A fogyasztói tudatosság, fogyasztóvédelem kérdésével az SZTFH a szabályozó szervek első számú érintettjeit kívánja a párbeszéd középpontjába helyezni és erősíteni azt az érvelést, hogy minden egyes szabályozói döntés végső kedvezményezettje nem lehet más, csakis a fogyasztó. A konferencia témái között megjelenítésre kerülnek általános fogyasztóvédelmi hatósági kérdések, ezen túl a fogyasztói viselkedés kutatásának és a fogyasztói döntések jobb megértésének lehetőségei is. A szabályozott ágazatok tekintetében a szerencsejátékok esetében játékosvédelmi intézkedések és trendek lesznek a fókuszban, a dohányügy tekintetében pedig az új típusú dohánytermékek kereskedelmére vonatkozó gyakorlatokat elemezzük angol nyelvű előadások és külföldi előadók segítségével. A konferencia témái közül nem maradhat el a fogyasztókat érintő energiabiztonság kérdése, amire Magyarországon a geotermikus energia hatékony hasznosítása kézenfekvő megoldás lehet.

A konferencia célcsoportja és meghívotti köre elsősorban a szabályozásban jogalkotási hatáskörrel bíró intézmények tagjai és vezetői, így különösen az egyes ágazatokért felelős minisztériumok, emellett az ágazati szabályozások végrehajtásában kulcsszerepet betöltő szabályozó hatóságok tagjai és vezetői. A konferencián ezen túl a központi hatóságok meghívott képviselőit, kutatókat és egyetemi hallgatókat várunk.

A konferencia témái átfogóak és globális kérdéseket érintenek, így jelentős szaktekintéllyel rendelkező nemzetközi előadókkal is számolunk. A konferencia nyelve magyar, de egyes panelbeszélgetések (szerencsejáték és dohányügy) angol nyelven folynak majd, a teljes konferencia pedig folyamatos angol nyelvre történő tolmácsolással hallgatható.

Program

09:00-09:25        Nyitópanel - köszöntők

  • Dr. Nagy László, Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága, elnök
  • Nagy Márton, Nemzetgazdasági Minisztérium, miniszter
  • Dr. Szalai Zoltán, Mathias Corvinus Collegium, főigazgató

09:30-10:40        Szabályozó szervek a fogyasztók védelmében

Az elmúlt másfél évtized különböző, hol globálisan, hol kontinentálisan jelentkező válságai – így a gazdasági világválság, a migrációs válság, a koronavírus világjárvány, a háborús konfliktusok és az energiaválság – folyamatosan kihívás elé állították korunk nemzetállamait. A kihívásokra és elsősorban állampolgári igényekre reagálva megerősödtek a fogyasztói érdekeket védő bástyák. A panelban a speciális fogyasztóvédelmi feladatokat ellátó szervezetek vezetői bemutatják tevékenységüket és részletezik a területükön felmerülő legnagyobb kihívásokat és globális tendenciákat.

Nyitó előadás:

  • Dr. Téglásy Péter, Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága, elnökhelyettes

Panelbeszélgetés:              

  • Dr. Téglásy Péter, Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága, elnökhelyettes
  • Dr. Juhász Edit, Magyar Energetikai- és Közmű Szabályozási Hivatal, elnök
  • Dr. Bak László, Gazdasági Versenyhivatal, elnökhelyettes
  • Dr. Kovács László, Közbeszerzési Hatóság, elnök

KÁVÉSZÜNET

11:00-12:15        A fogyasztói viselkedéselemzés szerepe a szabályozásban

A beszélgetés során a meghívottak saját kutatásaik eredményeit mutatják be arra vonatkozóan, hogy a viselkedéstudomány eszközeit miként lehet az élet bármely területén alkalmazni. Bemutatásra kerülnek azok a módszerek és szabályozási politikák, melyek felhasználják a viselkedéstudomány vívmányait, így közvetlenül, vagy közvetve hatással vannak a fogyasztókra. A panelbeszélgetés során kiemelésre kerülnek a fogyasztók döntéshozatali folyamataival kapcsolatos mélyreható ismeretek lehetőségei, amelyeket a szabályozó hatóságok később a nudge típusú beavatkozások során is felhasználhatnak.

