Qayum Laura

loading...
2025. 01. 29. 9:23

A környezetpszichológia fontossága

A környezetpszichológia egy multidiszciplináris terület, amely az emberek és a környezetük közötti kölcsönhatást vizsgálja. Az emberi tapasztalat különböző aspektusait öleli fel, beleértve a fizikai környezet viselkedésre, mentális egészségre és társadalmi interakciókra gyakorolt hatását. Ahogy a városiasodás és a környezeti problémák egyre nagyobb szerepet kapnak, úgy a környezetünk hatásainak megértése is kiemelkedő fontosságúvá válik.
2025. 01. 27. 13:04

A fenntartható viselkedés pszichológiája: Miért cselekszünk környezettudatosan (vagy miért nem)?

A fenntartható fejlődés céljainak megvalósítása globális kihívást jelent, amelyhez az egyének és közösségek aktív részvétele szükséges. Bár a környezetvédelem iránti társadalmi tudatosság jelentősen nőtt az elmúlt évtizedekben, a viselkedésben nem mindig figyelhető meg ugyanekkora előrelépés. A pszichológiai kutatások szerint számos tényező – köztük az attitűdök, a szociális normák, az érzelmek, a motiváció és a szokások – befolyásolja, hogy az emberek mennyire hajlandóak a környezettudatos viselkedésre. Jelen cikk bemutatja ezeket a tényezőket, valamint azt, hogyan használhatóak fel hatékony intervenciók tervezésében.
2023. 03. 28. 1:55

Miért hozunk rosszabb döntéseket a nap végén? – a döntéshozatali fáradtság magyarázata

A tudomány egyre inkább arra utal, hogy a döntéshozatal negatív hatással bírhat a viselkedés irányítására és a későbbi döntések minőségére nézve.
2023. 03. 28. 1:53

Az első információ mindig a jó? – a mentális horgonyzás jelensége

Bizonyára találkoztunk már torzított kedvezményekkel vagy félrevezető akciókkal a mindennapjaink során, csak nem tudtuk, hogy ennek a jelenségnek neve is van: a mentális horgonyzás, azaz az anchoring effect. Az adott jelenség a viselkedési torzítások egyike, mellyel a viselkedés közgazdaságtan és a pszichológia foglalkozik.