Schneider Richárd

loading...
2025. 03. 04. 20:20

Puskaporos hordó Afrikában: A Száhel-övezet és Nyugat-Afrika destabilizációja

Afrikán belül a tucatnyi országon átívelő, Száhel-övezetként ismert sivatagos terület, annak is elsősorban a nyugat-afrikai régióba nyúló része az elmúlt években a dzsihadista terrorista szervezetek egyik kiemelt bázisává vált, amely a regionális biztonság erodálódásához, a migrációs kihívások fokozódásához, valamint a szélsőséges időjárási jelenségekkel kapcsolatos alkalmazkodási lehetőségek és ellenálló képesség csökkenéséhez vezetett.
2025. 02. 17. 21:05

Szemelvények Afrika geopolitikai sajátosságaiból

Az afrikai kontinens az ENSZ tagállamok több mint negyedét, pontosabban 54 államot foglal magában. A Szaharától délre fekvő szubszaharai térség csakugyan közel 50 országot tömörít. Jelen cikk az általános, kontinens-specifikus következtetéseken túl a szubszaharai Afrika regionális geopolitikai sajátosságaiba enged rövid betekintést, különös hangsúlyt helyezve Kelet-Afrika geopolitikai jellegzetességeire, alapvető jellemzőire.
2025. 02. 13. 20:33

A ruandai népirtás és a Ruandai Nemzetközi Törvényszék

Az 1993 augusztusában aláírt arushai megállapodás és a többpárti átmeneti kormány megalapítása ellenére, 1994 áprilisában a ruandai elnöki gép lelövésével az államon belüli etnikai szegregáció, a hutu és tuszi csoportok közötti konfliktus Ruandában a végsőkig eszkalálódott.
2025. 01. 30. 8:00

A média nemzetközi büntetőjogi felelősségének mérlegére: a Georges Henri Yvon Joseph Ruggiu-ügy (Case No. ICTR-97-32-I)

A Ruandában 1994-ben, 800 000 ember halálát eredményező népirtás egyik fontos elemének tekinthető a Radio Television Libre des Mille Collines (RTLM), mely a népirtás alatt a legnépszerűbb rádióadóvá nőtte ki. Ez a cikk a média nemzetközi büntetőjogi kérdéskörét járja körbe egy, a ruandai népirtásban való közreműködéséért, a médián keresztül folytatott tevékenységéért elítélt személy, nevezetesen Georges Ruggiu ügyének elemzésével.
2025. 01. 14. 21:16

Régi és új típusú háborúk? - Az „új háborúkról” szóló elméletek kiindulópontjainak tisztázása

A hidegháború végével a tudományos diskurzus napirendjére került annak vizsgálata, hogy beszélhetünk-e a fegyveres konfliktusok kapcsán valamiféle újdonságról, a kihívásokkal és fenyegetésekkel kapcsolatos változásról, melyek együttesen a korábbi stratégiák revízióját és a háborúkról alkotott nézetek, elméletek felülvizsgálatát teszik szükségessé. A következőkben bemutatásra kerül, hogy az ún. „új háborúkra” vonatkozó elméletek miképpen jutnak el arra a következtetésre, mely szerint a háborúk új típusai meghatározott tulajdonságok mentén elkülöníthetők a történelem során látott korábbi gyakorlattól.
2025. 01. 07. 13:40

Kihívások és lehetőségek az ezredfordulón - Az európai integráció a 2001. szeptember 11-i terrortámadások kontextusában

A 20. század közepén kibontakozó, egyre dinamikusabbá váló európai integrációs folyamat során mind gyakrabban fogalmazódott meg a közös kül- és biztonságpolitika létrehozása, a tagállami érdekek összehangolása és együttes képviselete a nemzetközi kapcsolatokban. Az Egyesült Államokban 2001. szeptember 11-én végrehajtott terrortámadások hatására számos területen sor került az európai együttműködés megerősítésére, amely többé-kevésbé a mai napig meghatározza az Európai Unió érintett szervezeti és stratégiai keretrendszerét. A következőkben a szeptember 11-i támadásokra adott válaszok közül kerül említésre néhány fontosabb eredmény.