A Mathias Corvinus Collegium tudásbázisa

Világ

2022. 09. 05. 9:09
Szerző: David R. Hodge

A sokszínűség és a tudomány

A tudomány döntő szerepet játszik az ember test-lelki egészségének előmozdításában.
2022. 08. 19. 9:48
Szerző: David R. Hodge

Szekuláris kiváltságok Amerikában és más nyugati országokban: a társadalmi javakról, amelyekről kevesen akarnak beszélni

A szekuláris szülők biztosak lehetnek abban, hogy az állami tanárok az általuk vallott értékeket közvetítik a gyermek számára.
2022. 03. 17. 14:15

Megalapozott-e Moldova félelme?

Chișinău lakossága az ukrajnai katonai konfliktus kezdeti napjaiban pánikvásárlásba kezdett, hamar kiürítve a boltok polcait. Maia Sandu elnök kérésére a moldáv parlament 60 napos szükségállapotot vezetett be. Elérheti-e a konfliktus a moldáv állam területeit?
2022. 02. 25. 9:34
Szerző: Nagy Márton

Háború a szomszédban: a magyar és a nyugati érdekek összehangolása

Február 24-én hajnalban bekövetkezett a – szakértők által csak legrosszabb forgatókönyvként emlegetett – eshetőség: Oroszország hadserege megtámadta Ukrajnát, kitört a háború keleti szomszédunkban. Vegyük sorra, hogy mik a NATO, és mik hazánk érdekei ezen vészterhes időnkben – s hogy miként lehet ezeket összehangba hozni!
2022. 01. 29. 17:58

Transznisztria lesz a következő Kazahsztán után?

Még be sem fejeződtek teljesen a kazahsztáni események, amikor az egyik román sajtóorgánum már arról értekezett, hogy a következő fegyveres konfliktus Transznisztriában fog kitörni, mindez nyugati segítséggel. Valóság lenne vagy propaganda?
2022. 01. 25. 8:00
Szerző: Sitkei Zolta

Mi lesz veled, Izrael?

A nyári választásokon színes koalíció váltotta le Benjamin Netanyahu elnököt. Az új kormány élén álló Naftali Bennett számos kihívással néz szembe, így a folyamatosan napirenden lévő palesztin kérdéssel, Irán megerősödésével vagy akár a koronavírus járvány hatásaival. A külső fenyegetések erősek, a kormányzat összetétele pedig nem segít a gyors és hatékony döntéshozatalban. Vessünk egy pillantást az új izraeli kormány elmúlt fél évére!
2022. 01. 24. 9:27
Szerző: Thibaud Gibelin

Vannak-e ellenfelei Közép-Európának keleten?

Orbán Viktor és Vlagyimir Putyin kétoldalú találkozót terveznek februárban. A napirend sűrű lesz: a paksi erőmű bővítése a Roszatom közreműködésével, az ukrajnai helyzet, az orosz vakcina magyarországi előállítása, valamint az űrkutatási együttműködés.
2022. 01. 20. 7:35
Szerző: Tenczer Ádám

A nyugat hanyatlása elhozza a BRICS országok felemelkedését?

Az USA vezette nyugati világrend átalakulása az előző évtized elején gyorsult fel. Jelentőségükből veszítve, a liberális demokráciáknak most helyet kell biztosítani feltörekvő országok számára is a nemzetközi döntéshozatalban.
2022. 01. 18. 9:06
Szerző: Rontó Martin

Kilátások a Nyugat-Balkánon: Szerbia és az európai uniós álom

A nyugat-balkáni államok többsége az 1990-es évek óta kisebb nagyobb megszakításokkal törekszik arra, hogy csatlakozhasson az Európai Unióhoz, ám sem a koszovói konfliktusok, sem a pandémia nem segítik Szerbiát, hogy közelebb kerüljön az uniós tagsághoz.
2022. 01. 17. 8:00

Macron Budapesten: politikai ellenfél, de európai partner?