Nyitó előadás:

  • Dr. Kisvárdai Gábor, Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága, Tudományos és Koordinációs Főosztály, főosztályvezető

Panelbeszélgetés:

  • Dr. Kisvárdai Gábor, Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága, Tudományos és Koordinációs Főosztály, főosztályvezető
  • Dr. Szászi Barnabás, ELTE Viselkedéstudományi labor, kutatócsoport-vezető
  • Dr. Szoboszlai Izabella, Gazdasági Versenyhivatal, versenytanács tag
  • Sólyomné Horváth Katalin, Pénzügyminisztérium, osztályvezető

EBÉDSZÜNET

13:15-14:00        Online szerencsejátékok reklámozása az Európai Unióban – Szabályozási és gyakorlati kérdések, trendek, kihívások, jövőbeli kilátások

  • Dr. Alan Littler – holland ügyvéd, kutató, az International Association of Gaming Advisors szervezet tagja

Az európai trendek az online szerencsejáték piac liberalizációja felé mutatnak, amely a szerencsejáték-ipar gyors növekedését eredményezi, azonban ezzel párhuzamosan a tagállamok és a szabályozó hatóságok új kihívásokkal találják magukat szemben a szerencsejáték reklámozásának szabályozása és felügyelete terén, a fogyasztók védelme, a kiegyensúlyozott, fenntartható és mértéktartó piac megteremtése érdekében. A szekcióban az online szerencsejátékok terén kutatásaival komoly nemzetközi elismerésre szert tett holland ügyvéd, Dr. Alan Littler előadását hallgathatják meg a résztvevők.

14:05-15:00        Új típusú dohánytermékek és a szabályozásra vonatkozó gyakorlatok

A dohányügyi igazgatás során a hatóságokat folyamatosan kihívások elé állítja az ipari innováció kapcsán megjelenő szabályozatlan, vagy szabályozási határterületen lévő dohánytermékek megjelenése. Az előzőeken túl további nehézséget jelent az új típusú dohánytermékek legális, vagy illegális módon történő beszerzése, új kereskedési gyakorlatok ellenőrzése és adott esetben szankcionálása. A beszélgetés során a magyar és nemzetközi delegáltak az e kihívásokra adott nemzeti megoldások, jó gyakorlatok összevetését kísérlik meg, továbbá a tapasztalatcsere révén új szabályozási lehetőségekkel is szembesülhetnek.

Nyitó előadás:

  • Dr. Esküdt Gábor, Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága, dohányügyi igazgató

Panelbeszélgetés:

  • Dr. Esküdt Gábor, Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága, dohányügyi igazgató
  • Gyarmati Petra, Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága, igazgatói tanácsadó
  • Slobodan Erdeljan, Szerb Dohányhatóság, igazgató
  • Claudia Leoni, Olasz Vám- és Monopólium Hatóság
  • Hannes Hofer, Osztrák Monopólium Felügyelet, vezérigazgató

KÁVÉSZÜNET

 

15:15-16:15        Energiabiztonság a fogyasztók érdekében

 

A természetesnek vett mindennapi tevékenységeinkhez energiára van szükségünk, s napjainkban világszinten kulcskérdéssé vált az országok energiaellátása és energiabiztonsága, melynek eléréséhez szükség van az energiaforrások diverzifikációjára és a megújuló energiaforrások kiaknázására. Magyarország kiemelt geotermikus potenciállal rendelkezik, hasznosítását tekintve az első 5 ország között van Európában, ezért a geotermikus energia kinyerését és hasznosítását hazánk kiemelten kezeli. Kulcsszerepe van az ellátásbiztonságban, mivel a magas beruházási költséget követően évtizedekig stabil árszinten valósítható meg a termelés. A panelbeszélgetés során a szabályozó szervezetek és a geotermiában érintett szereplők képviselői vitatják meg a területen felmerülő legnagyobb kihívásokat és globális tendenciákat.

Nyitó előadás:

  • Gonda Bence, Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága, elnökhelyettes                                               

Panelbeszélgetés:

  • Gonda Bence, Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága, elnökhelyettes
  • Horváth Viktor, Energiaügyi Minisztérium, helyettes államtitkár
  • Mádlné Dr. Szőnyi Judit, ELTE TTK, egyetemi tanár
  • Nádor Annamária, Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága, földtudományi szakreferens

 

16:20-16:30                       Záró gondolatok

  • Gonda Bence, Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága, elnökhelyettes  

Dátum: 2024. november 21.

Helyszín: MCC Scruton, 1113 Budapest, Tas vezér u. 3-7.