A Kognitív és Neuropszichológia Műhely célja, hogy megismertesse a pszichológus hallgatókkal az idegtudomány összefüggéseit és a különböző pszichológiai/pszichiátriai kórképek biológiai háttér-mechanizmusait.A stresszel kapcsolatos zavarok (szorongás, PTSD, depresszió), addikció, autizmus, ADHD, agresszió és skizofrénia viselkedésbeli tüneteinek és a hátterükben álló idegrendszeri folyamatok ismerete hasznos lehet nem csak a kutató-és klinikai szakpszichológusok, hanem a praktizáló pszichológusok számára is. A hallgatók emellett megismerkedhetnek a neurobiológiai vizsgálati módszerekkel, továbbá a fent említett humán kórképek alapján létrehozott állatmodellekkel, viselkedéstesztekkel, hatóanyag-vizsgálatokkal.A műhely állandó- és vendégoktatói elismert neurobiológusok, akik gyakorlati szempontok alapján, a legfrissebb szakirodalmi adatokkal és kutatási eredményekkel alátámasztva, közérthetően és izgalmasan mutatják be a pszichológia és az idegtudomány összefonódását.
A kurzus során a hallgatók különböző időbeli és térbeli felbontást biztosító megoldásokat ismernek meg az agyi idegsejt-hálózat működésének megértésével kapcsolatban. Olyan anatómiai, élettani, genetikai és viselkedés-biológiai megközelítéseket mutat be, melyek a 21. század vívmányai, a legmodernebb eljárások, melyek ismerete nélkül a multidiszciplináris publikációkat lehetetlen megérteni. Egyetemi oktatásban ilyen átfogó, összefoglaló kurzus jelenleg nincs. A kurzust Mátyás Ferenc vendégoktató tartja.
Az idegtudomány áttörései
Az idegtudomány az utóbbi évtizedek legdinamikusabban fejlődő tudományterülete, ahol mindig kilátásban van egy újabb áttörés. Ezeket a technológiai csodákat ismerjük meg közelebbről, felderítve a legújabb eredményeket is. A bolygóideg (vagus nerve) ingerlését szorongásos zavarok kezelésére kezdték használni, azóta pedig számos más érdekes hatást is leírtak a kutatók. Az epidurális ingerlés a gerincvelő sérülésének következtében kialakuló bénulás ellenszere lehet, a sci-fi technológia már valóság. A fókuszált ultrahangos ingerlés lehetővé teheti, hogy a koponya felnyitása nélkül ingerelhessék az agyvelőt, illetve forradalmasíthatja az agy gyógyszerezését is.
Vitás kérdések az agykutatásban
A Behavioral and Brain Sciences című folyóirat az agykutatás egyik legnagyobb presztízsű lapja, melyben páratlan mélységben tárgyalnak egy-egy témát. A különlegességét az adja, hogy az áttekintő cikkekre számos kutató és kutatócsoport küld be válaszokat, amikkel vitáznak vagy árnyalják, kiegészítik a cikkben festett képet. A kurzus alapját ezek az anyagok adják, a hallgatók a kommentárokat felhasználva szállhatnak vitába az oktatók által prezentált elképzelésekkel.