Emmanuel Macron 2021. december 13-án, hétfőn Budapesten találkozott Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel. A két államférfi ellenfélnek számít az Európai Unión belül az Európai Unió Tanácsának francia soros elnökségi programjának értékeit tekintve, de potenciális szövetségesek olyan témákban, mint gyógyszer- és autóipari beruházások, az atomenergia vagy a közös európai védelempolitika. A budapesti látogatásra, melyre 2007 óta nem volt példa, a visegrádi országok csúcstalálkozójának keretében került sor.
2022. 01. 13. 9:10
Szerző: Boris Kálnoky

A német-francia tengely és az Európai Unió jövője

Az Európai Uniót azért találták ki, hogy megakadályozza az európai elsőbbségért vívott további német-francia háborúkat. A Francia- és Németország közötti versengés mind a mai napig fennáll, de egyre inkább küzdenek a közös vezető szerepért a földrészen. Ez kihat Kelet-Közép-Európára is.
2022. 01. 12. 19:44
Szerző: Gönczi Róbert

Mi folyik Kazahsztánban?

A kazahsztáni üzemanyagárak emelkedése által kiváltott tüntetések az ország 30 éves függetlensége során tapasztalt legsúlyosabb zavargásokká fajultak az elmúlt héten.
2022. 01. 04. 8:15
Szerző: Nagy Márton

Tovább növeli befolyását a sárkány: Kína a csillagokat is leígérte Afrikának a FOCAC-csúcstalálkozón

Egymilliárd embernek elegendő vakcina, tízmilliárd dolláros hitelprogram és tízmilliárd dolláros kereskedelemélénkítő intézkedések.
2021. 12. 29. 15:58
Szerző: Nagy Máté

Kína vs. El Salvador: kinek van igaza a kriptovaluták terén?

El Salvador az ősz elején digitalizációs programja keretében hivatalos fizetőeszközévé tette a bitcoint, míg Kína a fokozatos korlátozásuk után végül betiltotta a kriptovaluták bányászásán kívül a velük való kereskedést is. Mi motiválhatta ezeket az országokat a döntéseik során, és a jó döntést hozták-e meg?
2021. 12. 02. 12:06

Mi vezetett a moldáv gázválság kialakulásához?

Október utolsó napjaiban az Európai Bizottság 60 millió eurós segítséget ígért Moldovának, hogy elősegítse a hetek óta zajló gázkrízis megoldását. Hogyan fajult odáig a helyzet, hogy a Gazprom már a gázcsapok elzárásával fenyegetőzött?
2021. 11. 29. 9:53

Ki nevet a végén? Gyorselemzés az SPD–FDP–Die Grüne-koalícióról

Ha az SDP és az FDP kongresszusa is áldását adja a dokumentumra, 16 év elteltével végleg lezárul a Merkel-korszak.
2021. 11. 19. 14:52
Szerző: Kovács Blanka

Eltávolodik-e a V4-től a leendő cseh kormány?

Meglepő fordulatot hoztak a parlamenti alsóházi választások Csehországban október 9-én. A felmérések ugyan sorra Andrej Babiš jelenlegi kormányfő pártját, az ANO-t jelezték befutónak, azonban az kevés szavazattal, de elmaradt a jobbközép SPOLU nevezetű hárompárti összefogás mögött.
2021. 11. 12. 14:42
Szerző: Gönczi Róbert

Minden szempár északra szegeződik: mi történik a fehérorosz-lengyel határon?

November 8-án közel ezer ember próbált meg átlépni Fehéroroszországból Lengyelországba a kis határmenti település, Kuznica mellett.
2021. 11. 11. 9:55
Szerző: Szeghő Patrik

Miért vállal szerepet az EU-tagjelölt Szerbia az el nem kötelezett országok mozgalmában?

Az el nem kötelezett országok mozgalma 60 évvel ezelőtt alakult meg Belgrádban, az egykori Jugoszláv Szocialista Szövetségi Köztársaság fővárosában.
2021. 11. 04. 10:21
Szerző: Tárik Meszár

Milyen hatással lehet Európára a növekvő feszültség Algéria és Marokkó között?

