és kreativitás. A kreatív ipar, mint stabil gazdasági ágazat Közép-Ázsiában

Modern világunkban egyre több ország fordít és egyre több ágazatban kap sokkal nagyobb figyelmet a szellemi munka, az innováció és kreativitás segítségével épülő gazdaság fejlesztésre. 2024-re pedig a kreatív ipar vált a világgazdaság talán egyik legdinamikusabban fejlődő ágazatává. Bár a közép-ázsiai régió országai az innováció és a kreatív iparágak területén egyáltalán nem állnak rosszul, azonban a régió országaiban még jelentős potenciál rejlik.
2024. 07. 17. 21:16
Szerző: Boris Kálnoky

Az alkotmányos szuverenitás vége

Az Európai Bíróság Magyarországgal szemben hozott ítéletének egy passzusa messzemenő következményekkel jár az összes uniós tagállamra nézve.
2024. 07. 16. 20:02
Szerző: Lakatos Mihály

Honnan jöttek a románok, hová mentek a dákok? - Tabudöntő könyv egy szomszéd nép születéséről

Dan Alexe román nyelvész vette magának a bátorságot, hogy a nyelvészet és a józan ész könyörtelen eszközeivel szétverje azt a meseszínházi díszletet, amely mind ez idáig makacsul eltakarta a román közvélemény elől a román nép és a román nyelv kialakulásának igaz történetét.
2024. 07. 10. 21:34
Szerző: Joanna Williams

Mire jók az egyetemek?

Az évezredek során bekövetkezett változások dacára egyetemek még mindig léteztek, ám míg számuk és a hallgatók létszáma exponenciálisan nőtt, céljuk és kulturális jelentőségük megváltozott.
2024. 07. 05. 21:47

Az elektromos autók térnyerése

Az elektromos autók térnyerése nagymértékben megindult az egész világon és Európában is. Éppen ezért érdemes megvizsgálni, hogy a múltban hogyan alakult az elektromos autók népszerűsége és fejlettsége.
2024. 07. 04. 21:49
Szerző: Gönczi Róbert

Fagyos hangulat a finnországi kánikulában: Nem enyhül a migrációs válság a sarkkörön

Miközben az Európai Unió Bírósága a már 2020-ban bezárt tranzitzónák miatt bünteti Magyarországot, Finnország a kontinens legszigorúbb bevándorlási törvényeit fogadja el. Az Oroszországból érkező mesterséges migrációs hullámoknak köszönhetően – melyet Helsinki hibrid fenyegetésként értelmez – a finn kormány úgy döntött, minden menedékkérelmet visszautasít a 2023 ősze óta lezárt, keleti határszakaszán. Hiába mérnek rekordhőmérsékleteket az észak-európai országban, a határmenti levegő fagyosabb tán, mint valaha.
2024. 07. 03. 20:21
Szerző: Frisch Bence

Milyen egy jó indítvány? Alkotmányjogi és szakjogi kérdések megkülönböztetése az Alkotmánybíróság eljárásában

Az Alkotmánybíróság (AB) valamennyi eljárásában központi szerepe van a szakjogi (pl. polgári, büntető, közigazgatási, munkajogi) és alkotmányjogi (alkotmányossági) kérdések elválasztásának. Előfordul azonban, hogy az elhatárolás nem egyértelmű sem az AB, sem az indítványozó részéről.
2024. 07. 01. 20:08

Vallási kérdések a bíróságok előtt

Jelen korunknak különböző uralkodó eszméi közül az egyik legjelentősebb az emberi jogi mozgalom.
2024. 06. 28. 19:59
Szerző: Somkuti Bálint

Negyedik generációs hadviselés – Árnyékháborúk a modern korban

A hadseregek működése és a hadviselés módszertana mindig is magán viselte az adott kor társadalmának lenyomatát.
2024. 06. 27. 20:07
Szerző: Veres Szabolcs

A maszk-diplomácia után elérkezett a nukleáris diplomácia ideje?

Vlagyimir Putyin orosz elnök, 2024-es márciusi újraválasztását követően harmadik külföldi útja Kínát és Belorussziát követően egy másik volt szovjet tagköztársaságba, a közép-ázsiai Üzbegisztánba vezetett, ahol kollégájával, Shavkat Mirziyojev üzbég elnökkel találkozott. Annak ellenére, hogy hagyományosan Kazahsztánt tekintik Oroszország legfontosabb partnerének Közép-Ázsiában a régi-új orosz elnök útja mégis a régió földrajzi centrumországába, Üzbegisztánban vezetett.
2024. 06. 26. 20:23

Az autóipar súlypontjának eltolódása

2023-ban több, mint kétszer annyi autót gyártottak Kínában, mint Európában.
2024. 06. 24. 21:49
Szerző: Frisch Bence

A jogi képviselet kihívásai az alkotmánybírósági eljárásban

Számos eljárás során kötelező a jogi képviselet, alapvető, de legalábbis garanciális jogintézmény, ami segíti a jogérvényesítést. A jogi képviselő útján benyújtott indítványok sikeresebbek, mint az anélkül beadottak, így felmerül a kérdés, hogy milyen követelményeknek kell megfelelniük az indítványozóknak, ami elengedhetetlenné teszi a jogi szaktudás meglétét.
2024. 06. 21. 21:07

Hogyan is csatlakozott Magyarország a NATO-hoz és az Európai Unióhoz?

Idén lesz 25 éve, hogy hazánk csatlakozott az Észak-atlanti Szerződéshez, illetve május 1-jén 20 éve, hogy EU-tagállam lettünk. Véleményem szerint mindenki ismeri e csatlakozások politikai és történelmi jelentőségét, de felmerül a kérdés, hogy jogi szempontból hogyan értékelhető a csatlakozás? Vajon, ha eredménytelen a népszavazás, akkor nem is lennénk NATO-tagok?
2024. 06. 20. 20:00

Az innováció fogalmának fejlődése

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) az 1990-es évek elején adta ki az első Oslo kézikönyvet, amiben az innováció nemzetközi szintű definiálására vállalkozott. A jelen cikk írásakor azonban már a 2018-ban kiadott negyedik Oslo kézikönyvet tekintjük hatályosnak a témában. Vajon mi volt az oka annak, hogy ilyen rövid idő alatt ennyiszer újra kellett gondolni az innováció fogalmát?
2024. 06. 19. 20:29
Szerző: Kondi Krisztina

„Érzékelési szellemek”, avagy a fantomvégtagok

Amikor egy személy elveszíti egy testrészét baleset vagy operáció során, s mindezek után fájdalmat érez a hiányzó részben, azt fantomfájdalomnak nevezzük. Erről a jelenségről talán már sokan hallottak, láthatjuk izgalmas tévéműsorokban, olvashatunk róla az interneten, esetleg egy ismerős beszámolói alapján ismerkedtünk meg a témával, vagy akár mi is átéltük. De vajon hol áll ma az orvostudomány a fantomfájdalom gyógyításában, milyen módszerek léteznek ennek a jelenségnek a kezelésére, enyhítésére?

Blogok

BBB

Mi történik Ázsiában?

Between the lines

Bonfiniana

Polémia

LeaderShape

Tranzitzóna

Klímapolitikai Intézet

Diplomaci