Hérics Attila vagyok, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Karának negyedéves, osztatlan jogász szakos hallgatója, valamint 2024 őszétől az MCC Közjogi Műhelyének tagja. 2021-ben a Juniorképzésben kezdtem meg MCC-beli tanulmányaimat, majd a képzést a Jogi Iskolában folytattam 2022 és 2024 között. Már tanulmányaim második évében körvonalazódott alkotmányjogi és büntetőjogi érdeklődésem. 2021-2023 között a PPKE JÁK Büntető Anyagi, Eljárási és Végrehajtási Jogi Tanszék demonstrátoraként tevékenykedtem. 2024-ben először az I. és XII. kerületi Ügyészségen, majd a Fővárosi Törvényszék Munkaügyi Kollégiumánál végeztem el a szakmai gyakorlatom. 2023-ban csapatommal részt vettünk az Alkotmánybírósági Szimulációs Verseny döntőjében. A vallásszabadsághoz fűződő alapjog megjelenése az európai felsőbíróságok gyakorlatában már másodéves korom óta érdeklődésem egyik fontos területe.
Kutatási téma:
Vallás versus vélemény? A vallásszabadság, a vallási jelképek viseléséhez fűződő jog, valamint a blaszfémia eltérő megítélései az európai felsőbíróságok gyakorlatában
Kutatásom fókuszában az Emberi Jogok Európai Bíróságának (EJEB) és az Európai Unió Bíróságának (EUB) vallásszabadsággal kapcsolatos gyakorlatának elemzése áll. Különös figyelmet szándékozom fordítani a vallási jelképek viseléséhez fűződő joggal és a blaszfémiával kapcsolatos ítéletekre. Az Európában tapasztalható eltérő állam–egyház viszonyok és a szekularizáció mértéke miatt érdekes kérdés, hogyan kezeli az EJEB ezeket a sajátosságokat, és milyen érveket fogad el az egyezmény szerinti értelmezésben. A kutatás kiemelt kérdései közé tartozik az EJEB befogadási tendenciáinak vizsgálata, valamint a vallásszabadság korlátozásának arányossági mércéje. A kutatás módszertanilag jogszabályi és kvalitatív elemzéseket alkalmaz, feltárva a bíróságok ítélkezési gyakorlata mögött meghúzódó tendenciákat. A kutatás célja, hogy átfogó képet adjon az EJEB és az EUB legfrissebb ítélkezési gyakorlatáról, és a vallásszabadsággal kapcsolatos ellentmondásokra reflektáljon, hozzájárulva a közéleti vitákhoz is.