Dr. Máthé Réka Zsuzsánna a Mathias Corvinus Collegium szenior kutatója, a Nemzeti Közszsolgáltai Egyetem Európa Stratégia Kutatóintézetének (EUSTRAT) tudományos munkatársa, és a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem adjunktusa. Doktori fokozatát a Nemzeti Közsszolgálati Egyetemen szerezte, summa cum lauda minősítéssel. A PhD képzés keretein belül ösztöndíjjal tanult a Prágai Károly Egyetemen és doktori tanulmányaival egyidőben ösztöndíjasként tanult a College of Europe, Brugge mesterképzésén, ahol európai politikatudomány és közigazgatás mesterszakon szakon végzett. Ezt megelőzően okleveles közgazdász végzettséget szerzett közintézmények menedzsmentje szakirányon a Michigan State University és a Babes-Bolyai Tudományegyetem közösen működtetett kolozsvári mesterképzésén. Felsőfokú tanulmányait román, német, angol és francia nyelveken végezte.
Dr. Máthé Réka Zsuzsánna
Kutató
E-mail: mutasd
Tudományos fokozat
Nemzeti Közszolgálati Egyetem - Közigazgatás-tudományi Doktori Iskola - 2020 - PhD - summa cum laude
Egyetemi végzettség
College of Europe - Brugge - Európai politikatudományi és közigazgatási mesterképzés - 2017
Babes-Bolyai Tudományegyetem - Michigan State University - Okleveles közgazdász közgazdálkodás és közpolitika mesterszak - 2015
Temesvári Nyugati Egyetem - Kommunikáció, valamint német nyelv és irodalom bölcsész alapszak - 2004
Oktatási tapasztalat
Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem - Közegészségügyi szak - adjunktus - 2022 - jelen
Nemzeti Közsolgálati Egyetem - Nemzetközi biztonság- és védelempolitika - tudományos munkatárs - 2020 - jelen
Mathias Corvinus Collegium - Műhelyrendszerben meghirdett órák - óraadó - 2021
Budapesti Corvinus Egyetem - Közgazdálkodás és közpolitika tanszék - óraadó - 2017, 2018, 2019
Babes-Bolyai Tudományegyetem - Politika-, Közigazgatás- és Kommunikációtudományi Kar - óraadó2015, 2016
Szakmai tevékenység
Sapientia EMTE - adjunktus - 2022 - jelen
EUSTRAT - Nemzeti Közszolgálati Egyetem - tudományos munkatárs - 2020 - jelen
Amerika Tanulmányok Kutatóközpont, NKE - tudományos segédmunkatárs - 2018-2019
Államkutatási és Fejlesztési Intézet - NKE - projekt szakmai szakértő - 2017-2018
Blythswood Keresztyén Karitatív Szervezet - public relations manager - 2011-2014
Kiemelt kutatási projektek
Working Group on Non-Governmental Organizations in Central and Eastern Europe - NISPACEE - munkacsoport koordinátor helyettes - 2015 - 2017
EU COST Action IS1207 “Local Reforms" - Európai Tudományos és Technológiai Együttműködés - külső munkatárs - 2015-2016
Ösztöndíjak
Emberi Erőforrások Minisztériuma - 2017 – Új Nemzeti Kiválósági Program - 2017-2018
Emberi Erőforrások Minisztériuma/Magyar Tudományos Akadémia - Balassi Kutatási Ösztöndíj - 2014-2015
Beszélt nyelvek
Angol - tárgyalási
Román - tárgyalási
Német - haladó
Francia - középszint
Kutatási témák
Európai uniós gazdaságpolitikák, politikai gazdaságtan
Szankciópolitikák
Társadalmi mozgalmak
Civil szervezetek
Tagságok
International Political Science Association - tag - 2020 - jelen
World Interdisciplinary Network for Institutional Research - tag - 2018 - jelen
Kiemelt publikációk
Szankciós politikák: mikor működnek és mikor nem? A Szovjetunió ás Oroszország ellen bevezetett szankciók, "Úton a magyar uniós elnökség felé"
Máthé Réka, Szerkesztő: Navracsics Tibor és Tárnok Balázs (2023)
Megjelenés alatt: Ludovika Kiadó
A gazdasági szankciók célja, hogy reagáljanak a nemzetközi jog megsértésére, vagy a nemzetközi rendszer által elfogadott valamilyen szabályoktól való eltérésre. A közösségi választás elméletei szerint az egyes országok érdekcsoportjai befolyásolják a politikai döntéshozatalt, hogy így a politikai folyamatokból maguk számára politikai vagy gazdasági hasznot húzzanak. Az elméletek szerint, a politikai döntéshozókra összpontosító célzott szankciók (smart sanctions) növelnék a politikai döntéshozók költségeit, és csökkentenék az általános embargók által okozott károkat, amelyeket a lakosság kellene elszenvedjen. A célzott szankciók azonban nem mindig érik el a várt politikai eredményeket, ami felveti a célzott szankciók kialakításának és eredményességének kérdését. E tanulmány célja, megvizsgálja azokat a tényezőket, amelyek eredményesebbé teszik a célzott szankciókat. A tanulmány a Globális Szankciós Adatbázis (GSDB) adatait elemzi és különös figyelmet fordít azokra a szankciókra, amelyeket és nemzetközi közösség tagjai, így többet között az Európai Unió vetettek ki a Szovjet Unió, illetve Oroszország ellen. A szakirodalomból és a történelmi példákból levonható következtetések arra utalnak, hogy az Oroszország ellen kivetett szankciók legjobb esetben is csak lassították annak cselekedeteit. Ezt leginkább befolyásoló tényezők az kormányzatot átvenni kész ellenzék hiánya, a gazdasági veszteség viszonylagos értéke a vélt vagy valós politikai értékekkel szemben, valamint a harmadik felek gazdasági és politikai érdekei.
