Olvasási idő: 2 perc
Hangzott el a fenti idézet a kecskeméti MCC irodalmi tematikájú panelbeszélgetés, ahol Dr. Constantinovits Milán, Dr. Kiss-Kozma Georgina, Szakos Enikő és Melján Anna osztották meg gondolataikat az olvasás múltjáról, jelenéről és jövőjéről. Az előadást ünnepi hangulatban kezdtük meg: Szent Miklós emlékére és a közelgő ünnepekre hangolódva citerajátékot hallgathattunk a Fiatal Tehetség Program diákjaitól. Az előadás során kiderült, hogy az elmúlt 15 évben 10%-kal csökkent a rendszeresen olvasók száma, azonban minden második magyar még mindig szívesen vesz könyvet a kezébe.
A beszélgetés rávilágított arra is, hogy a modern ember számára kihívást jelent időt szakítani az olvasásra. Az előadók szerint a felgyorsult világ és az állandó online jelenlét miatt egyre nehezebb menedzselni az időnket, az embereknek azonban mégis akad pár órájuk a social média felületeket görgetni. Az előadók praktikus tanácsokat osztottak meg arról, hogyan építhetjük be az olvasást a mindennapjainkba. Elhangzott olyan javaslat például, hogy érdemes elkülöníteni a lakásban egy helyet az olvasásnak, és az ágy mellé inkább egy könyvet rakni a telefonunk helyett a lefekvéshez készülődve. Enikő szokása több könyv elhelyezése a lakás különböző pontjain, hogy mindig kéznél legyen egy olvasnivaló.
Az olvasás nemcsak egyéni élmény, hanem közösségépítő erő is lehet – emelte ki Georgina, hozzátéve, hogy a történetmesélés evolúciós szerepe az identitásformálás és a tudás átadása. Anna szerint a közösségi élmény ereje különösen a fiatalok között fontos, amit saját tapasztalatával is megerősített: a budapesti könyvfesztiválon lenyűgözte, hányan álltak órákon át sorban, hogy kedvenc szerzőjük könyvét dedikáltassák.
Az olvasás emellett jelentős hatással van a mentális egészségünkre is. A történetek segíthetnek feldolgozni a traumáinkat, javítják a szókincsünket, a megértési képességeinket és a képzelőerőnket. Az előadók szerint az olvasás nyitottabbá és empatikusabbá tehet minket, miközben érzelmi megnyugvást is nyújthat nehéz helyzetekben.