Olvasási idő: 3 perc
Rendkívüli érdeklődés mellett zajlott a most már hagyományosnak tekinthető őszi Pedagógus Konferencia az MCC pécsi képzési központjában hétfőn. A szakmai napon ezúttal a hagyományos módszerek és a modern technológia viszonyáról diskuráltak a meghívott előadók és a baranyai tanárok, tanítók, pedagógus-hallgatók.
Erdei Krisztián, a pécsi MCC vezetője köszöntőjében elmondta, az MCC hisz a könyvalapú oktatásban és az évszázados hagyományokra épülő pedagógiai módszerekben. Előnyökkel jár a modern technika használata, de ez csak a nemzeti és kulturális tudásanyag továbbadása segítésében képzelhető el.
A köszöntőt követő izgalmas, az okoseszközök használatának előnyeiről és hátrányairól szóló panelbeszélgetésen Gyuris Petra tanulásmódszertani tanácsadó kifejtette, a gyerekeknél a digitális eszközök használata alapvető kognitív mechanizmusokat változtat meg, melyek következtében teljesen másképp működik a figyelemközpontjuk. „Egy tanárnak ezekkel az eszközökkel kell versenyezniük a figyelemért folytatott harcban, ami nagyon nehéz feladat” – mondta a PTE-BTK Pszichológiai Intézetének docense.
Pöltl Ákos, az Ifjúságkutató Intézet kutató-szakértője emlékeztetett, a Z generáció a 2010-es évek elején tömegesen váltott az analóg eszközökről az okos eszközökre. „Ezekben az években kezdett növekedni a tinédzser korosztály körében a depresszió és a különböző szorongásos betegségek. Nem lehet figyelmen kívül hagyni a bizonyított összefüggéseket.” – tette hozzá a szakértő. Rintek Jakab, pécsi Egyetemi Programos hallgató kérdésére válaszolva a résztvevők felhívták a figyelmet arra a tényre, hogy ha a telefon csak akár a közelben, például az iskolatáskában van, már az is 20-30 százalékos figyelemelvonást jelenthet a diákok számára. „Vannak olyan pedagógiai módszerek, melyek hatékonyak a diákok figyelmének megszerzéséért folyó versenyben. Ami viszont fontos, hogy az okoseszközöket korlátozni szükséges az intézmények falain belül” – mutatott rá Pöltl Ákos. Gyuris Petra szerint szülőként érdemes azon elgondolkodnunk, hogy míg a fizikai térben túlóvjuk a gyermekeinket, a digitális térben nem védjük meg őket eléggé.
A konferencia délutáni részében Zsidi Zsófia, klinikai szakpszichológus, az MCC Középiskolás Program vezető oktatója interaktív gyakorlatokkal igyekezett felhívni a pedagógusok figyelmét a különböző stresszforrásokra, valamint azok kezelési lehetőségeire.
Szabolcsi Marcell dráma-és színházpedagógus, magyar-történelemszakos tanár pedig a játékos módszerek és a hagyományos technikák tantermen belüli ötvözési lehetőségeire mutatott izgalmas példákat az eseményen részvevő pedagógusoknak. A „gamifikáció”, játékon alapuló tanulás szerinte hatékony módszer a szorgalom és a motiváltság növelése érdekében.
A Baranya vármegyei tanárok a szünetekben a teljesítmény vizsgálatára alkalmas modern eszközökkel ismerkedhettek meg Szuromi Márton, az MCC Mentális és Fizikai Képességfejlesztési Csoport szakemberének segíttségével.