Olvasási idő: 3 perc

 A Nyugat folyamatosan veszít dominanciájából, a világrend gyökeres változásának vagyunk tanúi – mondta Somkuti Bálint a pécsi MCC-ben tartott előadásában. Az MCC Geopolitikai Műhelyének kutatótanára, Rendszer nélküli világrend – Racionális magyarázatok egy őrült világban című prezentációjában szerdán hangsúlyozta, az Egysült Államok technológiailag, a hadi erejét tekintve és társadalmi problémái miatt néhány évtizeden belül nem feltétlenül lesz világelső.

Somkuti Bálint emlékeztetett: „a hadiparnak az acélipar adja az alapját, ugyanakkor az USA a szükségleteinek jelentős hányadát exportból kénytelen fedezni. Ezzel szemben Kína a világ acélnagyhatalma.” Ezen a kutató szerint érdemes elgondolkodni.

A hadtörténész úgy látja, a terület, ahol a Nyugat még mindig erős, az a technológia, bár itt is dinamikus verseny folyik. Sőt, vannak már olyan új technológiák is, amik Nyugaton még nincsenek meg. Jelenlegi tudásunk szerint itt is kezdünk hátrányba kerülni. A szakértő szerint további problémát jelent, hogy az élőerő és a katonák elkötelezettsége, mely az USA hadseregének alapját képezi, egyre kevesebb. A Nyugat hitelessége az elmúlt időszakban nagymértékben csökkent, hiszen leépítette a hadiparát.

Somkuti kitért arra is, hogy 2020 óta lőszerhiány van a világban. A Nyugat nem gyárt egy hónap alatt annyi kézifegyver lőszert, amennyit Ukrajnában elhasználnak ugyanennyi idő alatt. A fegyverek pótlása, pedig amit az ukránoknak adott az USA, 3-5 évig is eltarthat. Az eddigi költsége a konfliktusnak körülbelül 400 milliárd dollár” – hívta fel a figyelmet az elemző.

A kutatótanár úgy látja, az amerikai hadsereg jelenleg nem képes megvédeni a tengeri kereskedelmi hajóflottáját, pedig a globális kereskedelem közel 90%-a a tengereken zajlik. Szerinte az orosz-ukrán háború is lényegében a Fekete-tengerről szól. Minden más csak résztényező vagy részigazság – zárta gondolatait Somkuti Bálint.

A rendezvény izgalmas beszélgetéssel ért véget, ugyanis a közönség számos kérdést intézett a szakértő felé.