Sportszülőnek lenni izgalmas kihívás, hatalmas kaland megannyi örömmel, bánattal, büszkeséggel. Nem lép könnyű útra az a szülő, aki időt, energiát és anyagi javakat nem sajnálva támogatja gyermekét a sport világának rögös útján. De kiemelendő, hogy befektetése megtérül. Ahogy Bill Beswick professzor fogalmaz, a sport talán az utolsó szegmense a világunknak, ahol a társas élet nélkülözhetetlen készségei vagy képességei tanulhatók meg.
A sportoló gyermek egy átlagos társához képest több szerepben mérettetik meg nap, mint nap. Az iskola-edzés-otthon háromszögében lavirozik a különböző elvárások és értékek kielégítése mentén. Szülőként az első sorból kísérjük végig lépésről lépésre az utat és tanulunk bele a sport világába.
Minden sportágnak megvan a maga szubkultúrája, saját normarendszere, speciális szokásai és szabályai. Ezen sajátosságok összessége sok esetben eltérhetnek a mindennapi, széles körben elfogadott alapvetésektől.
Az előadás célja irányt keresni a sport világának útvesztőjében a sportpszichológia, mint tudományterület szemüvegén keresztül. Megvizsgáljuk a sport, a gyermek és a szülő oldaláról felmerülő kihívások legjavát. Kitérünk a sportszülői kompetenciák és kompetencia határok sajátosságaira. Megvizsgáljuk, mivel teszünk jót, mivel ártunk, hogyan bánjunk az edzőkkel, hogyan viselkedjünk a pálya szélén. Útmutatást keresünk az élsport különböző életkori sajátosságai mentén arra, hogyan lesz jó élmény az egész család számára a sportolónak és sportszülőnek lenni.
A kérdésekre keresi a választ Fülöp Ákos sportpszichológus az MCC Sport és Teljesítmény műhely vezetője, aki tizenöt éves sportpályafutása során a gyermek válogatottól a felnőtt világversenyekig saját maga is bejárta az utat, amelyről az előadás szól.
Időpont: 2024.07.31. 17:00
Helyszín: MCC Szombathely
Előadó: Fülöp Ákos, az MCC Sport és teljesítmény Műhelyének vezetője