Dobó Géza

loading...
2024. 08. 27. 21:00

Sötétség délen – a balkáni áramellátás anomáliái

A nyugat-balkáni régió több államát egyidejűleg sújtotta a júniusi áramkimaradás. A turisztikai idény kezdetekor, egyben a nagy forróságok idején emberéleteket is követelt, hogy a klímaberendezéseket sem lehetett üzemeltetni.
2024. 06. 04. 20:32

Az ENSZ-ben megszavazták a srebrenicai népirtás emléknapját

Az ENSZ Közgyűlése május 23-án megszavazta július 11-ét az 1995-ös srebrenicai népirtás nemzetközi emléknapjának, amelyet jövő évtől kezdődően fognak megtartani. A javaslatot a népirtásokat a XX. században átélt, elszenvedett vagy épp elkövetett három állam: Bosznia-Hercegovina, Ruanda és Németország nyújtotta be az Egyesült Államok támogatásával. A javaslat elfogadása egyben magában foglalja a srebrenicai népirtás vitatásának és a háborús bűnösök éltetésének a tilalmát is. Már a döntés meghozatala előtt a két entitásból álló Bosznia-Hercegovina szerb felének, a boszniai Szerb Köztársaságnak az elnöke, Milorad Dodik azzal fenyegetőzött, hogy ha az ENSZ a népirtás emléknapjáról határoz, akkor a Szerb Köztársaság (Republika Srpska) kiválik Bosznia-Hercegovinából.
2024. 05. 09. 10:35

A legnyugatibb tranzitország – a szlovén migrációs helyzet

Szlovénia a migránshelyzet kezelésére két új befogadó állomás felépítésével készül. Délnyugati szomszédunk az illegális bevándorlásban hazánkhoz hasonlóan tranzitországként érintett. A nyugat-balkáni migrációs útvonalon Horvátországból érkeznek ide az irreguláris bevándorlók, hogy útjukat Olaszország, illetve Ausztria felé folytassák. Az illegális migráció megfékezése érdekében a jobboldali kormányok szigorúbb határvédelmi intézkedéseket léptettek életbe, amit a jelenleg regnáló baloldali kabinet fellazított.
2024. 04. 12. 7:25

Dobó Géza: Köztársasági elnökből miniszterelnök? – horvát alkotmányjogi fejtörő

Horvátország politikai életében váratlan fordulat következett be, amikor március 15-én Zoran Milanović államfő bejelentette, hogy elindul a közelgő parlamenti választásokon a baloldali ellenzéki pártok miniszterelnök-jelöltjeként. A bejelentés azért is meglepő, mert Milanović nem mond le államfői posztjáról. Köztársasági elnökként így ő maga tűzte ki a választások időpontját április 17-re, szerdára.
2023. 09. 21. 9:23

Egyre gyakrabban ragadnak fegyvert az embercsempészek Szerbiában

Az elmúlt hónapokban kis túlzással napi szintűvé váltak Szerbiában az irreguláris migránsok közötti fegyveres összetűzések.
2023. 07. 10. 20:49

A Boszniai Szerb Köztársaság kiválási törekvései Bosznia-Hercegovinából

Szinte a kezdetektől, Bosznia-Hercegovina 1995-ös önálló államiságától fogva napirenden van az ország felbomlásának lehetősége. Különösen a Boszniai Szerb Köztársaság részéről tapasztalható markánsan a kiválási szándék, ami napjainkban ismét felerősörött. Cikkünkben az előzményekre is kitérünk a jelenlegi helyzet ismertetése mellett.
2023. 05. 02. 22:06

Fából vaskarikát: Belgrád – Pristina dialógus

Szerbia déli tartománya, az albán többségű Koszovó 2008-ban kiáltotta ki függetlenségét, amit a szerbek a mai napig nem ismernek el.
2023. 03. 28. 22:18

Túl a Tiszán az Európai Unió - Vízi és szárazföldi úton illegálisan a schengeni határon át

