Kerkovits Gergely

loading...
2024. 09. 09. 8:00

A magyar és az ír alkotmánymódosítási eljárások összehasonlítása

Szokás hallani azt a közbeszédben, hogy fékek és ellensúlyok rendszerére van szükség; de milyen módon lehet egy megfelelő ellensúlyt létrehozni, illetve milyen esetben lehetséges ez? Erre a kérdésre próbálok választ találni a mostani összehasonlításban, amelyben a magyar alkotmánymódosítási eljárás megváltoztatására is teszek javaslatot.
2024. 09. 07. 20:29

A „négyigenes” népszavazás jogi szempontból

Amikor történelemórán vagy a politikai műsorok során megkérdezik, hogy miért is nincs közvetlen államfőválasztás Magyarországon, akkor mindenki azonnal elmondja a jól megtanult választ, hogy „így tudták megelőzni azt, hogy Pozsgay Imre ne legyen köztársasági elnök”. A politikai környezetet ismerjük, azonban azt már kevésbé, hogy hogyan is nézett ki a jogi környezet ennél a népszavazásnál? A mostani cikkben ezt fogom részletezni.
2024. 06. 21. 21:07

Hogyan is csatlakozott Magyarország a NATO-hoz és az Európai Unióhoz?

Idén lesz 25 éve, hogy hazánk csatlakozott az Észak-atlanti Szerződéshez, illetve május 1-jén 20 éve, hogy EU-tagállam lettünk. Véleményem szerint mindenki ismeri e csatlakozások politikai és történelmi jelentőségét, de felmerül a kérdés, hogy jogi szempontból hogyan értékelhető a csatlakozás? Vajon, ha eredménytelen a népszavazás, akkor nem is lennénk NATO-tagok?
2022. 06. 07. 11:11

Új lendület vagy válságtünet? Szlovénia kormányváltásának hátteréről

2022. április 24-én a szlovén polgárok nemet mondtak Janez Janša kétéves átmeneti kormányzására. Az eredmény azonban semmilyen esetre sem nevezhető a szlovén baloldal sikerének, sokkal inkább egy frissen a köztudatba berobbant politikus térnyerése rengette meg a politikai színteret. Mégis minek köszönhette a sikert Robert Golob és mozgalma, illetve miként befolyásolhatja az új irányvonal a magyar-szlovén kapcsolatokat?
2022. 04. 26. 13:38

Eső után köpönyeg? A német hadsereg fejlesztéséről

2022. február 27-én a német Bundestag rendkívüli ülésén történelmi pillanatnak lehettek tanúi a képviselők. Soha nem látott haderőfejlesztést jelentett be Olaf Scholz német kancellár. A német kormány 100 milliárd euróra, közel a duplájára növeli a hadseregre szánt költségvetési forrásokat, sőt egy külön alapot is létrehoznának, melyhez alkotmánymódosításra van szükség. Vajon sikerül elérnie a kormánynak a kellő többséget? Hogyan reagálnak a pártok erre a grandiózus tervre?
2022. 01. 17. 8:00

Macron Budapesten: politikai ellenfél, de európai partner?

Emmanuel Macron 2021. december 13-án, hétfőn Budapesten találkozott Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel. A két államférfi ellenfélnek számít az Európai Unión belül az Európai Unió Tanácsának francia soros elnökségi programjának értékeit tekintve, de potenciális szövetségesek olyan témákban, mint gyógyszer- és autóipari beruházások, az atomenergia vagy a közös európai védelempolitika. A budapesti látogatásra, melyre 2007 óta nem volt példa, a visegrádi országok csúcstalálkozójának keretében került sor.
2021. 11. 29. 9:53

Ki nevet a végén? Gyorselemzés az SPD–FDP–Die Grüne-koalícióról

Ha az SDP és az FDP kongresszusa is áldását adja a dokumentumra, 16 év elteltével végleg lezárul a Merkel-korszak.
2021. 11. 03. 12:19

Konfliktusok vagy gazdasági előnyök? Az Ampel-koalíció forgatókönyve és a magyar érdekek

Történelmi eseménynek lehetünk tanúi: 16 év után nem jut kormányra a CDU–CSU pártszövetség. 2021-ben Németországban egy szociáldemokrata és zöld fordulat történt, amelynek keretében jelentősen átalakul majd az ország eddigi politikai helyzete. Mindkét tárgykör lényegesen érinti Magyarországot, a kérdés az, hogy az ország ki tudja-e használni saját előnyére a megváltozott helyzetet?