Augusztus 24-én Algéria megszakította amúgy is elenyésző bilaterális kapcsolatait Marokkóval, és azzal vádolta meg szomszédját, hogy az részt vett a kabil régiót nem sokkal korábban sújtó erdőtüzek előidézésében, valamint ezzel együtt egy marokkói lehallgatási botrány is borzolta a kedélyeket.
2021. 11. 03. 12:19

Konfliktusok vagy gazdasági előnyök? Az Ampel-koalíció forgatókönyve és a magyar érdekek

Történelmi eseménynek lehetünk tanúi: 16 év után nem jut kormányra a CDU–CSU pártszövetség. 2021-ben Németországban egy szociáldemokrata és zöld fordulat történt, amelynek keretében jelentősen átalakul majd az ország eddigi politikai helyzete. Mindkét tárgykör lényegesen érinti Magyarországot, a kérdés az, hogy az ország ki tudja-e használni saját előnyére a megváltozott helyzetet?
2021. 10. 26. 15:45

Az EU előszobájában: Albánia

Van hazánktól délre hat európai ország, ahol még mindig csak terv az uniós csatlakozás. Ezen államok többnyire csak két-három millió fős lakosságát az eltérő történelem, az etnikai-vallási hovatartozás és a nagyhatalmi kapcsolatrendszer választja el a többiekétől. A nyugat-balkáni országokról és az ottani magyar befektetési lehetőségekről szóló sorozat első részében Albániát mutatjuk be.
2021. 10. 26. 9:19

A klasszikus építészet nem pártpolitikai kérdés

A klasszikus építészet nem jobb- vagy baloldali kérdés – állítja Justin Shubow építészkritikus, akit a Biden-adminisztráció azonnali hatállyal menesztett az Egyesült Államok Képzőművészeti Bizottságának elnökségéből. Shubow a klasszikus és a hagyományos építészettel szembeni hátrányos megkülönböztetés megszüntetéséért és az öncélú posztmodern kockaépületek ellen küzd a scrutoni hagyományokat követve.
2021. 10. 20. 10:11
Szerző: Sulyok Márton

Európa jövőjének dickens-i meghatározói

A tavaly megjelent Európai körkép című kötet arra vállalkozik, hogy bemutassa: az Európai Unió tagállamai – Magyarország és a Brexit miatt az Egyesült Királyság kivételével – a globalizáció kihívásaira adott válaszaik alapján hogyan értelmezik, alkalmazzák az EU értékrendjét a rendelkezésre álló nyilvános adatok, a nemzetközi és civil szervezetek, intézmények által kiadott elemzések, értékelések és országjelentések tükrében. A kötet egyik szerzőjeként nemrégiben tartottam egy előadást a kiadvány bemutatóján, ahol Európa jövőjének dickens-i meghatározóiról beszéltem.
2021. 10. 15. 9:13

Visegrádi „Ki Mit Tud”

A Visegrádi Csoport 30 évvel ezelőtti megalakulásakor az alapítók egyértelművé tették, hogy az egymásrautaltság és a közös érdekek jelentik majd a közöttük megvalósuló politikai párbeszéd alapját. Az országok közötti összetartozás-érzést a regionális tudat, a különböző jelképek és narratívák, az egységteremtő fogalmak tovább erősítették, háttérben a térség társadalmait alkotó polgárok egyéni és kollektív tapasztalatával. Írásomban a lakosság személyes percepciói alapján próbálom feltárni, hogy három évtizeddel az életre hívása után mit is jelent a Visegrádi Együttműködés az abban résztvevő országok polgárai számára.
2021. 10. 13. 12:02
Szerző: Marsai Viktor

Marsai Viktor: A piramisoktól Visegrádig – avagy miért fontos a stratégiai partnerség Egyiptommal?

