A formális ok: A német CDU / CSU delegáció súlyának köszönhetően elfogadták a frakció alapszabályzat-módosítását, amely lehetővé teszi a már „felfüggesztett” parlamenti képviselőcsoport egyszerű többséggel való felfüggesztését. A németek mindeddig megvédték a Fideszt, de ez most véget ért. A Fidesz tehát azelőtt távozott, hogy kizárták volna.
De miért történt mindez? Melyek azok a politikai számítások, amelyek ehhez a döntéshez vezettek, és mik lesznek a következmények? Íme, hat megjegyzés.
1. Választási év van Németországban.
Szeptemberben a németek megválasztják az új parlamentet. A CDU új vezetője, Armin Laschet, úgy tűnik, Orbán-mentes választási kampányt akar. Ennek két oka van. Először is, a CDU-t a Fidesszel való együttműködése mindig is sarokba szorította. Az ellenzék és a saját koalíciós partnere (a szociáldemokrata SPD) is nyomást gyakorolt rá: Hogyan támogathatnak egy ilyen „nacionalista”, „antiszemita”, „önkényuralmi”, „antidemokrata” stb. vezetőt? A második, és egyben legfontosabb ok: Laschet koalíciót szeretne létrehozni a Zöldekkel (akárcsak Markus Söder, a CSU elnöke, aki a potenciális ellenfele a kancellári posztért vívott küzdelemben). A Zöldek a CDU Orbánnal való együttműködését tartják a legnagyobb akadálynak a közös együttműködés szempontjából.
Laschetre széles körben úgy tekintenek, mint gyenge szereplőre, aki Angela Merkel kancellár befolyása alatt áll. Amennyiben Laschet Merkelt akarja követni a kancellári poszton, meg kell mutatnia vezetői képességét. Ezt meg is tette azzal, hogy búcsút intett a Fidesznek.
2. Magyarország jó kapcsolatban fog maradni Németországgal és a többi EU országgal
Mindez nem jelenti azt, hogy a német-magyar kapcsolatok megromlanak. Laschet (és Söder szintén) egy pragmatikus, gazdaság-centrikus kapcsolatot fog fenntartani a magyar kormánnyal, éppúgy, mint Lengyelországgal, Csehországgal, és Szlovákiával – mind olyan országok, amelyek kormánypártja nem tagja az EPP-nek.
Továbbá, Magyarország súlya sem fog csökkenni sem az EU-ban, sem a tagállamokkal létesített bilaterális kapcsolatokban. Magyarország továbbra is az EU tagja, a Fidesz hatalmon van, és bárki, aki együtt akar működni az országgal, azt továbbra is meg fogja tenni.
3. A német-magyar kapcsolatok szervezeti struktúrája meg fog változni
A CDU-hoz és a CSU-hoz kötődő pártalapítványok (Konrad Adenauer Stiftung – KAS és Hanns Seidel Stiftung – HSS) mindeddig fontos szerepet játszottak a kormányok közötti diplomáciai üzenetváltásban, közelebb hozták a két oldal szereplőit konferenciák, pódium és háttérbeszélgetések szervezésével. Ez a tevékenység nem folytatódik tovább, ha a Fidesz nem csak a frakciót, hanem magát az EPP-t is elhagyja. Ezzel a pártalapítványok gyakorlatilag irrelevánssá válnak. Mindkét ország nagykövetsége aktívabb szerepet fog játszani, éppúgy, mint a Mathias Corvinus Collegium Magyar-Német Intézete, amelyet Bauer Bence vezet, valamint a Magyar-Német Ifjúságért Egyesület (Deutsch-Ungarisches Jugendwerk), Maren Schoening vezetésével. Különösen a KAS szempontjából aggasztó ez a fejlemény, mivel korábban, Frank Spengler elnöksége alatt, rendkívüli segítséget nyújtott a párbeszéd előmozdításában.
4. Az EPP frakciója kisebb lesz
A Fidesz nélkül az EPP frakciója egy kisebb, „nyugatiasabb” és „liberálisabb” képviselőcsoporttá válik, amelynek csökken a súlya. Az EPP döntés előtt áll: a liberálisokkal, baloldaliakkal és a zöldekkel való együttműködésre akar erősebben hagyatkozni, vagy hidat akar építeni a közép- és kelet-európai nemzeti konzervatív országok irányába is. Nagy a valószínűsége annak, hogy a Fidesz és a lengyel PiS egyesíti erőit azzal a céllal, hogy meghatározóbb befolyással bíró tényezővé válhasson az Európai Parlamentben.
Az is lehetséges, hogy együttműködést kezdeményeznek az EPP-vel. Az a tény, hogy a Fidesz koalíciós partnere, a KDNP, és valószínűleg a romániai magyar RMDSZ nem hagyják el az EPP-t azt jelenti, hogy nem szűnik meg minden kapcsolat. Egyelőre nem világos, hogy a Fidesz az EPP-t is elhagyja, vagy csak a parlamenti képviselőcsoportot.
5. Magyarország nagy témái már kevésbé jelentősek
A migráció mint választási téma már nem olyan fontos. A németek már korántsem aggódnak annyira, mivel a bevándorlók száma jelentősen csökkent a 2015/2017-es évekhez képest. A Fideszhez való kötődés mindeddig azt jelezte, hogy az EPP és a CDU/CSU szeretné visszatartani a tömeges illegális bevándorlást. De ez az üzenet már nem mozgósítja a szavazókat.
Mindez megvalósult, így már nincs szükség Magyarországra.
6. Mindez akár egy újabb győzelmet is eredményezhet Orbán számára
A Fidesz számára (éppúgy, mint a CDU/CSU számára is) ez a lépés kitűnő a választási kampány szempontjából. A Fidesz mindig is sikeresen alkalmazta azt a narratívát, amelyben szembeállította az elnyomó, igazságtalan EU-t a becsületes, bátor Magyarországgal. Ez ismét működhet.
A szerző az MCC Média Iskolájának vezetője.
Borítókép: roviden.hu