Olvasási idő: 4 perc

2024. májusában az Alkotmánypolitikai Műhely hallgatói négynapos Anglia tanulmányúton vehettek részt. A szakmai programok két fontos és aktuális jog- illetve politikatudomány által is vizsgált kérdés köré épültek: az egyik cél a brit politikai élet csúcspontjaként is ismert miniszterelnöki kérdések órájának (Prime Minister’s Questions PMQ) behatóbb megismerése, a másik pedig a bírói hatalom túlsúlyba kerülése és átpolitizálódásának kérdésköre volt.

Látogatás tett a csoport a híres University College London (UCL) Szláv- és Kelet-európai Tanulmányok Iskolájában (School of Slavonic and East European Studies), ahol Thomas Lorman történésszel, az intézet oktatójával találkozott a csoport. Lorman professzor előadást tartott a magyar-brit kapcsolatokról. A csoport megtudhatta többek között, hogy hány magyar hallgatója van a UCL-nek, mennyire népszerűek a magyar nyelvtanfolyamok Londonban. Ezt követően a könyvtár magyar nyelvű állományát látogatták meg a hallgatók, ahol a legnépszerűbb hazai napilapoktól kezdve tudományos folyóiratokon át a kortárs szépirodalmi kötetekig sok minden megtalálható.

Délután a híres egyetemváros, Oxford felé vette a hallgatói csoport az irányt, ahol az Oxfordi Egyetem egyik professzora tartott előadást bírói hatalmi ág helyzetéről az ehhez kapcsolódó legújabb eseten, az ún. Rwanda Act-en keresztül. Természetesen a város látványosságainak a megtekintése sem maradhatott el, így a Trinity College épületének, a Radcliffe Camera, valamint a Bodleian Library-nek, a város legnagyobb kutatókönyvtárának megtekintése sem.

Magyarország londoni nagykövetségén Kumin Ferenc nagykövettel találkoztak a diákok. Hasznos információkkal látta el a fiatalokat a brit-magyar bilaterális kapcsolatok vonatkozásában, ismertette az ország belpolitikai helyzetét, valamint beszélt az Egyesült Királyság és az Európai Unió viszonyáról is.

Ezt követően a Westminster-palotát látogatta meg a delegátus, ahol megtekinthették a már említett PMQ-t a Képviselőház galériájáról. A PMQ-ra minden szerdán 12:00 órakkor került sor, amikor főszabály szerint az ellenzék vezetője, bizonyos esetben pedig meghatározott eljárás szerint kormánypárti, illetve ellenzéki képviselők tehetnek fel kérdést a miniszterelnöknek különféle kormányzati tevékenységek, szakpolitikákhoz kapcsolódóan.

A brit belpolitika ugyanakkor további meglepetést is tartogatott a magyar küldöttség számára, hiszen Rishi Sunak miniszterelnök pár órával a csoport westminsteri látogatását követően bejelentette, hogy javaslatot tett III. Károly királynak a parlament feloszlatására és az előrehozott választások július 4-ére való kitűzésére.

A PMQ kapcsán egy szemináriumon is részt vett a csoport, melyet a UCL Politikatudományi Tanszékének egyetemi docense, Ruxandra Serban tartott.

A következő szakmai program keretében Rajiv Shah-ot, a miniszterelnök politikai tanácsadóját kérdezhették a diákok a választási rendszerről, a pártviszonyokról, a brit választási kampányról, valamint az időközben esedékessé vált választással kapcsolatos előrejelzésekről.

Egy rendkívül tartalmas, egyedülálló szakmai programokat magába foglaló utazáson vehettek részt a hallgatók, amely az elméleti kérdések megismerésén túl valódi gyakorlati perspektívát is nyújtott a vizsgált kérdések kapcsán.