Katonka Kitti Katalin vagyok, az MCC Vállalkozáskutatási Műhelyének tagja. Nemzetközi gazdálkodást hallgatok a Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Karán, emellett részt vettem az MCC Juniorképzésében, továbbá a Közgazdasági Iskola csapatát erősítettem két évig. Az itt töltött évek alatt bizonyosodhattam meg róla, hogy az ellátásilánc-menedzsment válik a későbbiekben a területemmé, sőt annak is ez specifikus formája, hiszen az autóipar sokkal intenzívebb és erőszakosabb, mint a legtöbb ipar.

 

Kutatási téma:

Magyar autóipari ellátásiláncok rezilienciája és kihívásai

A kutatás a hazai autóipar komplex rendszerének elemzésére fókuszál, különös figyelmet fordítva a globális és lokális piaci környezet változásaira. A magyar autóipar jelentős részesedéssel bír a nemzetgazdaságban, így a reziliencia vizsgálata elengedhetetlen a fenntartható fejlődés érdekében.

A téma a szakterület kontextusában a logisztikai és menedzsment stratégiák optimalizálására irányul, figyelembe véve a beszállítói hálózatok kihívásait, mint például a globális ellátási lánc zavarait, a technológiai fejlődést. A fejlődő világban az ellátási láncok kialakulása erős függőséghez vezetett, így ezeknek a megbomlása, problémái hatalmas kockázatot jelenthetnek a gazdaságra. Magyarország autóipari vállalkozásai a GDP jelentős részét teszi ki, így ennek leállása, gyártási nehézsége hatalmas kockázatot jelent az ország gazdaságára nézve is, továbbá az autóipari szektor és kapcsolt ágazatai jelentős szerepet töltenek be a foglalkoztatás, export és hozzáadott érték tekintetében is.

A külföldi tőke szerepe domináns, számos nagy multinacionális cég kulcsszereplő a térségben. Ezért is célom egy olyan kutatás megírása, amely összegyűjti a hazai autóipari vállalatvezetők, továbbá ellátásilánc-menedzsmenttel foglalkozó vezetők tapasztalatait és segít megérteni az ellátási láncok problémáit és lehetőségeit, ezáltal javaslatot adva a reziliencia növelésére és az ellátási kockázatok csökkentésére, hiszen a reziliencia növelése hozzájárul a szektor hosszú távú fejlődéséhez.