Komjáti Jázmin Anna vagyok, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem negyedéves biomérnök szakos hallgatója. Az MCC-n belül harmadik éve a Nemzetközi Kapcsolatok Iskolát erősítem, amelyen belül 2024-ben kezdtem meg a kutatási tevékenységem a Geopolitikai Műhely kötelékében. Nagyon fontosnak tartom, hogy karrierutam során kapcsolatot teremtsek a társadalomtudományok, valamint a műszaki tanulmányaim között, szemléletemet a kutatási témám is jól tükrözi. A Geopolitikai Műhelyben eltöltendő év során olyan kérdésekre keresek választ, hogy Törökország növelheti-e regionális befolyását és gazdasági hatalmát alternatív tranzitútvonalak révén, valamint, hogy milyen intézkedéseket tett az Európai Unió az utóbbi időszakban az energiabiztonság növelése érdekében, figyelembe véve a regionális geopolitikai kihívásokat.

A témaválasztásomat – amellett, hogy egy rendkívül érdekes és fontos régióról van szó – nagyban befolyásolta a Törökország iránti szeretetem. A korábbi években többször volt lehetőségem kutatási tevékenység, illetve téli egyetemi programok során időt tölteni az országban és megismerni a helyi szokásokat, kultúrát, illetve tanulni a nyelvet, így emiatt is gondolom, hogy egy olyan régióról van szó, amely egyre nagyobb relevanciával rendelkezik és kutatni érdemes.

 

Kutatási téma:

Törökország energiapolitikája és az Európai Unió energiabiztonsága: új utak a földgázimportban

Mivel az Európai Unió, beleértve Magyarországot is, nettó energiaimportőr, egyre inkább igyekszik új gazdasági kapcsolatokat kiépíteni, többek között földgázimport tekintetben. Ennek okai a változó és feszült geopolitikai viszonyok, amelyek az orosz-ukrán háború eszkalációjával még inkább kiéleződtek. A kutatás fő tárgya a török energiapolitika befolyásának feltérképezése az Európai Unióban. Mivel a téma vizsgálatához elengedhetetlen a török és európai energiaszektor ismerete, így a kutatás tárgyát képezi Törökország földrajzi helyzetéből adódó tulajdonságainak befolyása az uniós földgáz- és kőolajellátásra, exportra és importra, valamint az Európai Uniós energiaipar helyzetének felmérése, párhuzamok keresése az energiabiztonság és a globális politikai és gazdasági események között a 2022 és 2024 közötti időszakban.