Egyszerű balesetnek tűnő, aztán szövevényessé váló incidens történt a Balti-tenger régiójában 2024 karácsonyán. Az Estlink-2 tengeralatti kábel megrongálódásával Finnország és Észtország energiaellátása veszélybe került. Ahogy egyre több információ jut napvilágra, az eset szálai egészen Moszkváig vezetnek. A rongálás geopolitikai vihart idézett elő a Balti-tenger térségében, amely csak mélyíti a Kreml és az európai uniós tagállamok közötti szakadékot. De mit jelenthet az incidens az európai biztonság szempontjából? Mik azok az árnyékflották? Hogyan illeszkedik történetbe az orosz hibrid hadviselés stratégiájába?
1848. szeptember 28-án a pesti hajóhídon véres népítéletre került sor Jelačić horvát bán Magyarország elleni hadjáratának árnyékában: Lamberg Ferenc teljhatalmú királyi biztos alig három nappal a Bécsben kelt kinevezését követően a magyar főváros feldühödött tömegének áldozatául esett.
Az összbüntetés egy büntető anyagi jogi jogintézmény, amely a Btk. IX. fejezetében, a büntetéskiszabás szabályai körében található meg. „Az összbüntetés célja az, hogy a terheltet utólag olyan helyzetbe hozza, mintha a különböző eljárásokban elbírált cselekményeit a Btk. különböző szabályainak megfelelően egy eljárásban elbírálva halmazati büntetéssel sújtották volna.”
A hidegháború végével a tudományos diskurzus napirendjére került annak vizsgálata, hogy beszélhetünk-e a fegyveres konfliktusok kapcsán valamiféle újdonságról, a kihívásokkal és fenyegetésekkel kapcsolatos változásról, melyek együttesen a korábbi stratégiák revízióját és a háborúkról alkotott nézetek, elméletek felülvizsgálatát teszik szükségessé. A következőkben bemutatásra kerül, hogy az ún. „új háborúkra” vonatkozó elméletek miképpen jutnak el arra a következtetésre, mely szerint a háborúk új típusai meghatározott tulajdonságok mentén elkülöníthetők a történelem során látott korábbi gyakorlattól.