Andor Júlia Anna vagyok, az ELTE ÁJK ötödéves joghallgatója. 2022-ben nyertem felvételt az MCC-be, ahol két évig a Jogi Iskola tagja voltam, a 2024/25-ös tanévben pedig a Magánjogi Műhelyben végzek kutatást a korlátozott precedensrendszer polgári igazságszolgáltatásra gyakorolt hatásairól.

Már egyetemi éveim elején kialakult az érdeklődésem a magánjog és az alkotmányjog, később pedig a polgári perjog iránt. 2022-ben részt vettem az ELTE ÁJK és a Humboldt Universität zu Berlin által közösen szervezett nyári egyetemen. Itt lehetőségem volt német hallgatótársammal a Natur als Rechtsperson kérdéskört közösen kutatni, valamint előadni a témában. Csapattársaimmal részt vettünk a II. Magyar Jogi Könyvszalon Alkotmányjogi Versenyen, ahol első helyezést értünk el. 2023-ban harmadik helyezést értem el az OBH által szervezett Mailáth György Tudományos pályázaton, ahol a Kúria szerepét vizsgáltam a jogegység biztosításában régen és ma. Szakmai gyakorlatomat a Szombathelyi Törvényszéken töltöttem.

 

Kutatási téma:

Jogérvényesítés angolosan? A korlátozott precedensrendszer hatása a polgári igazságszolgáltatásra

A kutatás célja, hogy megvizsgálja, hogy a 2020-tól hatályos korlátozott precedensrendszer hogyan hatott az állampolgárok jogérvényesítési lehetőségeire, valamint az igazságszolgáltatás kiszámíthatóságára. A korlátozott precedensrendszer ugyanis bizonyos jegyeiben az angolszász precedensrendszerhez hasonló, de attól fő funkcióiban eltérő módszer, ami idegen lehet a magyar joggyakorlatban. Az új módszer kihívás elé állíthatja mind a bírókat, mind az ügyvédeket. A kutatásban vizsgálni fogom, hogy milyen nehézségek akadályozzák a rendszer megvalósulását, milyen polgári perjogi kérdések merülnek fel ennek kapcsán, és hogy ezekre a hatálybalépés óta eltelt 4-5 évben milyen válaszok érkeztek. A módosítással átalakult a jogegységet biztosító rendszer, megjelent egy új rendkívüli jogorvoslati forma, és megnőtt a bírói jogalakító, jogfejlesztő szerep. A kutatás ezek hatásait is vizsgálja.