Mieth Péter Márk vagyok, az MCC-Rubicon Történettudományi Műhely hallgatója. Egyetemi tanulmányaim a Pécsi Tudományegyetemen folytatom, történelem mesterszakon. Az MCC Egyetemi Programjának éveit a Társadalom- és Történettudományi Iskola keretében töltöttem, párhuzamosan alapszakos történelem tanulmányaimmal. Specializációm tekintve a közép- és koraújkor történetére szakosodtam. Kutatásaim és gyakorlatom során jellemzően hadtörténeti és hadtudományos témákkal foglalkozom.
Hiszek abban, hogy a hadtörténelem sokszínűségét nem csak a kutatói szektorban, hanem a mindennapokban is szükséges bemutatni. Ennek szellemében végzek aktív katonai hagyományőrzői munkát, amely a ceremoniális feladatok mellett tudományos ismeretterjesztéssel, harctéri rekonstrukcióval, hadisírgondozással egészül ki. „Dobozba zárt történelem” című vándorkiállításunk keretében számos iskolába és közösségbe volt lehetőségem eljutni és előadni, ezzel segítve a magyar katonatörténet és hagyományok ápolását. Harctéri rekonstrukciós foglalkozás gyanánt időszakos önkéntes munkát végzek Plöckenben, az Osztrák Hadtörténelmi Múzeum helyi kirendeltségében, ahol a terület osztrák-magyar állásainak és lövészárokrendszerének karbantartási és felújítási munkáiban segédkeze,.
Kutatási téma:
Kabinetháború a modern világ küszöbén. Szempontok a krími háború (1853-56) hadtörténeti jellegmeghatározáshoz.
A különböző fegyveres konfliktusok kutatása során elengedhetetlen a megfelelő eszköz- és fogalomtár használata. Ennek kiválasztása azonban kiváltképp nehézséget okoz azon háborúk esetében, melyek nagyobb politikai és hadtörténeti korszakok határán helyezkednek el. Ilyen konfliktusnak tekinthető a krími háború (1853-56) is, melyet bár hátterét tekintve könnyelműséggel lehetne besorolni a XIX. század klasszikus háborúinak sorába, annak számos technikai és technológiai újítása mégis a modern háborúk küszöbére helyezte azt.
A kutatás célja a krími háború különböző aspektusainak vizsgálatán keresztül annak a kérdésnek a körüljárása, miként kapcsolódik be a konfliktus az újkori hadtörténeti fejlődés ívébe. Kutatásom szándéka, hogy ennek a kérdésnek az eldöntéséhez tudjon egy több fogalomtár és szempont szerint is megnyugtató szempontrendszert kínálni. A vizsgálat diszciplínaterülete a történettudomány, a hadtudomány, illetve ezek alkategóriái, úgymint harcászat, hadászat, haditechnika. Módszertanát tekintve kutatásom a primer és szekunder források használatát, valamint a kontrollforrások és forrásértelemzések ütköztetésének módszereit veszi alapul.