Közösségek, szervezetek – a társas készségek és a közösségi viselkedésformák szerepe az emberiség fejlődésében
Az élet és az élőlények közösségi magatartása mai tudásunk szerint talán egyidősnek is mondható. A fajok fennmaradásának és változatos, egyre differenciáltabb fejlődésének a társas jelenségek, az élőlények csodálatra méltó együttműködése és versengése adott lehetőséget. Korunkban nagyszerű kutatási eredmények születnek az élőlények közösségi magatartásával kapcsolatban. Jellemzően sok tudományos terület – matematika, biológia, etológia, pszichológia és még több más - együttműködése valósul meg ezekben a felfedezésekben.
Az emberi faj kiemelkedő sikerességének kulcsa is ebben áll. Hatékony együttélési formák alakultak ki, optimális csoportnagyság, amiben a család, a törzs tagjai együtt biztosították túlélésüket. Ezek az elemi jelenségek alapozták meg a történelem során kialakuló szervezeteket, amik többszintű, komplex humán képződmények. A túlélés, a hatékony alkalmazkodás, adott esetben harcok a természeti csapások ellen, élőhelyek felkutatása és megtartása, versengés a javakért, és még sok jelenség során az ember egyre gyorsabban integrálta a tanultakat. A nyelvhasználat, majd az írás lehetővé tette a már felfedezett, kialakított tudás célirányos továbbadását.
Korunkban, a mai tudásszinten, a felgyorsult fejlődésben és a vele járó kockázatokkal kapcsolatban a közösségek, a szervezetek és a spontán alakuló emberi csoportosulások optimális működése alapvető gyakorlati kérdés. Amit szakszerű kutatásokkal, hatékony működési módszerek kialakításával és azok eredményeinek a társadalomba való integrálásával tudunk a hasznunkra fordítani. A szervezeti viselkedés tanulmányozása egyéni, kiscsoportos és szervezeti szinten is szükséges. Az eredményesség, a csoport céljainak elérése szempontjából kiemelt, hogy a tipikus minták közül melyek mikor és milyen erővel jelennek meg. Egyik legismertebb példa erre az együttműködő és a kompetitív viselkedés dinamikája.
A műhely egyik célja megismertetni a hallgatókat a legfontosabb témákkal, a társas viselkedés alapjaitól kezdve a bonyolult szerveződési formák törvényszerűségeivel, fejlesztési lehetőségeivel, a legfontosabb kérdésekkel. A műhely tagjai a releváns szervezetfejlesztési kérdések közül választanak kutatási témát, amit szakmai partnerek bevonásával fognak kidolgozni és megvalósítani.