Első ránézésre talán egzotikusnak tűnhet, hogy a Visegrádi Együttműködés országai és az arab világ egyik vezető hatalma, Egyiptom ilyen magas színtű tárgyalásokat folytatnak Budapesten a magyar V4 Elnökség alatt. Egyesekben talán felvetődik az a kérdés is, hogy nem volt-e fontosabb dolga a magyar, lengyel és szlovák kormányfőknek, minthogy vendégül lássák Abd el-Fattáh asz-Szíszí elnököt? Kicsit alaposabban körüljárva a témát azonban már megmutatkoznak azok a közös csomópontok és ügyek, amelyek valódi tartalmat adnak az e heti eseménynek.
2021. 10. 12. 10:32

„A terrorizmus elméletben működik, a gyakorlatban azonban nem” - Könyvajánló

Bár a terrorizmus hatékony eszköznek bizonyul a rövid távú taktikai hozamok elérésében, rendszerint messze nem ilyen sikeres a hosszú távú stratégiai célok megvalósításában – írja Diego Muro, a terrorizmus és a politikai erőszak nemzetközileg elismert kutatója. A St. Andrews egyetem oktatója When Does Terrorism Work című művében részletesen kifejti, működhet-e a politikai erőszak, elméleti és gyakorlati szempontok alapján.
2021. 10. 05. 13:08

Milyen újabb kihívások elé tekint a törékeny izraeli kormánykoalíció?

A Naftali Bennett vallásos-nacionalista miniszterelnök által vezetett izraeli kormány sikerrel vészelte át a napokban századik napját, ami jóval több, mint amennyit riválisai jósoltak neki.
2021. 09. 29. 13:04
Szerző: Gönczi Róbert

Elnéptelenedő vidék, mélyszegénység, árvák – Románia exodusa

„Csúful tekint ránk a kiszáradt Duna. Miért ígérted meg? Miért nem jöttél haza nyáron?” – énekli a bukaresti Voltaj együttes „De La Capat” („Ismét elölről”) c. számában. A kivándorlás miatt árván maradt romániai gyermekek számára dedikált dal súlyos problémára mutat rá: az Eurostat adatai szerint ismét Romániában csökkent a legintenzívebben a népesség, mely elsősorban az alacsony gyermekvállalási kedvnek és a kivándorlásnak köszönhető.
2021. 09. 28. 14:09

Beharangozott győzelem és csapás

A tegnapi német parlamenti választások eredménye világos: győzött a szociáldemokrata SPD és a koalíciós partnerének leginkább vágyott Zöldek, ezzel szemben vesztett a CDU és a CSU, a két uniópárt. A győzelem és a kudarc egyúttal semmiképpen sem tükörképe egymásnak. A szociáldemokraták és a zöldek ugyanis csak kis előnnyel győztek, miközben az uniópártok megalázóan veszítettek.
2021. 09. 16. 14:28

Maradnak, de meddig? - Afgánok a Balkánon

Az amerikai és NATO erők afganisztáni kivonulása és ezzel párhuzamosan az afgán kormány összeomlása a 2015-ben tapasztaltakhoz hasonlóan újra próbára teheti az Európai Unió és a migrációs tranzitrégió, a Nyugat-Balkán országait.
2021. 09. 14. 13:07
Szerző: Ferkelt Balázs

Mi rejlik a Boszporuszon túl? - a török gazdasági potenciálról

Törökországról elsősorban a migráció, Szíria, Ciprus, a tengerparti szállodák, vagy az emberi jogok kapcsán olvashatunk, ugyanakkor méltatlanul kevés szó esik az ország gazdasági erejéről, potenciáljáról.
2021. 09. 09. 9:28
Szerző: Hajdú András

Tokiói mérleg

2021. szeptember 5-én kialudt az olimpiai láng Tokióban, szimbolizálva a 2020-ról elhalasztott paralimpiai játékok végét, egyúttal lezárta azt az időszakot a japán főváros életében, ami július 23-án, az olimpiai megnyitóval kezdődött. Az olimpiai mozgalomra talán a hidegháború utolsó fázisában tapasztalt nagyhatalmi vetélkedés óta az újtípusú koronavírus által kirobbantott járvány jelentette a legsúlyosabb kihívást, aminek árnyékában 2021 tavaszán is sokan kételkedtek abban, hogy lehetséges-e az egy évvel korábban elhalasztott olimpia megtartása. Az olimpiára végül Japán kitartásának köszönhetően sor került, és érdemes visszatekinteni, milyen mérleg vonható a tokiói olimpia jelentőségéről, várható hatásairól és a magyar szereplésről.
2021. 09. 07. 9:25
Szerző: Morvai Nóra

Miért érdemes Németországban tanulni?

