A beszélgetés a gazdasági instabilitás és annak az oktatás integritására gyakorolt hatása közötti bonyolult összefüggésre koncentrál.
A TÉKA Így olvastok ti! legújabb adásának vendége dr. Somkuti Bálint, hadtörténész, biztonságpolitikai elemző.
Mi a női innovátorok szerepe az oktatástechnológiában és a tehetséggondozásban?
Idén tavasszal került megrendezésre az I. MCC ARS középiskolás tehetségszüret Szekszárdon.
A hidegháború végével a tudományos diskurzus napirendjére került annak vizsgálata, hogy beszélhetünk-e a fegyveres konfliktusok kapcsán valamiféle újdonságról, a kihívásokkal és fenyegetésekkel kapcsolatos változásról, melyek együttesen a korábbi stratégiák revízióját és a háborúkról alkotott nézetek, elméletek felülvizsgálatát teszik szükségessé. A következőkben bemutatásra kerül, hogy az ún. „új háborúkra” vonatkozó elméletek miképpen jutnak el arra a következtetésre, mely szerint a háborúk új típusai meghatározott tulajdonságok mentén elkülöníthetők a történelem során látott korábbi gyakorlattól.
Az év egyik legfontosabbnak vélt világpolitikai eseményének az amerikai elnökválasztás bizonyult. Az elnöki tisztségért folyó verseny intenzív és fordulatos volt. A jelöltek minden kampányeszközt bevetettek a verseny megnyerése érdekében. Ma már tudjuk, hogy végül a korábbi elnök, Donald Trump fogja vezetni a világ egyik legerősebb országát. De mi is az ára egy ilyen versenynek és a szereplésnek, és hogyan alakul az Egyesült Államokban egy elnöki kampány finanszírozása?
A személyes történetek és tanúvallomások különösen értékessé teszik a munkát, mivel az áldozatok és elkövetők egyaránt megszólalnak a lapokon. Ettől válik igazán emberközelivé a munkaszolgálat történetének bemutatása, ez segíthet megérteni az egyéni tragédiák mögött húzódó rendszerszintű problémákat.
A 20. század közepén kibontakozó, egyre dinamikusabbá váló európai integrációs folyamat során mind gyakrabban fogalmazódott meg a közös kül- és biztonságpolitika létrehozása, a tagállami érdekek összehangolása és együttes képviselete a nemzetközi kapcsolatokban. Az Egyesült Államokban 2001. szeptember 11-én végrehajtott terrortámadások hatására számos területen sor került az európai együttműködés megerősítésére, amely többé-kevésbé a mai napig meghatározza az Európai Unió érintett szervezeti és stratégiai keretrendszerét. A következőkben a szeptember 11-i támadásokra adott válaszok közül kerül említésre néhány fontosabb eredmény.