A hadseregek működése és a hadviselés módszertana mindig is magán viselte az adott kor társadalmának lenyomatát. Éppen ezért fontos elgondolkodnunk rajta, hogy a hidegháború vége óta napjainkig eltelt évtizedekben miként alakult át a hadviselés, és milyen jelenségekre lehetünk figyelmesek a közelmúltban, illetve a szemünk előtt jelenleg zajló konfliktusok kapcsán.
Ha végigtekintünk e változásokon, azt láthatjuk, hogy egyre inkább az olyan hadviselési módok jutnak vezető szerephez, amelyek nem csupán a hagyományos katonai módszerekkel élnek, hanem a társadalom egészére hatással kívánnak lenni. Az új paradigmával kapcsolatban viszont egyelőre még zavaró fogalmi káosz uralkodik. Sokan „hibrid hadviselésről” beszélnek, holott ennek tényleges létezésére nincsen igazi bizonyíték. Ezzel szemben a negyedik generációs hadviselés megjelenését több tapasztalat is igazolja: ez az új módszer maga a korábbi korlátokat elvető nagystratégia, a modern érdekérvényesítésnek a globalizáció hatására átalakult, nemzetközi és belföldi szereplők által használt eszköztára. Egyaránt magába olvaszt civil és katonai módszereket, olcsó, hatékony és könnyen letagadható, így ez a megoldás mindinkább előtérbe kerül a költséges és hosszan elhúzódó hagyományos konfliktusokhoz képest, miközben nem biztos, hogy a Nyugat tradicionális katonai eszközei a jövőben működnek majd vele szemben.
A könyv szerzőjével áttekintjük ezen új módszertan elméleti hátterét, az aktuális trendeket, illetve a jövőben várható további változások körvonalait is, hogy láthassuk, miként alakul át a hadtudomány napjainkban.
Előadók:
- Somkuti Bálint kutatótanár, MCC Geopolitikai Műhely
Időpont: 2024. augusztus 23. (péntek), 17:00 –18:00
Helyszín: MCC győri képzési központ (9021 Győr, Apor Vilmos Püspök tere 3.), Káptalandomb
Az eseményen történő részvétel ingyenes, azonban minden esetben regisztrációhoz kötött.
Minden érdeklődőt szeretettel várunk!