Co-creation of value through succesful diversity management among unusul partners in atypical situation: konferencia előadás,
Jenei Ágnes, Máthé Réka, Reddy Maliga, Pillay Strinivasan (2022)
Annual EGPA Conference, Lisszabon, Portugália
Ez a cikk egy atipikus szervezetközi együttműködést elemez, amelynek célja a menekültek alapvető szükségleteinek biztosítása öt magyarországi "segítőponton". Az átmenteni gondozási központokat Magyarországon, az ukrán határ közelében állították fel az ukrán határ közelében kialakult veszélyhelyzet miatt. Célunk, hogy feltárjuk az öt központban zajló szervezetekközi együttműködések lehetőségeit és akadályait, különös tekinetettel a vezetői megközelítésekre. Mivel az egyes segítőpontokon együttműködő három fő szereplő (kormányhivatal, önkormányzat, civil szervezetek) általában nagyon ritkán dolgoznak együtt, különös figyelmet fordítottunk a vezetők kihívására, amelyet a kognitív sokszínűség kezelésére során kellett gyakoroljanak a vészhelyzet-/katasztrófavédelem részeként.
Társadalmi mozgalmak a visegrádi országokban: konfliktus vagy együttműködés?: Empirikus elemzés
Máthé Réka (2019),
EURÓPAI TÜKÖR: AZ INTEGRÁCIÓS STRATÉGIAI MUNKACSOPORT KÉTHAVONTA MEGJELENŐ FOLYÓIRATA 22 : 1 pp. 45-66. , 22 p.
Közép- és Kelet-Európa politikai kultúráját figyelembe véve, a globalizációval és az európaizációval járó jelentős társadalmi változásokat leginkább a társadalmi mozgalmak képesek előidézni. Számos kutatás ellenére kérdéses, hogy a V4-ek országaira jellemző mozgalmak inkább a konfliktusos vagy az együttműködéses megoldást választják. A dolgozat célja, hogy az erre utaló általános tendenciákat empirikus adatok segítségével tárja fel. A tanulmány a következő kérdésekre keresi a választ: a) Melyek azok a normák, amelyek a jelenlegi V4-ek országaiban fennálló „stabil” társadalmi rendet alkotják? b) Ezzel szemben milyen szereplők szeretnének változást? c) Van-e lényeges eltérés a nemzeti, illetve az uniós cselekvési térben szereplő aktorok és domináns cselekvési módjaik között? A kutatás a European Social Survey, a GDELT (Global Data on Events, Location and Tone), valamint a Transparency Register adatait használja fel.
Civil-Society Organizations’ Capacity Building in the Local Governmental Sector: Is It Working ?: A Case Study
Máthé Réka Zsuzsánna, Hajnal György (2017),
NISPACEE JOURNAL OF PUBLIC ADMINISTRATION AND POLICY 10 : 1 pp. 61-80. , 20 p.
Egy erős civil társadalom társadalmi-gazdasági fejlődésben betöltött szerepe tudományos figyelem tárgya napjainkban. A szakirodalom az erős civil társadalom számos előnyéről számol be. Ennek ellenére nincsen egy általánosan elfogadott nézet arra vonatkozóan, hogy a civil társadalom fejlesztését segítő erőfeszítések hogyan fejleszthetik az erős civil társadalom kialakulását, különösen a közép- és kelet-európai országokban. Ennek a kvalitatív tanulmánynak az a célja, hogy a civil társadalom fejlesztése, a megerősödött civil társadalom, valamint a társadalmi-gazdasági fejlődés közötti ok-okozati összefüggéseket megértése. Az esettanulmány azt vizsgálja, hogy egy magyar önkormányzat hogyan erősítette meg a közössége önszerveződő képességeit. A folyamatkövetés segítségével a kutatás azonosítja azokat a konkrét tényezőket, amelyek az önkormányzatot erre a rendkívüli lépésre késztették, valamint igyekezett felmérni a civil életre gyakorolt hatásait.
A német nemzeti érdekek összeütközése a lopakodó föderalizmussa
Máthé Réka Zsuzsánna, Szerkesztő: Bagi, Nikoletta Dóra; Pató, Viktória Lilla; Schmidt, Laura; Tóth, Bettina (2022),
EUSTRAT Műhelytanulmányok 2020
A föderalisták vágya elé egy újabb akadály gördült amikor a német szövetségi alkotmánybíróság úgy ítélte meg, hogy az Európai Központi Bank kötvényvásárlási programjával túllép a szerződésekben megszabott hatáskörén. A döntésével az Európai Unió Bírósága felé is erős jelzést küldött, ami az európai integrációt körülvevő vitákravilágít rá.