Nem tudod még, hol töltsd a külföldi félévedet, és gondolkozol, hol érne a legkevésbé kultúrsokk? Németország jó választásnak bizonyul ebből a szempontból, hiszen a két kultúra közelsége számos ponton megnyilvánul.
2021. 08. 31. 11:55
Szerző: Marsai Viktor

Afganisztán és a Száhel - két kivonulás margójára

Miközben az amerikai – és vele párhuzamosan a szövetséges – kivonulás az összeomlás szélére juttatta Afganisztánt, Franciaország is radikálisan csökkenteni fogja harcoló erői létszámát a Száhelben. Mindezeknek súlyos következményei lesznek Európa biztonságára nézve.
2021. 08. 28. 10:00

A legrosszabb vezető is jobb, mint a káosz – hogyan tekint a tálib hatalomátvételre Oroszország?

A NATO kivonulása Afganisztánból részben kárörömmel tölti el Oroszországot, de korántsem jelenthető ki, hogy előnyös helyzet alakult volna ki számára, és képes lenne kitölteni a keletkezett űrt. Érdemes áttekinteni a jelenlegi, gyorsan alakuló helyzetben, milyen esélye van a tálib–orosz kapcsolatok alakulásának, melyek az orosz célok és milyen tanulságokat vonhatunk le?
2021. 08. 27. 12:25

Elhamarkodott gondolat lenne a V4-es gyorsvasút, vagy már el is késtünk vele?

Nagy port kavart a Visegrádi Négyek nagysebességű vasútépítési beruházásához (V4 NSV) kapcsolódó, Magyarországra vonatkozó tanulmány megjelenése. Vajon a V4-es gyorsvasút projekt inkább előnyökkel vagy hátrányokkal járna?
2021. 08. 27. 8:10

Csapatjáték, avagy a paralimpia mint a társadalmi integráció eszköze

A sportkedvelő emberek számára az idei nyár bőségesen tartogatott izgalmas világversenyeket: a labdarúgó Európa-bajnokságot és a Copa Américát kevesebb mint két héttel követték a Tokióban rendezett olimpiai játékok. Sőt, az érdeklődők ezekben a napokban sem maradnak nagy sportesemény nélkül, hiszen – ahogy lenni szokott – az aktuális olimpia helyszíne, vagyis idén a japán főváros ad otthont a fogyatékossággal élők szintén négyévenként megrendezendő sportviadalának, az augusztus 24. és szeptember 5. közt zajló XVI. nyári Paralimpiai Játékoknak.
2021. 08. 25. 11:19
Szerző: Szeghő Patrik

Milyen leckét tanult az Egyesült Királyság az afganisztáni kivonulásból?

Az Egyesült Államok után a második legtöbb katonát és forrást az Egyesült Királyság áldozta az afganisztáni háborúra és békefenntartásra. Az Egyesült Államok 2021-es afganisztáni kivonulása és az afgán kormányzat gyors összeomlása együtt több kérdést is felvetettek a szigetország jövőbeli külpolitikai irányvonalával kapcsolatban. Ezek közül talán a legfontosabb, hogy vajon fenntartható-e a „különleges” transzatlanti kapcsolat London és Washington között?
2021. 08. 24. 11:37

Véget tud-e vetni Venezuela a hiperinflációnak? Avagy hány nullával kell még csonkítani a nemzeti valutát?

A gazdasági recesszió mélypontján botorkáló, államcsőd közeli országban a valuta gyakorlatilag minden értékét elvesztette a gazdasági, szociális és politikai válság közepette, az olajárak csökkenése és az ellenőrizetlen állami kiadások miatt. Az egykoron rendkívül gazdag karibi ország ismét arról határozott, hogy 6 nullával csonkítja a bolivart. Így összesen 14 nullát vágtak a nemzeti valutából az elmúlt 13 év alatt, mely jól mutatja a helyzet súlyosságát.

Blogok

BBB

Mi történik Ázsiában?

Between the lines

Bonfiniana

Polémia

LeaderShape

Tranzitzóna

Klímapolitikai Intézet

Diplomaci