A második világháború után a győztes Szovjetunió az elfoglalt és leigázott országok lakosságának munkaerejét a jóvátétel részének tekintette: több mint négymillió külföldi állampolgárt hurcolt el kényszermunkára munkatáborokba. A fogságba vetettek 85 százaléka a németek, a japánok és a magyarok közül került ki, voltak közöttük hadifoglyok és találomra összeszedett civilek is.

Beszélgetésünk során arra keressük a választ, hogy hogyan gyűjtötte össze a szovjet katonaság a magyar hadifoglyokat, miként kerültek közéjük polgári foglyok is és milyen úton kerültek ki a Szovjetunióba.

Témánk lesz továbbá a Szovjetunióban felállított táborok működése és a foglyok életkörülményei. A hazajutásuk gondolatának realitása és túlélési lehetőségeik.

A beszélgetés hangsúlya a szovjet fogságra fog tevődni, de röviden elemezzük majd a nyugati hadifogság körülményeit is.

A kerekasztal-beszélgetésre minden kedves érdeklődőt szeretettel várunk. A beszélgetés végén a közönség számára lehetőség adódik majd kérdéseinek feltevésére.

Előadók: Bognár Zalán (Károli Gáspár Református Egyetem, tanszékvezető egyetemi docens), Stark Tamás (MTA Történettudományi Intézet, tudományos főmunkatárs)
 

Moderál: Tolnai Gyula (MCC-Rubikon Történettudományi Műhely Phd kutató)
 

  • Helyszín: Hunyadi Mátyás 2 (MCC Budapest Tas vezér utca 3-7.)
  • Időpont: 2024. március 26. 17:00-19:00
     

Az esemény nyelve: magyar.

Regisztráció!