Számos alkalommal végeztem terepmunkát a magyar—szerb országhatár szerb oldalán, a zöldhatárt védő kerítés környékén táborozó irreguláris migránsok között, azonban Martonos idáig kimaradt.
2022. 10. 17. 13:25

Orosz részleges katonai mobilizáció: a legújabb migrációs kihívás

Csúcsforgalom az európai migrációs térképen: Észak-Afrikából, a Közel-Keletről, Afganisztánból, Pakisztánból egyrészt a klímaváltozás által okozott megélhetési nehézségek, másrészt pedig a háborús konfliktusok miatt a menekülők száma elérheti a 2015—16-os csúcsidőszakban tapasztaltat.
2022. 08. 29. 9:43

Szerbia katonai semlegességének áttekintése

Szerbia egyedülálló a nyugat-balkáni államok között abból a szempontból, hogy 2007-től deklaráltan egyetlen katonai tömbhöz csatlakozni sem szándékozó, semleges állam.
2022. 07. 18. 9:53

Görög után északnak - A nyugat-balkáni migrációs útvonal észak-macedón és koszovói elágazásai

Észak-Macedóniában és Koszovóban az a közös, hogy mindkét ország az egykori Jugoszlávia részét alkotta.
2022. 07. 12. 8:00

Kiskapukon Európába - Szerbiai migrációs helyzetjelentés az ukrán menekültkrízissel vegyítve

Ebben a közegben zajlik a háborúk és a megélhetési nehézségek miatt Nyugat-Európába tartók áramlása délről északnak.
2022. 05. 10. 7:01

„Klicsko azt üzeni, hogy még ne menjünk haza!” – ukrán menekültekkel beszéltünk Budapesten

Dobó Géza, a Migrációkutató Intézet kutatója Gyurkovits Tamással, a Mathias Corvinus Collegium sajtófotósával több alkalommal is budapesti helyszíneken járta be az ukrajnai menekültek számára létesített segélypontokat.
2022. 03. 10. 21:15

Menekültek a határon – a magyar és a regionális menekültkezelés Ukrajna kapcsán

Két hete tart Oroszország inváziója Ukrajna ellen. Putyin „különleges katonai művelete” miatt már több, mint kétmillió ember hagyta el a kelet-európai országot, melyből egy jelentős csoport Magyarországot választja célországként. Írásunkban annak járunk utána hogyan birkózik meg hazánk és a környező államok a kialakult menekültválsággal?
2022. 03. 09. 15:31

Indiai egyetemisták tömegesen menekülnek Budapesten keresztül Ukrajnából

Az ukrajnai válság nem csupán az ország állampolgárait érinti, hanem azt a több tízezer külföldit is, aki itt tanul és dolgozik. Március 2-án, szerdán délután a Nyugati Pályaudvarban Ukrajnából vonattal kimenekített indiai fiatalok tömege töltötte meg a csarnokot és a Westend bevásárlóközpont előtti teret.  Mint elmondták, addig immár hatezer Ukrajnában tanuló indiait sikerült evakuálni.
2022. 01. 27. 8:52

A kerítéstől délre: szerbiai tapasztalatszerzés az illegális migrációról

A budapesti székhelyű Migrációkutató Intézet munkatársaival ellátogattunk a déli országhatárra.
2022. 01. 05. 9:45

Bosznia-Hercegovina és az iszlám - Mérsékelt iszlám, némi szélsőséggel a partvonalon

Bosznia-Hercegovina három államalkotó nemzete közül a legnépesebb létszámúak a muszlim vallású bosnyákok. A kilencvenes évek délszláv háborúi során függetlenné vált országban a muzulmán vallás egyben a nemzetiséget is jelöli. Az ország múltja és jelene az iszlám nélkül értelmezhetetlen.
2021. 12. 17. 20:08

Alkotmánybíróság: Maradhat a magyar szabályozás a szerb–magyar határon

Talán még sohasem váltott ki nemzetközi szinten akkora érdeklődést magyar alkotmánybírósági határozat, mint napjainkban.