Olvasási idő: 4 perc
„Magyarország és a türk államok kulturális és történelmi kapcsolatai közös forrásból fakadnak” - kezdte a beszélgetést Suay Nilhan Acikalin igazgatóhelyettes – hiszen mindkét nép hasonló földrajzi és kulturális folyamatokon ment keresztül a történelem során.
Magyarország kapcsolata a török világgal nemcsak a gazdasági, hanem a kulturális interakción és a kölcsönös megértésen is alapul. A török világ országaival folytatott együttműködésünk kézzelfogható eredményeket hozott az oktatás, a kultúra és a kereskedelem területén, és megerősítette a kölcsönös tiszteletet és megértést a két fél között.
A beszélgetés középpontjában a Türk Államok Szervezete volt, amely egy olyan szervezet, amelynek Azerbajdzsán, Kazahsztán, Kirgizisztán, Törökország és Üzbegisztán teljes jogú tagja. Emellett Türkmenisztán, az Észak-ciprusi Török Köztársaság és Magyarország megfigyelő tagjai. Fontos kiemelni, hogy Magyarország az egyetlen EU-tagállam, amely státuszt szerzett a Türk Államok Szervezetében, hangsúlyozva ezzel hazánk külpolitikájában betöltött meghatározó szerepét.
A Türk Államok Szervezetének fő célkitűzései a testvéri országok közötti bizalom és a többdimenziós kapcsolatok erősítése, a tudomány, a technológia, a környezetvédelem, a kereskedelem, a gazdaság, az energia, a turizmus, a közlekedés, valamint a kulturális és humanitárius területeken folytatott együttműködés erősítése, a béke és biztonság megteremtésére irányuló erőfeszítések regionális összehangolása.
Az elmúlt években a Türk Államok Szervezete országai közötti együttműködés pragmatikusabbá és konkrétabbá vált. Míg a kezdeti szakaszban a kulturális és humanitárius kapcsolatok elmélyítésére helyezték a hangsúlyt, mostanra a kereskedelmi, gazdasági és befektetési kapcsolatok erősítésére, valamint a transzkontinentális tranzitfolyosók fejlesztésére került a hangsúly.
A szervezet kiemelten kezeli a szállítási és logisztikai együttműködések fejlesztését is. Országainak összekapcsolhatóságának biztosítása a közlekedés területén kiemelkedő szereppel bír. Különösen fontos számukra, hogy a Transz-Kaszpi-tengeri nemzetközi központi folyosót a legrövidebb, a legbiztonságosabb és a legversenyképesebb közlekedési kapcsolattá tegyék Kelet és Nyugat között. Rövid távon a fő hangsúly a Türk Államok Szervezetének tagországaiban a közlekedési és tranzit eljárások megkönnyítésére, ezen belül a modern digitális eszközök használatára kerül.
Kitért igazgatóhelyettes arra is, hogy a Türk Államok Szervezete számos projekten is dolgozik. A projektek hat együttműködési területre vonatkoznak: a gazdaság, a kultúra, az oktatás, a közlekedés, a vámügy és a diaszpóra. A projektek közül megemlítette a Türk Egyetemek Uniójának létrehozását, valamint a tagállamok kevésbé fejlett régióiban a gazdasági fejlődés elősegítését.
Összefoglalva, a Török Államok Szervezete egy nagy potenciállal rendelkező regionális szervezet, amely összefogja a török világ népeit. Magyarország és ezen szervezet kapcsolatának elismerését támasztja alá az, hogy Orbán Viktor miniszterelnök a napokban átvehette a Türk Államok Szervezete (TÁSZ) csúcstalálkozója alkalmából odaítélt "a Türk Világ Legfelsőbb Rendje" kitüntetést. A kitüntetést 2019-ben alapították. Az elismerést olyan kiemelkedő vezetők kapják, akik jelentős mértékben hozzájárulnak a türk államok közötti egység és együttműködés megerősítéséhez, valamint a közös kulturális örökség ápolásához.