A nyersanyagban gazdag arab országok továbbra is erősen függenek az olaj- és gáztermeléstől és az exporttól, azonban hatalmas erőfeszítéseket tesznek gazdaságuk diverzifikálása érdekében. Ezzel összhangban az Öböl-menti Együttműködési Tanács (ÖET) országai jelentős összegeket fektetnek be a digitális technológiákba a kormányzati és a magánszektorban.
A mainstream médiában hatalmas tévhit él az izraeli hadseregről. A legtöbb ember úgy gondolja, hogy azt kizárólag zsidó katonák alkotják, azonban a valóságban sok arab lépett az izraeli hadsereg kötelékébe.
Az al-Káida az elmúlt időszakban kikerült a köztudatból és már nem tekintik közvetlen nemzetközi fenyegetésnek, holott a háttérben már zajlik a terroristacsoport újjászervezése.
A következő rövid összefoglalóban azt vizsgáljuk meg, hogy mely kérdéseket teszik fel leggyakrabban az arab anyanyelvű internetezők Magyarországgal kapcsolatban a Google keresőjében.
A címben szereplő kérdés kezdetben nagy vitákat generált, de a migrációs nyomás aktuális fokozódásával újfent egyre gyakrabban kerül előtérbe. Valóban nem fogadják be az arab országokból származó bevándorlókat a régió gazdagabb muszlim országai?
Egyes arab államokban súlyos élelmiszerválság alakult ki, s ha erre nem találnak hathatós megoldást, akkor a régió egyre sűrűbb tiltakozási hullámokkal és instabilitással fog szembenézni, ami Európára is hatással lehet.
Libanont diverzitása és gazdagsága miatt a 20. század utolsó harmadáig a Közel-Kelet Svájcaként emlegették, de a folyamatos háborúk, az etnikai megosztottság és a belső konfliktusok mára a régió sereghajtójává tették.
Irak több mint két és fél évezreden keresztül bírt saját zsidó közösséggel, azonban mára mindössze négyen maradtak az arab országban, ezzel szemben Izraelben megközelítőleg 600 000 iraki kötődésű zsidó él.
Szaúd-Arábia az elmúlt néhány évben nagy energiákat fektetett abba, hogy enyhítse az országról alkotott ultrakonzervatív képet. Vajon a Királyság valóban a változás útjára lépett, vagy csak a nemzetközi közvélemény manipulációjáról van szó?
Augusztus 24-én Algéria megszakította amúgy is elenyésző bilaterális kapcsolatait Marokkóval, és azzal vádolta meg szomszédját, hogy az részt vett a kabil régiót nem sokkal korábban sújtó erdőtüzek előidézésében, valamint ezzel együtt egy marokkói lehallgatási botrány is borzolta a kedélyeket.